ایده کسب و کاری که در ذهن دارید یک ایده عالی است و حالا لازم است قدم بعد را بردارید! راه اندازی یک کسب و کار چیزی فراتر از صرفا داشتن یک ایده و مدتها فکر کردن درباره آن است. اقدام به عملی کردن آن مهمتر است! ما این راهنما را برای راه اندازی گردن سالن زیبایی شما گردآوری کرده ام. سعی کرده درباره مهم ترین مسئله در چنین شرایطی یعنی سرمایه لازم برای راه اندازی و تاسیس سالن زیبایی را موشکافانه بررسی کنیم.
 

 

برای زدن سالن زیبایی چه مدارکی لازم است؟

اولین اقدامی که در راستای تاسیس آرایشگاه و سالن زیبایی تان باید انجام دهید اخذ مجوز و گواهی های لازم است که چند مرحله دارد:
 
۱. ارائه درخواست
در این مرحله متقاضی باید درخواست خود را بصورت کتبی به اتحادیه ارائه دهد.
 
۲. ارائه مدارک
در این مرحله متقاضی باید مدارک شناسایی و ملکی خود را به اتحادیه ارائه دهدد. توجه داشته باشید که این مدارک باید به همراه کپی برابر اصل باشند.
 
۳. نتیجه استعلامات
در این مرحله فردی که میخواهد آرایشگاه را تاسیس کند باید نتیجه یک سری استعلام از جمله گواهی عدم اعتیاد، گواهی عدم سوء پیشینه کیفری و غیره را به اتحادیه ارائه دهد.
 
۴. بررسی پرونده توسط اتحادیه
اتحادیه مدارک و اسناد لازم را بررسی میکند.
 
۵. صدور جواز کسب
پس از تایید مدارک از طرف اتحادیه، این مدارک و مستندات باید توسط چند اداره دیگر نیز تایید شوند و در این حالت مجوز کسب ۵ الی ۱۰ ساله به متقضاضی داده خواهد شد.
برای اطلاعات دقیقتر در رابطه مراحل دریافت کسب مجوز برای آرایشگاه زنانه حتما تحقیقات بیشتری انجام بدهید.
 

 

مهارت های لازم برای تاسیس سالن زیبایی

برای شروع کار در یک سالن زیبایی و کسب درآمد از آرایشگری باید به این زمینه علاقه مند باشید و در آن استعداد و خلاقیت داشته باشید. اما علاوه بر اینها وقتی میخواهید یک سالن زیبایی راه اندازی کنید به مهارت های دیگری بعنوان مدیر سالن نیز احتیاج دارید. این مهارت ها عبارتند از:
۱. مدیریت مالی
به هنگام راه اندازی هر کسب و کاری باید مطمئن شوید که دارای مهارت در مدیریت بودجه و سرمایه هسیتد. در غیر اینصورت ممکن در میان راه ضرر و زیان های زیادی را متحمل شوید.
 
۲. خدمات مشتریان
قطعا شما نمیخواهید که صرفا مشتریان برای یکبار به سالن زیبایی شما بیایند و دیگر خبری از آنها نباشد. بنابراین برای اینکه بتوانید مشتریان دائمی داشته باشید باید در زمینه ارائه خدمات لازم و کافی به مشتری مهارت داشته باشید.
 
۳. توجه به جزئیات
صرفا راه اندازی یک سالن زیبایی و ارائه خدمات به مشتریان بدون توجه به جزئیات کار، تضمینی برای موفقیت نخواهد بود. شما بعنوان یک فرد که میخواهد یک سالن آرایشی را مدیریت کند باید بتوانید بطور همزمان حواستان به چیزهای مختلفی از جمله کار آرایشگران، رضایت مشتریان، تمیزی و بهداشت سالن و غیره باشد.
 
۴. بازاریابی سالن زیبایی
برای داشتن مشتریان ثابت باید در ابتدا آنها را جذب سالن خود کنید و برای اینکار نیاز به بازریابی دارید. بعنوان مدیر و موسس یک سالن زیبایی باید بدانید که چه چیزهایی شما را از رقبا متمایز میکند تا بتوانید با همان موارد افراد را به خود جذب کنید.
 
۵. مدیریت زمان
همانطور که میبینید کارهای زیادی وجود دارد که بعنوان یک مدیر سالن ارایشی باید آنها را انجام دهید. از مدیریت بودجه گرفته تا استخدام کارکنان مناسب و جذب مشتریان دائمی و غیره. در چنین حالتی مهمترین مهارت، مهارت مدیرت زمان است که بیشترین کمک را به شما میکند.
 

