چه چیزهایی راجع به مانیکور ناخن میدانید؟

 
امروزه زیبایی و مراقبت از ناخن ها نیز حائز اهمیت است. انواع روش های مراقبتی و زیبایی برای ناخن ها وجود دارد که یکی از آنها مانیکور ناخن است. ما در این مقاله به اطلاعاتی که در رابهط با این موضوع نیاز دارید میپردازیم.

منظور از مانیکور ناخن چیست؟

مانیکور یک روش زیبایی برای ناخن است که در آن ناخن ها کوتاه میشوند، سوهان میخورند و فرم میگیرند. سپس کوتیکول ها به عقب هل داده و ناخن ها مرتبا میشوند و در مرحله آخر نیز ناخن ها به رنگ دلخواه شما رنگ میشوند. احتمالا در کنار کلمه مانیکور، پدیکور را هم میشنوید. فرق این دو روش این است که مانیکور بر روی ناخن های دست انجام میشود و پدیکور بر روی ناخن های پا.

چرا ناخن هایمان را مانیکور کنیم؟

برای زنان و مردان، مانیکور برای حفظ سلامت ناخن ها، از بین بردن کوتیکول ها و پوست های اضافی اطراف ناخن، عالی است. این فقط صورت افراد نیست که مورد توجه قرار میگیرد، دست ها نیز در توجه اند و قضاوت میشوند. مانیکور ناخن ها ظاهری تمیز و زیبا به دست های شما میدهد. ماساژ دست ها به هنگام مانیکور باعث کاهش استرس میشود و دستان تان را ریلکس میکند. اگر دوست دارید مانیکورتان با رنگ باشد، این نیز بر زیبایی ناخن هایتان می افزاید.

مراحل مانیکور ناخن

مراحل مانیکور ناخن

۱. کوتاه کردن ناخن ها

ممکن است ناخن کار شما همیشه ناخن هایتان را کوتاه نکند. بستگی به اندازه ناخن فعلی شما دارد. اگر ناخن های شما در حال حاضر نسبتا کوتاه هستند، سوهان زدن بر روی آنها به خوبی انجام میشود. اگر ناخن هایتان خیلی بلند است و میخواهید برای مانیکور کوتاه باشند، ابتدا ناخن هایتان کوتاه میشود و بعد به شکل دلخواه شما سوهان میخورند.

۲. سوهان کردن و فرم دادن به ناخن ها

مانیکوریست ها از سوهان ناخن به منظور از بین بردن قسمت های اضافی و فرم دادن به ناخن ها استفاده میکنند. معمولا مانیکوریست قبل از این کار از شما میپرسد که چه مدل ناخنی را میپسندید، گرد، مربع و یا انواع دیگر. اگر از نوع انتخابی تان مطمئن نیستید کافی است از ناخن کارتان بپرسید که چه مدلی به ناخن هایتان می آید تا آنها شمارا راهنمایی کنند.

۳. مرتب کردن کوتیکول ها

کوتیکول ها درواقع پوست خشک اطراف ناخن ها هستند، جایی که ناخن و پوست انگشت شما به یکدیگر میرسند. در مانیکور خشک از یک پاک کننده کوتیکول برای نرم کردن و برداشتن کوتیکول مرده استفاده میکنند و سپس با استفاده از پوشر و نیپر آنها را به عقب رانده و مرتب میکنند.

۴. براق کردن سطح ناخن

درمورد مانیکور مردانه و یا درصورت نداشتن پولیش، صاف کردن آخرین مرحله مانیکور شما خواهد بود. مانیکوریست با استفاده از بافر ناخن، سطح ناخن را جلا میدهد تا ظاهری یکدست و براق داشته باشند.

۵. رنگ کردن ناخن ها

رنگ کردن ناخن ها

رنگ کردن ناخن ها در چند مرحله انجام میشود تا به نتیجه ای براق و ماندگار برسد. در ابتدا یک لایه پایه شفاف روی ناخن های شما اعمال میشود تا به چسبندگی بهتر لاک به ناخن های شما کمک کند. این کار همچنین یک محافظ بین ناخن های شما و چیزهای مخرب (لکه شدن، لایه برداری و شکنندگی) لاک ایجاد میکند. مرحله بعد استفاده از دو لایه لاک ناخن است. معمولا یک لایه لاک نتیجه دلخواه را ارائه نمیدهد بنابراین از دو لایه لاک بر روی ناخن استفاده میکنند تا ظاهری زیبا داشته باشد و ترک نخورد. رنگ کردن ناخن ها آنقدرها هم که فکر میکنید کار آسانی نیست. باید توجه زیادی به جزئیات شود تا در نهایت ناخن ها یکدست، براق و زیبا شوند.

ابزارهای موجود در ست مانیکور ناخن 

ابزارهای موجود در ست مانیکور ناخن

۱- انواع ناخن گیر، جهت کوتاه کردن ناخن ها
۲- انواع سوهان ناخن برای فرم دادن به ناخن ها
۳- قاشقک عقب زن یا پوشر برای عقب راندن کوتیکول ها
۴- انبرک یا نیپر برای جدا کردن کوتیکول هل و پوست اطراف ناخن
۵- بافر برای لایه برداری و درخشندگی سطح ناخن
۶- فرچه یا برس برای از بین بردن آلودگی های ناخن
۷- استیک برای تمیز کردن زیر ناخن، عقب زدن کوتیکول ها و غیره

مانیکور خیس یا مرطوب 

 

در این روش از مانیکور، ابتدا لاک ناخن ها پاک میشود، سپس به کمک ناخن گیر انها را کوتاه میکنند و بعد با استفاده از سوهان آنها را فرم میدهند. بعد از این مراحل دست هارا به مدت ۱۰ دقیقه داخل ظرفی از آب گرم که دارای مقداری صابون و مایع نرم کننده است قرار میدهند تا ناخن ها و پوست اطراف آنها نرم شوند. بعد دستها را خشک میکنند و به سراغ تمیز کردن سلول های مرده روی ناخن و پوست اطراف و مرتب کردن کوتیکول ها میروند. در اخر دست ها را با استفاده از کرم و مرطوب کننده ماساژ میدهند. اخیرا روش جدیدی برای مانیکور ناخن ها مورد استقبال قرار گرفته است که در آن با استفاده پارافین ناخن هارا مانیکور میکنند. این روش مشابه روش مانیکور خیس است با این تفاوت که در آن به جای آب گرم از پارافین ولرم استفاه میشود.

