آیا اطلاعات تان درباره اکستنشن مژه کافی است؟

 
اینکه اکستنشن مژه نیاز به مراقبت کمتری دارد و راحتر از استفاده روزانه فرمژه و ریمل است، درست است. اما این به این معنی نیست که میتوانید بدون داشتن اطلاعات کافی، مژه بکارید. حتما قبل از ست کردن قرارتان برای کاشت یا اکستنشن مژه، اطلاعات کافی را درمورد آن بدست بیاورید. ما در این مقاله به اطلاعاتی که شما برای کاشت مژه نیاز دارید پرداخته ایم.

 

اکستنشن مژه چیست؟

اکستنشن یا کاشت مژه، مژه هایی نیمه دائمی هستند که با دست بر روی مژه های طبیعی شما چسبانده میشوند. برخلاف مژه های نواری یا مصنوعی، اکستنشن مژه بصورت تک تک و جداگانه روی مژه های طبیعی چسبانده و یا کاشته میشوند به همین دلیل براحتی قابل تنظیم هستند و واقعی بنظر میرسند.

 

کاشت و اکستنشن مژه

 

کاشت مژه دائمی

اکستنشن یا کاشت مژه دائمی تا ۲ الی ۳ هفته قبل از ریزش با چرخه مژه طبیعی باقی میماند. مژه دائمی نیازی به ریمل ندارد و ظاهری بی عیب و ضخیم و بلندی را به مژه ها میدهد. این نوع کاشت مژه از روش های محبوبی بین بانوان است. فرآیند استفاده از اکستنشن دائمی مژه شامل استفاده از یک مژه تکی به ازای هر مژه طبیعی است و در آن از یک ماده خاص برای چسباندن استفاده میکنند. این چسب به گونه ای طراحی شده است که تا زمانیکه مژه ها بطور طبیعی ریزش کنند دوام می آورد و آسیبی به مژه های طبیعی شما نمیزند.

 

کاشت مژه موقتی

اکستنشن یا کاشت مژه موقت برای استفاده یک تا دو روزه طراحی شده است و آنرا به یک گزینه خاص و کاربردی برای رویدادها و مراسم ها تبدیل کرده است. مژه های موقت با استفاده از چسبی که برای این کار طراحی شده است، چسبانده میشوند تا پس از مدت کوتاهی بتوان انهارا براحتی جدا کرد. این نوع مژه ظاهر زیبا و بی عیب و نقصی را ارائه میدهد و در طیف وسیعی از سبک ها موجود است. اگر رویداد مهمی در پیش رو دارید و از طرفی نمیخواهید از روش دائمی برای اکستنشن کردن مژه ها استفاده کنید، این روش موقتی بسیار مناسب است.
انواع کاشت مژه

کاشت مژه انواع مختلفی دارد که در ادامه به معرفی آنها میپردازیم:

 

۱. کاشت مژه کلاسیک

 

اکستنشن مژه مدل کلاسیک

کاشت یا اکستنشن مژه کلاسیک ظاهری زیبا و طبیعی به مژه های شما میدهد. در این روش بین هر تار مو مژه های طبیعی یک مژه کاشته میشود و همین امر موجب حجیم تر شدن مژه میشود. بطور کلی اگر برای دفعه اول میخواهید مژه هایتان را اکستنشن کنید، اکستنشن کلاسیک بخاطر داشتن ظاهری طبیعی، گزینه خوبی است.

 

۲. کاشت مژه والیوم

 

اکستنشن مژه مدل والیوم

در این نوع اکستنشن برخلاف اکستنشن کلاسیک که بین مژه های طبیعی تنها یک مژه کاشته میشود، در والیوم بین مژه ها ۴ تا ۵ تار مژه اکستنشن میشود. به همین دلیل ظاهری پرتر و حجیم تر به مژها میدهند.

 

۳. کاشت مژه هیبرید

 

اکستنشن مژه مدل هیبرید

ترکیب ۵۰ درصد از روش کلاسیک و ۵۰ درصد از روش والیوم میشود اکستنشن به روش هیبرید.

 

۴. کاشت مژه عروسکی

 

ز

در کاشت عروسکی مژه ها در گوشه های داخلی کوتاهتر هستند و در بقیه خط مژه ها بلندتر. این نوع مژه بسیار شکیل و پرطرفدار است ولی ممکن است در طولانی مدت دل زننده باشد.

 

۵. کاشت مژه گربه ای

 

اکستنشن مژه مدل گربه ای

اکستنشن گربه ای در گوشه های چشم کوتاه تر و گوشه های بیرونی شعله ور تر میشود و چشمانی گربه ای ایجاد میکنند.