 

هزینه راه اندازی آرایشگاه زنانه

حتی اگر به فکر افتتاح یک سالن زیبایی هستید، همچنان از شما انتظار میرود که خدمات کاری کاملا حرفه ای به مشتریان ارائه بدهید. به هر حال آنها قرار است پول خوبی را در راستای دریافت این خدمات دریاف کنند! بنابراین داشتن تجهیزات مناسب و به روز یکی از مهمترین کارها در تاسیس یک سالن زیبایی است.
برای کمک به شما در رابطه با اینکه چه چیزهایی را برای سالن زیبایی تان نیاز خواهید داشت، مواردی را لیست کرده ایم.
 
 

 

وسایل موردنیاز برای آرایشگاه زنانه

• میز پذیرش

برای مشتریانی که میخواهند برای دریافت خدمات وقت بگیریند و مسئول پذیرش تان با آنها هماهنگ شود. میز پذیرش نقش مهمی در دیزاین سالن آرایشی دارد. بنابراین سعی کنید متناسب با رنگ و کانسپت سالن آرایشی تان آنرا انتخاب کنید.

 

• صندلی های آرایشگری

یکی از مهمترین چیزهایی که برای سالن آرایشی تان نیاز دارید صندلی های آرایشگری هستند که از آنها به هنگام کوتاهی ، شنیون و بسیاری دیگر از خدمات استفاده میشود. مطمئن شوید که این صندلی ها راحت هستند و ارتفاع شان قابل تنظیم است.
 

 

• یونیت های بک واش

از این یونیت ها برای شستشوی موی مشتری استفاده میشود که در طیف وسیعی از رنگ و سبک قابل سفارش هستند. در مقاله لیدی لی با ایده های مختلف رنگ مو برای عروس آشنا شوید.
 

 

• قفسه

قفسه ها چه زمینی باشند چه دیواری از مهمترین ابزارهای یک سالن آرایشی محسوب میشوند. تا جایی که لازم دارید از آنها تهیه کنید. این قفسه ها به مرتب و تمیز نشان دادن سالن شما کمک بسزایی میکنند. در انتخاب رنگ و طرح آنها دقت کنید که با فضای داخلی سالن تان هماهنگی داشته باشد.
 

 

• تخت یا کاناپه

اگر قصد ارائه خدماتی را دارید که در آن مشتری باید دراز بکشد مثل اپیلاسیون یا لیزر موهای زائد باید تخت یا کاناپه خریداری کنید. از امنیت و راحت بودن انها اطمینان حاصل کنید.
• مبلمان مخصوص قسمت انتظار: وقتی مشتریان زودتر از تایم معین میرسند و یا افرادی برای دریافت مشاوره به سالن زیبایی شما مراجعه میکنند باید قسمتی را برای نشستن آنها در نظر بگیرید. تهیه مبلمان در راستای این هدف ضروری است.
 

 

• صندلی مخصوص آرایشگران

اکثر خدمات در سالن های زیبایی نیاز به صندلی مخصوص برای آرایشگر ندارد زیرا معمولا کارها را باید بصورت سرپایی انجام دهند. ولی با این حال خدماتی مثل ناخن نیاز به صندلی دارد. از صندلی های مخصوص آرایشگران غافل نشوید.
 

• آینه

نیازی به توضیح اهمیت این وسیله در سالن زیبایی وجود ندارد. فقط به یاد داشته باشید که بیش از یک آینه در فضای سالن نصب کنید.
 

 

لوازم کار آرایشگران برای تاسیس سالن زیبایی

• قیچی و تیغ آرایشگری: تیغ ها و قیچی ها در انواع مختلف
• حوله و روپوش: برای محافظت از لباس مشتری
• محصولات مراقبت از مو: شامپو، نرم کننده، موس، ژل و غیره
• لوازم برقی آرایشگاه: سشوار، اتو مو، ابزارهای مختلف برای حالت دادن به مو، دستگاه های مخصوص صافی و احیای مو و غیره.
• برس و شانه: در انواع مختلف
• لوازم رنگ مو: دستکش، فویل، کاسه مخلوط کن، پیش بند، سفید کننده، طبف گسترده ای از رنگها و غیره.
• محصولات بهداشتی سالن: برای تمیز کردن برس ها و تجهیزات پس از استفاده برای مشتری.
• لوازم ناخن: لاک، ژل، سوهان، ابزارهای مناسب برای کاشت ناخم، اکریلیک، روغن مناسب و غیره
• محصولا رفع موهای زائد: واکس، موم، پاک کننده تجهیزات، لوسیون بعد از اپیلاسیون و غیره
• کیت های مژه و ابرو: موچین، مژه مصنوعی در سایزهای مختلف، ابزار لازم برای اصلاح ابرو، ابزار لازم برای کاشت ابرو و مژه و غیره
قطعا وسایل یک سالن زیبایی میتواند فراتر از اینها باشد. ما در اینجا سعی کردیم ابزار و لوازم مهم را به شما یادآوری کنیم.

