دلایل جوش بزرگسالی و روش های درمان آن

 
جوش یک بیماری شایع پوستی است که فارغ از سن و جنسیت میتواند در همه افراد رخ دهد. این یعنی در بزرگسالی هم میتوان شاهد جوش در قسمت های مختلف بدن بخصوص صورت، بود. جالب است بدانید که تعداد افرادی که در دو دهه گذشته (به ویژه زنان) به جوش بزرگسالی مبتلا میشوند، افزایش یافته است. جوش ها انواع مختلفی دارند که هر یک بسته به شدت شان میتوانند با روش های مناسب کنترل شوند. با ما همراه باشید تا درمورد علل جوش بزرگسالی و نحوه درمان انها آشنا شوید.
 

علت جوش صورت در سن بالا چیست؟

 
دلایل ایجاد آکنه یا جوش بزرگسالی متعدد است ولی مطمئن باشید که صرفا بخاطر خوردن شکلات و یا غذای چرب نیست! در مردان علل جوش بزرگسالی معمولا همان عواملی هستند که باعث آکنه در نوجوانی میشوند. با این حال در زنان این علت ها پیچیده تر هستند. ولی به یاد داشته باشید که بطور کلی جوش ها میتوانند به دلیل تولید چربی بیش از حد در پوست ایجاد شوند. اگر شما نیز پوست چرب دارید از روتین های روزانه مخصوص پوست چرب غافل نشوید. جدای از اینها بیشتر اوقات جوش در بزرگسالی به یکی از دلایل زیر اتفاق می افتد:
 
علت جوش صورت در سن بالا چیست؟
 

نوسانات هورمونی

 
فاکتورهای مرتبط با هورمون های استروژن و پروژسترون در ایجاد جوش در زنان شایع است و اینها اغلب به دلیل تغییرات هورمونی در دوران بارداری و یائسگی اتفاق می افتد. شرایطی مانند شروع، توقف یا تغییر یک قرص ضدبارداری یا IUD میتواند باعث ایجاد جوش و یا بدتر شدن آن شود. آکنه ها و جوش ها ممکن است حتی ماه ها پس از این تغییرات ایجاد شود. آکنه بزرگسالان زن اغلب به زمان خاصی مثل دوره قاعدگی مرتبط است. جوش های هورمونی معمولا بصورت عمیق و کیست مانند ظاهر میشوند که در بیشتر مواقع حساس و دردناک هستند.
 
 

استرس

 
مطالعات نشان داده اند که بین جوش و استرس ارتباط وجود دارد. زمانیکه احساس ترس، اضطراب و استرس میکنید غدد فوق کلیوی شما هورمون استرس کورتیزول بیشتری تولید میکند و غدد چربی و فیولیکول های مو را تحریک میکند که همین امر منجر به ایجاد جوش میشود. استرس ها و تنش های عاطفی بزرگسالی یکی از علل ایجاد جوش در این سن هستند.
• تنش های فیزیکی: تنش ها و استرس های فیزیکی نیز میتوند باعث تغییرات هورمونی، ضعف ایمنی و التهاب شود. این تنش ها میتواند ناشی از:
o شرایط بد آب و هوایی
o کمبود خواب
o بیماری
o کم آبی بدن
o قرار گرفتن در معرض محرک های محیطی
باشد. برخی مطالعات نشان میدهد افرادی که آلرژی و یا میگرن دارند و سیگاری ها نیز بیشتر دچار جوش میشوند.
 
 

محصولات پوست و مو

 
 همه محصولات مراقبتی مثل هم نیستن. برچسب چنین محصولاتی را بخوانید و به دنبال عباراتی مثل فاقد چربی، غیر کومدوژن یا عدم ایجاد جوش باشید. این عبارات به این معنی هستند این محصولات منافذ پوست را مسدود نمیکنند و منجر به تولید روغن اضافی در پوست نمیشوند. پس مطمئن شوید که شوینده صورت، مرطوب کننده و ضد آفتاب تان دارای این عبارات باشند.
 
 

سابقه خانوادگی

 
چیز دیگری که در ایجاد جوش در بزرگسالی دخیل است، سابقه خانوادگی و یا همان ژنتیک است. اگر پدر و مادر و یا بستگان نزدیک شما مدام دچار جوش و آکنه میشوند، احتمال ابتلا به جوش حتی در بزرگسالی نیز در شما افزایش می یابد. خبر خوب اینکه برای این مورد هم درمان وجود دارد پس جای نگرانی نیست.
 