 

مراحل اکستنشن مژه

۱- ارزیابی

قبل از اکستنشن کردن، مژه کار باید خطرات و مزایای مواد را بررسی کند و همچنین درمورد شرایطی که ممکن است اکستنشن برای شما مضر باشد، سوال کند. زیرا حساسیت چشم به مواد آرایشی و مواد اکستنشن میتواند آسیب زننده باشد. از این رو از شما میخواهد که اگر آرایشی بر روی چشمان خود دارید آنهارا پاک کنید. 

۲- تصمیم گیری در مورد طول، استحکام و میزان فر بودن اکستنشن

در این مرحله مژه کار از شما در مورد ظاهر اکستنشن مژه هایتان سوال میکند. اینکه مژه های بلند دوست دارید یا کوتاه و حجیم و غیره. اگر از قبل به نتیجه نرسیده اید میوانید از او برای اینکار مشورت بخواهید.

۳- تمیز کردن نواحی اطراف مژه

پس از اینکه برای اکستنشن آماده شدید و روی تخت دراز کشیدید، مژه کار باید برای اطمینان بیشتر با یک پاک کننده مخصوص دوباره چشمان شما را تمیز کند تا از هرگونه آلودگی و چربی تمیز شود.

۴- استفاده از نوار و ژل چشم

چشمان شما در طول پروسه اکستنشن بسته هستند. برای آماده شدن جهت اکستنشن، مژه کار یک ژل به مژه های پایینی میمالد تا آنها را از مسیر خارج کند و پس زمینه متضاد با رنگ مژه (معمولا سفید ) ایجاد میکند. سپس ژل چشم را با چسب مخصوصی بر روی پوست تان ثابت میکند.

۵- اعمال اکستنشن

مژه کار با استفاده از موچین انتهای هر اکستنشن را به چسب مژه آغشته میکند و سپس آنرا بر روی مژه های طبیعی شما قرار میدهد. معمولا به ازای هر مژه طبیعی یک مژه اکستنشن میشود ولی اگر درخواست شما مژه های حجیم تری باشد، ۴ یا ۵ تار مو اکستنشن میشود. این پروسه هیچ دردی به همراه ندارد.

۶- خشک کردن

چسب مژه خیلی سریع خشک میشود اما محض احتیاط باید ۱۰ دقیقه پس از اتمام اکستنشن منتظر بمانید. برخی مژه کاران از یک پنکه کوچک برای تسریع روند خشک شدن چسب استفاده میکنند. در این مرحله نیز چشمان شما همچنان بسته است.

۷- برداشتن نوار و ژل

در مرحله آخر پس از اینکه چسب اکستنشن بطور کامل خشک شد، ژل ها برداشته میشوند و بعد مژه کار به آرامی مژه های شما را برس میکند تا مرتب شوند سپس از شما میخواهد که چشمان تان را باز کنید.

 

مزایای اکستنشن مژه

 

مزایای اکستنشن مژه

۱- همیشه زیبا خواهید بود.

برخلاف مژه های نواری که پس از چند ساعت باید برداشته شوند، با اکستنشن مژه تا مدتی مژه هایی طبیعی و ظاهری زیبا خواهید داشت.

۲- زمان آرایش تان کاهش می یابد.

از آنجایی که نیاز به استفاده از ریمل و فرمژه و حتی خط چشم نخواهید داشت، زمان آرایش تان به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

۳- بدون آرایش هم ظاهر زیبایی خواهید داشت.

اگر میخواهید ظاهری طبیعی داشته باشید و از آرایش های سنگین فرار کنید، اکستنشن و کاشت مژه یک روش عالی است. از آنجایی که آرایش چشم ها تاثیر زیادی بر روی ظاهر دارد، با اکستنشن میتوانید با اعتماد به نفس کامل بدون آرایش ظاهر شوید.

۴- پروسه بدون دردی است.

اکستنشن کردن مژه ها هیچ دردی به همراه ندارد.

۵. ضد آب است.

پس از گذراندن طول درمان (تا ۴۸ ساعت پس از اکستنشن مژه) میتوانید بدون نگرانی از ریزش، مژه هایتان را خیس کنید.

۶. ماندگاری بالایی دارد.

اکستنشن مژه نسبت به مژه های نواری ماندگاری بیشتری دارد. اکستنشن مژه ۳ تا ۴ هفته دوام می آورد و بیشتر به چرخه ریزش مژه های طبیعی خودتان بستگی دارد. به همین دلیل است برای افرادی ریزش موی کمی دارند، اکستنشن ممکن است تا ۶ هفته هم ماندگار باشد.