 

امکانات دیگر برای تاسیس سالن زیبایی

علاوه بر مبلمان و ابزارهایی که در بالا به آنها اشاره کردیم، چیزهایی دیگری هم نیاز است که قبل از راه انداز و تاسیس سالن زیبایی باید به آنها فکر کنید:
 
• انتخاب محل مناسب برای سالن زیبایی
سعی کنید در قسمتی از شهر که رفت و آمد بالایی دارد و از طرفی سالن زیبایی در دسترس نیست و یا بسیار محدود است، سالن را تاسیس کنید. البته بررسی مناطق مختلف و قیمت آن نیز حائز اهمیت است.
• اخذ سند مالکیت و یا اجاره نامه سالن
• گواهی ها و مجوزهای لازم برای شروع کار
• رعایت اصول ایمنی در سالن
• داشتن سرویس بهداشتی و تهویه مناسب در سالن
• مجهز بودن سالن به سیستم های گرمایشی و سرمایشی
• مجهز بودن به شیر آب گرم و سرد
 

 

نکات مهم در خرید لوازم سالن آرایشی

به هیچ وجه برای خرید لوازم مورد نیاز برای سالن تان به سراغ لوازم ارزان و کم کیفیت نروید. جدای از اینکه در چنین مواقعی مجبور میشوید که پس از مدت کوتاهی مجددا آنهارا خریداری کنید، کیفیت آنها منجر به نارضایتی مشتریان نیز میشود. سعی کنید از لوازم و وسیله های مرغوب استفاده کنید تا خیال تان از امنیت و کیفیت آنها راحت باشد.
نکته بعدی در رابطه با مواد مصرفی است. از آنجایی که این شغل، شغل بسیار حساسی محسوب میشود توصیه اکید ما استفاده از محصولاتی که دارای کیفیت بالا و مهر تایید سازمان بهداشت و سلامت هستند. یکی از مواردی که باعث جذب مشتری میشود کیفیت مواد است بنابراین به هیچ وجه از آن غافل نشوید.
 

 

طراحی و دکوراسیون داخلی سالن زیبایی

شاید فکر کنید که این گزینه هزینه زیادی را به بار آورد اما لازم است بدانید که همیشه چنین نیست. فارغ از اینکه سالن آرایشی تان بزرگ است یا کوچک بهتر است به این مورد نیز توجه کنید. در حداقل ترین حالت ممکن میتوانید به تم رنگی داخل سالن فکر کنید. سعی کنید قبل از اقدام برای خرید لوازم مورد نیاز، در صورت لزوم دیوارها را رنگ آمیزی کنید و با توجه به رنگ انها ابزارهایتان را تهیه کنید. همین یک نکته میتواند تاثیر بسیار زیادی در دید مشتری و احساس او بگذارد. داشتن محیطی گرم و دلنشین از نکات بسیار مهم در ایجاد فضایی دوستانه است.
 

 

استخدام آرایشگر و متخصصین زیبایی مختلف با توجه سرمایه

 
درواقع یک سالن زیبایی با افرادی که در ان خدمات ارائه میدهند شناسایی میشود. هر چقدر این افراد در تخصص و کار خود عالی باشند همانقدر در محبوبیت و داشتن مشتری دائمی سالن به شما کمک خواهند کرد. حتما افرادی و آرایشگرانی را برای سالن زیبایی تان انتخاب کنید که از تخصص و مهارت آنها اطمینان دارید. احتمالا فکر میکنید در ابتدای مسیر نباید هزینه زیادی برای استخدام متخصص برای سالن زیبایی بکنید ولی لازم است بدانید که نحوه ارائه خدمات و کیفیت در چنین کسب و کاری چنان مهم است که ما پیشنهاد میکنیم کیفیت را به کمیت ترجیح بدهید. یعنی اگر بودجه کافی برای استخدام افراد با تخصص های مختلف را ندارید، در زمینه های کمتری خدمات ارائه بدهید.
در انتخاب آرایشگر و تکنسین های مختلف به مهارت، مدرک، سابقه و نحوه برقراری ارتباط آنها دقت کنید. توانایی ایجاد یک فضای دوستانه و راحت از جمله نکات مهمی است که در کنار تخصص برای یک آرایشگر نیاز است.
 