 

داروها

 
آکنه و جوش جزء عوارض جانبی برخی از داروها محسوب میشوند و یا اینکه میتوانند آنها را بدتر کنند. یک متخصص پوست میتواند تشخیص دهد که آیا داروهای شما منجر به ایجاد جوش و بدتر شدن آنها میشود یا خیر. ترکیبات دارویی رایج که منجر به ایجاد جوش در بزرگسالی میشوند عبارتند از: استنشاق های استروئیدی، داروهای ضدبارداری و تستوسترون.
 
 

تحریک تماسی

 
هر چیزی که پوست را تحریک کند میتواند منجر به کاهش دفاع پوست شود و در نتیجه باعث واکنش محافظتی و التهاب گردد. این مورد ممکن است شامل شوینده های خشن و یا تیغ هایی باشد که برای پوست های خشک استفاده میشود.
 
 

منافذ مسدود شده

 
چربی اضافی میتواند منافذ پوست را مسدود کند و تغییر سریع در سلول های پوستی منجر به واکنش های فولیکول های مو میشود که در هر دو مورد نتیجه ایجاد جوش است. منافذ پوست با تحریک تولید چربی اضافی مثلا استفاده از کرم ها و روغن چرب و قرار گرفتن در معرض آلودگی، مسدود میشود.
 
 

باکتری ها

 
پروپیونی باکتریوم، باکتری است که میتواند باعث ایجاد آکنه در پوست شود. این مورد میتواند بعلت بهداشت ضعیف اتفاق بیفتد.
 
 

مواد غذایی

 
برخی از کارشناسان بر این باورند که مصرف بیش از حد محصولات آرد سفید، شیرینی ها، لبنیات و فست فود ها میتواند در ایجاد جوش بزرگسالی نقش داشته باشد.
 

درمان جوش صورت در بزرگسالی

 

درمان های مختلفی برای جوش های بزرگسالی وجود دارد؛ از درمان های خانگی و درمان بدون نسخه گرفته تا درمان های دارویی و تجویزی. یکی از موثرترین درمان هایی که میتوانید بدون نسخه تهیه کنید کرم ها و ژل های ضدجوش فوری هستند. از آنجایی علل جوش ها از فردی به فرد دیگر متفاوت است، نتیجه درمان هم میتواند بر روی افراد مختلف، متفاوت باشد. به همین دلیل برخی افراد دوست دارند که یک یا دو درمان را همزمان باهم پیش ببرند تا ببینند کدام یک نتیجه بهتری را ایجاد میکند. داروها و محصولات بدون نسخه میتواند تاثیر بسیار خوبی بر روی کاهش جوش های بزرگسالی داشته باشند ولی اگر از نتایج آنها راضی نبودید به سراغ یک پزشک متخصص بروید و از مشورت های او بهره مند شوید. در ادامه به معرفی برخی از این درمان ها و داروها میپردازیم:
 

درمان جوش صورت در بزرگسالی

درمان دارویی جوش بزرگسالی

 
چندین داروی بدون نسخه و همینطور داروهای قوی برای درمان جوش بزرگسالی تایید شده اند. پزشک تان ممکن است برای شما داروهای هورمونی خوراکی و یا داروهای موضعی را تجویز کند. این نوع درمان ها عبارتند از:
• هیدروکسی و سایر اسیدهای مفید
• قرص های ضدبارداری خوراکی
• اسپیرونولاکتون
• آنتی بیوتیک ها
• رتینول و یا فرم تجویزی آن رتین-A
• اسید سالیسیلیک یا بنزوئیل پراکسید
• گوگرد
• نور درمانی
 

درمان خانگی جوش بزرگسالی

 

درمان خانگی جوش بزرگسالی
چندین درمان خانگی قدرتمند برای جوش بزرگسالی وجود دارد، از جمله مکمل های خوراکی و یا مواردی که میتواند از استفاده مستقیم آنها بر روی پوست خود بهره مند شوید. برخی از موثرترین آنها که میتوانند بر روی پوست تان بمالید عبارتند از:
• سرکه سیب
• آلوئه ورا
• روغن درخت چای
• آب لیمو
• روغن جوجوبا
• جو دوسر
مکمل های خوراکی برای درمان جوش بزرگسالی عبارتند از:
• زینک
• ویتامین A
• پروبیوتیک ها
 

مراقبت های پوستی روزانه برای بهبود جوش بزرگسالی

 
تمیز نگه داشتن پوست و رسیدگی به آن بسیار مهم است. بهتر است از یک روتین مراقبت از پوست مخصوص بهره مند شوید. برای تمیز نگه داشتن پوست خود این مراحل را دنبال کنید:
• صورت خود را بیش از ۲ بار در روز نشویید.
• از آب خنک یا ولرم و شوینده های ملایم برای شستشوی صورت خود استفاده کنید.
• از پارچه و دستمال مرطوب های لطیف یا یک برس نرم برای پاک کردن صورت خود استفاده کنید.
• پوست خود را خشک کنید (هوله را روی صورت خود نمالید).
• از مرطوب کننده و آبرسان های مناسب با نوع پوست خود استفاده کنید.
بطور کلی از پاک کننده هایی استفاده کنید که آلودگی ها، کثیفی ها و آرایش را به خوبی از روی صورت تان پاک میکنند.
 