۷. هربار میتوانید مدل آنرا تغییر دهید.

چند مدل اکستنشن مژه وجود دارد که میتوانید هر بار یکی از آنها را امتحان کنید. از مژه های کلاسیک گرفته تا مدل عروسکی و گربه ای و غیره. بطور خلاصه با هر جلسه اکستنشن  میتوانید چشمانتان را باریک تر، درشت تر، کوچکتر و غیره نشان دهید.

۸. ایمن است.

برخلاف اینکه تا چند دهه پیش استفاده از مژه های مصنوعی خطرناک محسوب میشد، امروزه اکستنشن و کاشت مژه کاملا بی خطر است. تنها چیزی که باید از آن اطمینان حاصل کنید این است که آنرا توسط یک فرد متخصص انجام دهید. به دلیل اینکه یک مژه کار متخصص و معتبر از چسب ها، پدهای ژل، پاک کننده ها و ابزارهایی استفاده میکند که ایمن، سالم، بهداشتی و مورد تایید هستند.

 

عوارض اکستنشن مژه

۱- آلرژی به چسب اکستنشن 

هرچند که این مسئله بسیار نادر است اما ممکن است که به چسب اکستنشن که برای چسباندن مژه ها استفاده میشود واکنش آلرژیک ایجاد شود. احتمال عفونت، قرمزی، تورم یا احساس خارش در چند ساعت و چند روز اول وجود دارد. برای جلوگیری از چنین عوارضی میتوانید از مژه کار خود بخواهید که قبل از اکستنشن، آزمایش آلرژی انجام دهد. با این حال اگر دچار واکنش آلرژیک شدید فورا با مژه کار تماس بگیرید تا اکستنشن را بردارد و بعد از یک متخصص کمک بگیرید.

۲- اعمال ضعیف اکستنشن میتواند بر روی مژه های طبیعی شما تاثیر بگذارد.

استفاده از اکستنشن هایی که از نظر طول، فرم و ضخامت با مژه های طبیعی شما سازگاری داشته باشند بسیار مهم است. اگر از اکستنشنی استفاده کنید که برای مژه های شما خیلی سنگین باشد میتواند باعث ریزش زودرس مژه های طبیعی تان بشود.

۳- جلسه اکستنشن مژه زمان بر است.

در زندگی مدرن و پر سرعت عصر جدید، زمان فاکتور بسیار مهمی است و بله زمان مورد نیاز برای اکستنشن مژه کمی طولانی است. زیرا مژه کار شما باید به دقت اکستنشن ها را در جای مناسب و دقیق بچسباند. این کار به چیزی حدود ۹۰ الی ۱۲۰ دقیقه زمان احتیاج دارد.

۴- نیاز به مراقبت دارد.

اکستنشن مژه نیاز به تمیز کردن و برس زدن منظم دارد تا از استایل و ماندگاری آن اطمینان حاصل شود. بنابراین باید مراقبت از آنها را در روتین روزانه خود بگنجانید.

 

مراقبت های لازم پس از اکستنشن مژه

مواردی هستند که برای حفظ اکستنشن مژه باید آنها را انجام بدهید:
• تا ۴۸ ساعت پس از اکستنشن، مژه ها را خیس نکنید
در ۴۸ ساعت اول پس از اکستنشن، از دوش گرفتن، شستن چشم ها و خیس کردن اکستنشن ها خودداری کنید. به دلیل اینکه آب میتواند روی چسب تاثیر بگذارد و باعث جدا شدن و ریزش مژه های بشود.
• پس از آن بطور مرتب آنهارا بشویید
پس از ۴۸ ساعت اول که اکستنشن خود را نشستید، بقایایی در اطراف خط مژه شروع به جمع شدن میکند که این موضوع میتواند منجر به عفونت چشم و سایر مشکلات چشمی شود. بطور کلی باید روزی ۳ بار مژه های خود را بشویید. برای اینکار مراحل زیر را انجام دهید:
• آنهارا با یک برس نرم، برس کنید.
• با یک شوینده مخصوص اکستنشن مژه یا آب مقطر بشویید.
• بگذارید آب دوش به هنگام حمام کردن بر روی صورت و چشمانتان جاری شود.
• مژه هایتان را برس کنید
هر روز صبح مژه های خود را برس کنید تا ظاهر خوب و مرتبی داشته باشند. برای اینکار از یک برس مخصوص مژه استفاده کنید.
• ترکیبات موجود در محصولات را بررسی کنید
شما نباید در نزدیکی اکستنشن مژه خود از محصولات حاوی روغن استفاده کنید زیرا منجر به ریزش آنها میشود. بنابراین قبل از استفاده از کرم های دور چشم و پاک کننده ها، از ترکیبات آن اطمینان حاصل کنید.
• مراقب محصولات آرایشی باشید
پس از اکستنشن مژه باید از ریمل صرفنظر کنید حتی ریمل های که تحت عنوان “ایمن برای اکستنشن” عرضه میشوند. ریمل میتواند چسب اکستنشن مژه را نرم کند. نه تنها این بلکه ریمل میتواند مژه های شما را روی هم جمع کند که همین مسئله نیز تمیز کردن آنهارا سخت میکند. درمورد خط چشم هم، از استفاده از موادی با فرمول های مبتنی بر کرم که اغلب حاوی روغن ها و موم هایی هستند که با چسب ها تداخل دارند، خودداری کنید.