 

اجاره پارتیشن به آرایشگران

اگر سالن بزرگی دارید ولی هنوز کادرتان تکمیل نشده است و یا حتی نمیخواهید خدماتی بیش از این ارائه بدهید، میتوانید قسمت خالی و درواقع صندلی خالی در سالن تان به افرادی که در این حوزه فعالیت دارند اجاره بدهید و از این طریق نیز درآمد زایی کنید.

 

رضایت مشتریان سالن زیبایی

تاسیس سالن زیبایی و سرمایه گذاری بر روی چنین کسب و کاری که قطعا بودجه نسبتا زیادی را میطلبد، درصورت جلب نکردن رضایت مشتریان ضرر زیادی خواهد کرد. به همین دلیل است که تمام حرف ما در قسمت های مختلف این مقاله این بود که سعی کنید از ابزار، لوازم، محصولات با کیفیت و آرایشگران متخصص استفاده کنید تا بتوانید در میان مشتریان تان محبوب باشید. ممکن است که ارائه چنین خدماتی پر هزینه باشد ولی برای جلب رضایت مشتری و خوش نامی در نزد آنها قطعا با سود این کار، هزینه های قبل را جبران خواهید کرد.
 

 

درآمد سالن زیبایی

هر چند که پاسخ به این سوال به عوامل مختلفی مثل جایگاه شما در میان رقبا، تعداد خدماتی که ارائه میدهید، محل سالن، تعداد مشتریان و غیره بستگی دارد ولی بطور کلی بعنوان میانگین سود میتوانید سودی حدود ۱۵ درصد را در نظر بگیرید. برای افزایش آن قطعا باید در راستای بهبود خدمات، افزایش خدمات، استخدام آرایشگران برای ارائه خدمات با کیفیت برآیید.

 

راه اندازی سایت برای سالن زیبایی

ممکن است اصلا به این مورد فکر نکرده باشید و یا حتی در صورت فکر کردن، این کار جزء اولویت هایتان نباشد. ما اینجاییم که به شما بگوییم در سال ۲۰۲۱ و در عصر اینترنت و وب اتفاقا انجام ندادن آن میتواند به ضررتان تمام شود. اگر نمیخواهید که از رقبای خود فاصله چند قدمی بگیرید حتما برای آرایشگاه زنانه خود سایت راه اندازی کنید. اگر این کار را اصولی و درست انجام بدهید به احتمال بسیار زیاد مشتریان تان افزایش پیدا خواهند کرد. در انتخاب لوگو و نام سایت دقت کنید و از خدمات و تخصص هایی که در سالن تان ارائه میدهید در آن صحبت کنید.
 

 

انتخاب اسم برای سالن زیبایی

داشتن اسمی که هم مناسب سالن زیبایی و این نوع کسب و کار باشد و هم برای همیشه در ذهن مشتری باقی بماند بسیار مهم است. سعی کنید از اسم های ساده و آسان ولی با معنا استفاده کنید. قبل از قطعی کردن اسم برای آرایشگاه تان تحقیق کنید و ببینید که در شهرتان آرایشگاه دیگری با اسم پیشنهادی شما وجود نداشته باشد.
 

 

اسم خارجی برای آرایشگاه زنانه

همانطور که در بخش قبل گفتیم، انتخاب اسم برای سالن زیبایی اهمیت دارد. امروزه افراد زیادی علاقه به گذاشتن اسامی لاکچری و خارجی بر روی سالن های خود دارند. اگر میخواهید از یک اسم خارجی برای سالن زیبایی تان استفاده کنید، از قبل مطمئن شوید که برای اسامی پیشنهادی تان مجوز صادر میشود یا خیر. و حتما به معنا و مفهوم این اسامی دقت کنید و از گذاشتن اسم های سختی که نه تنها تلفظ سختی دارند بلکه در ذهن باقی نمیمانند، خودداری کنید.
 

 

سخن پایانی

راه اندازی هر کسب و کاری چالش های خودش را دارد. یکی از مهمترین مسئله ها در ایجاد یک کسب و کار جدید، سرمایه آن است. راه اندازی یک سالن زیبایی جزء کارهایی است که تقریبا سرمایه زیادی را میطلبد. ما در این مقاله سعی کردیم نکاتی را که برای راه اندازی یک آرایشگاه زنانه به آنها نیاز دارید در اختیار شما قرار دهیم.