باید ها و نبایدهایی در رابطه با جوش بزرگسالی

 
• از محصولات ضدپیری برای یک دوره چشم پوشی کنید: در حال حاضر باید بر روی از بین بردن و درمان جوش های خود متمرکز باشید، درحالیکه بسیاری از ترکیبات ضدپیری میتواند باعث بروز جوش و آکنه در زنان بزرگسال شوند.
• از محصولات ضدجوش مناسب برای نوجوانان استفاده نکنید: اکثر بزرگسالان به ویژه زنان دارای پوست خشک تری هستند بنابراین شوینده های ضدجوش و داروهایی که برای نوجوانان درنظر گرفته میشوند، میتوانند برای پوست این افراد خشک و تحریک کننده باشند.
• یک شوینده ملایم انتخاب کنید: از شوینده های خشن و خیلی قوی دوری کنید و با استفاده از شوینده های ملایم، پوست خود را شستشو دهید.
• روزانه یک آنتی بیوتیک خوراکی با دوز کم مصرف کنید: در صورتیکه جوش های التهابی دارید میتوانید برای کاهش التهاب آنها از آنتی بیوتیک ها استفاده کنید. برای این کار با پزشک خود مشورت کنید.
 

خوراکی هایی که در ایجاد جوش بزرگسالی تاثیر دارند

 
محققان میگویند غذاهای سرشار از چربی، قند و مواد لبنی میتواند خطر جوش و اکنه را در بزرگسالی افزایش دهد. غذاهایی مانند شکلات شیری، سیب زمینی سرخ کرده، نوشیدنی های شیرین از جمله خوراکی هایی هستند که خطر ابتلا به آکنه را افزایش میدهند. بزرگسالانی که مدام دچار جوش صورت میشوند باید در رژیم غذایی خود تغییراتی ایجاد کنند و میوه ها وسبزیجات بیشتری را در وعده های خود بگنجانند. 
 

رژیم غذایی مناسب برای جلوگیری از جوش های بزرگسالی

 

رژیم غذایی مناسب برای جلوگیری از ایجاد جوش بزرگسالی
رژیم غذایی کم قند و چربی های اشباع/ترانس بطور کلی برای سلامتی بدن و جلوگیری از جوش های بزرگسالی مفید هستند. بنابراین برای حفظ سلامتی و جلوگیری از جوش های بزرگسالی قندها و چربی های اشباع را محدود کرده و از چربی های سالم مثل گوشت بدون چربی، غلات کامل، میوه و سبزیجات استفاده کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با این موضوع به لیست غذاهای مناسب برای پوست مراجعه کنید.
 

جوش هایی که پس از دهه ۳۰ زندگی نمایان میشوند

 
پس تا اینجا فهمیدیم که جوش های بزرگسالی، عجیب نیستند و در بین بزرگسالان نیز شیوع دارند. در دهه ۴۰ و ۵۰ زنان ممکن است نوسانات هورمونی بسیار متفاوتی را تجربه کنند که به یائسگی و سالهای منتهی به آن مربوط میشود. بنابراین بهتر است مراقبت های پوستی پس از ۳۰ سالگی را وارد روتین روزمره خود بکنند. مردان نیز با افزایش سن دچار تغییرات هورمونی میشوند که آندروپوز نام دارند. برای درمان علل هورمونی جوش های بزرگسالی با یک پزشک مشورت کنید ولی بطور کلی داشتن یک رژیم غذایی مغذی و سالم، ورزش و روتین مراقبت از پوست میتواند بسیار کمک کننده باشد.
 

سخن پایانی

 
جوش ها در هر سنی میتوانند آزاردهنده باشند. اگر در بزرگسالی مبتلا به این بیماری شایع پوستی یعنی جوش و آکنه شدید اصلا نگران نباشید، شما تنها نیستید و خوشبختانه میتوانید آنهارا درمان کنید. دلایل مختلفی وجود دارد که یک فرد پس از دهه ۳۰ و ۴۰ زندگی مبتلا به جوش صورت میشود. این دلایل و نحوه درمان آنها در این مطلب ارائه شده است.