کارهایی که نباید پس از اکستنشن انجام بدهید

• مدام ظاهر خود را بررسی نکنید
شما در ابتدا پس از اکستنشن احساس عجیبی خواهید داشت که یک مسئله کاملا طبیعی است. اما پس از چند روز احساس بهتری خواهید داشت نگران نباشید.
• روی شکم نخوابید.
اگر بر روی شکم بخوابید ممکن است مژه های بشکنند و ماندگاری کمتری داشته باشند. بنابراین سعی کنید به پشت و با با احتیاط به پهلو بخوابید.
• از فرمژه استفاده نکنید.
استفاده از فرمژه منجر به شکسته شدن و جدا شدن مژه هایتان میشود.

 

ماندگاری اکستنشن مژه چقدر است؟

اگر واقعا از آنها مراقبت کنید ( در ادامه روش های مراقبتی را خواهیم گفت) میتوانند ۶ تا ۸ هفته دوام بیاورند تا زمانیکه بطور طبیعی مثل مژه های خودتان ریزش کنند. با این حال میتوانید به هنگام ریزش آنها، به آرایشگر خود مراجعه کنید و بخواهید که جای تکه های از دست رفته را پر کند.

 

آیا اکستنشن مژه، به مژه های طبیعی آسیب میرساند؟

بطور کلی خیر! شواهد زیادی وجود ندارد که نشان دهد اکستنشن مژه واقعا به مژه های طبیعی آسیب میرسانند یا خیر. با این حال در صورت استفاده مداوم و مژه های سنگین بر روی مژه های طبیعی احتمال بسیار ناچیز ابتلا به آلوپسی کششی وجود دارد. معمولا سالها استفاده بد و مراقبت نکردن به شکل صحیح طول می کشد تا آسیبی به مژه های طبیعی وارد شود. بسیار مهم است که از مژه کار خود اطمینان حاصل کنید. از اینکه تمام پروتوکل های بهداشتی را رعایت میکند و از وسیله های ضدعفونی شده استفاده میکند. در چنین شرایطی که با یک ارگان حساس مثل چشم سروکار دارید از سوال پرسیدن و بررسی نکات ایمنی و بهداشتی سالن و مژه کارتان هراس نداشته باشید.

 

اکستنشن مژه چه زمانی خطرناک است؟

اکستنشن یا کاشت مژه تا زمانی که توسط یک فرد متخصص انجام شود بد یا خطرناک نیست. قبل از رفتن به قرار ملاقات خود برای اکستنشن مژه حتما در مورد مواد تشکیل دهنده چسب مورد استفاده، بپرسید. اگر نتوانستند به سوال شما پاسخ دهند، قرار را کنسل کنید زیرا قطعا نیمخواهید زیر دست فرد بی تجربه ای بروید که از محتویات ابزار تخصصی خود اطلاعی ندارد! و اگر در جواب به شما گفتند که از چسبی استفاده میکنند که حاوی فرمالدئید است، پیشنهاد ما این است که قرارتان را کنسل کنید. زیرا این ماده یک محرک برای چشم است که میتواند منجر به قرمزی، سوزش، تورم و خارش شود.
ممکن است کمی هزینه ای بیشتری داشته باشد ولی بهتر است سالنی را انتخاب کنید که از چسب های ساخته شده با بوتیل سیانواکریلات و اکتیل سیانواکریلات به جای فرمالدئید استفاده میکنند. این مواد برای نواحی چشم کمتر سمی هستند.

 

 چه سایز و اندازه ای برای اکستنشن مژه مناسب است؟

نوع مژه هایی که میتوانید داشته باشید به طول و استحکام مژه های طبیعی شما مرتبط است. اگر از مژه هایی استفاده کنید خیلی بلندتر و ضخیم تر از مژه های طبیعی خودتان باشند، در درازمدت میتواند منجر به آسیب شود بنابراین مطمئن شوید که اکستنشن شما خیلی بلندتر و ضخیم تر از مژه های طبیی تان نباشد. نگران نباشید تکنسینی که کار کاشت یا اکستنشن مژه را برای شما انجام خواهد داد یکی از تخصص هایش شناسایی اکستنشن مناسب برای مژه های طبیعی فرد است.

 

هزینه اکستنشن مژه چقدر است؟

فاکتورهای مختلفی هستند که بر هزینه کاشت یا اکستنشن مژه تاثیر میگذارند. از نوع آن گرفته تا موادی و سالن آرایشی که برای این کار انتخاب میکنید. ولی بطور کلی اکستنشن مژه دائمی هزینه بیشتری نسبت به اکستنشن مژه موقتی دارد.

 

اکستنشن مژه برای چه کسانی مناسب نیست؟

اکستنشن مژه برای تمامی افراد بالای ۱۸ سال مناسب است. ولی اگر مستعد ابتلا به هر یک از بیماری های زیر هستید، قبل از تصمیم گیری برای اکستنشن کردن مژه هایتان با پزشک خود مشورت کنید:
• درماتیت پلک، وضعیتی است که پلک در آن دچار سوزش و خارش میشود.
• بلفاریت زمانی است که لبه های پلک شما ملتهب است. اگر از این مشکل رنج میبرید پلک ها میتوانند در صورتیکه احساس خارش و سوزش دارند، چرب بنظر برسند.
• تریکوتیلومانیا اختلالی است که در آن شما عادتی غیر عادی به کندن موهای قسمت های مختلف بدن از جمله مژه ها را دارید.
• آلوپسی آره آتا نوعی اختلال خود ایمنی است که باعث ریزش موهای در ابروها، مژه ها و موی سر میشود.
• پوست زخمی به معنای هرگونه ساییدگی یا خراش بر روی پلک است. زخم ها میتوانند به محصولاتی که در اکستنشن مژه استفاده میشود، واکنش نشان دهند.
• هرگونه سابقه حساسیت به لاتکس، بنزوئیک اسید، سیانو آکریلات و سایر موادی که در جلسه اکستنشن مژه استفاده میشود، باید قبل از درمان با متخصص در میان گذاشته شود.
• درمان های خاص مثل شیمی درمانی و یا پرتودرمانی زمان مناسبی برای اکستنشن مژه نیستند.

 

سوالات متداول در رابطه با اکستنشن مژه

۱- آیا میتوان در جلسه کاشت مژه با آرایش حاضر شد؟

مطلقا خیر. باید با پوستی تمیز و بدون آرایش چشم حاضر شوید. این یعنی که هیچ سایه چشم، خط چشم و یا ریمل نداشته باشید. هر چیزی روی پلک ها یا مژه های شما میتواند بر روی اکستنشن تان تاثیر بگذارد بنابراین حتما قبل از انجام کاشت یا اکستنشن، صورت تان بشویید و تمیز کنید.

۲- آیا میتوان از ریمل بر روی اکستنشن مژه استفاده کرد؟

خیر! زیرا هنگامی که میخواهید در پایان روز آنرا پاک کنید باعث شکستن و حتی گاها جدا شدن مژه های اکستنشن شده میشود.

۳- پس از اکستنشن مژه چگونه صورت مان را بشوییم؟

اگر فکر میکنید که با شستن صورت تان ممکن است به مژه هایتان آسیب برسانید، نگران نباشید اصلا اینطور نیست. فقط سعی کنید از پاک کننده هایی استفاده کنید که بطور خاص برای اکستنشن مژه طراحی شده اند. سایر شوینده ها و پاک کننده ها ممکن است به گونه ای باشند که پیوند اکستنشن مژه شمارا ضعیف کرده و باعث ریزش آنها شوند. از مالیدن و یا کشیدن چشمان خود به هنگام شستشو بپرهیزید.

 

سخن پایانی

کاشت یا اکستنشن مژه امروزه یکی از کارهای زیبایی پرطرفدار در سالن های زیبایی است. نکات زیادی وجود دارند که قبل و بعد از اکستنشن مژه باید از آنها اطلاع داشته باشید که ما در این مقاله آنهارا برای شما لیست کرده ایم. نکته بسیار مهمی که باید به آن دقت کنید این است که به مژه کار متخصصی مراجعه کنید که از مواد و و ابزارهای بهداشتی و ایمنی برای کارش استفاده میکند.