انواع مانیکور خشک 

مراحل انجام مانیکور خشک همانند مانیکور مرطوب است با این تفاوت که در این نوع مانیکور دست ها داخل آب قرار نمیگیرند. برای افرادی که ناخن ها و پوستی خشک و تحریک پذیری دارند مناسب تر است.

برخی از انوع پرطرفدار مانیکور ناخن

۱- مانیکور معمولی

مانیکور معمولی همان مانیکور همیشگی و استاندارد است که که ناخن ها را با استفاده از روش خشک یا مرطوب شروع به از بین بردن سلول های مرده پوست میکند. بعد ناخن هارا صاف میکنند، کوتیکول هارا تمیز و دست ها را با کرم ماساژ میدهند. و در اخر در صورت دلخواه با استفاده از لاک آنها را رنگ میکنند.

۲- مانیکور ژله ای

مانیکور ژله ای

مانیکور ژله ای یا ژلیش همان فرآیند اصلی مانیکور است که در آن یک لاک ژلی به ناخن ها اضافه میشود و بعد زیر نور ماوراء بنفش خشک میشود. این نوع مانیکور بین دو تا سه هفته ماندگاری دارد. برای حفظ سلامت ناخن هایتان برای پاک کردن آن حتما به سراغ ناخن کارتان بروید تا آنها با خیسیاندن ناخن های ژلیش در استون براحتی لاک ژلی را ریموو کنند.

۳- مانیکور فرانسوی

مانیکور فرانسوی

مانیکور فرانسوی با استفاده از یک مانیکور ساده و استفاده از رنگ صورتی یا بژ برای پایه ناخن ها و با لاک سفید نوک ناخن ها رنگ میشود. مانیکور فرانسوی اگر با ژل انجام شود ۲ تا ۳ هفته طول میکشد ولی اگر با پولیش انجام شود تا ۷ روز دوام می آورد. اگر این نوع مانیکور توسط یک ناخن کار حرافه ای انجام شود تاثیر مخربی بر روی سلامت ناخن نمیگذارید. اگر از ژل استفاده شده باشد با استون پاک میشود و اگر از لاک معمولی استفاده شود با لاک پاک کن های معمولی براحتی پاک میشود.

۴- مانیکور آمریکایی

مانیکور آمریکایی

این نوع مانیکور نیز شبیه به مانیکور فرانسوی است. در این روش ناخن ها سوهان میشوند و کوتیکول ها تمیز میشوند و سپس از یک رنگ پایه (معمولا به رنگ گوشت یا کرم) برای رنگ کردن ناخن ها استفاده میکنند و بعد نوک ناخن ها را با یک لاک روشن یا سفید رنگ میکنند. ماندگاری و روش های پاک کردن ان نیز مشابه مانیکور فرانسوی است.

۵- مانیکور اکلریک

مانیکور اکلریک

مراحل روش مانیکور اکلریک مشابه مانیکور ژلی است با این تفاوت که در این روش از مونومر مایع و پلیمر پودری روی ناخن استفاده میشود و بعد در صورتیکه مشتری بخواهد با لاک ژلی روی آن پوشاند و با نوره UV خشک میشود. مانیکور اکلریک نیز ۲ تا ۳ هفته ماندگاری دارد و صورتیکه برای پاک کردن آن به سراغ ناخن کار حرفه ای بروید هیچ آسیبی به ناخن های شما نمیرساند.

مانیکور ناخن در خانه

برای اینکه بتوانید خودتان ناخن هایتان را در خانه مانیکور کنید، مراحل زیر را طی کنید:

۱- ناخن های خود را با لاک پاک کن تمیز کنید

برای داشتن یک مانیکور عالی در خانه، کارهایی را انجام دهید که ناخن کاران حرافه ای انجام میدهند. یعنی همان اندازه که برای لاک زدن به ناخن هایتان وقت میگذارید برای آماده سازی آن نیز وقت بگذارید. با استفاده از یک لاک پاکن، لاک و برق ناخن خود را پاک کنید. حتی اگر لاک ندارید هم با استفاده از لاک پاکن، چربی و کثیفی موجود بر روی ناخن ها را تمیز کنید و سپس دست هایتان را آب و صابون بشویید.

۲- ناخن هایتان را کوتاه کنید و سوهان بزنید

در صورت نیاز ابتدا ناخن هایتان را کوتاه کنید و سپس به آرامی آنهارا سوهان بزنید. به هنگام سوهان کشیدن ناخن هایتان حواستان به طرح مورد نظرتان باشد (در ادامه انواع طرح ناخن را معرفی خواهیم کرد). با استفاده از یک بافر بالا و کناره های ناخن هایتان را صاف کنید. صاف کردن ناخن ها منجر به درخشان تر شدن انها میشود پس این مرحله را پشت گوش نیندازید.

۳- کوتیکول هارا به عقب برانید

با استفاده از یک از بین برنده کوتیکول که به حل شدن پوست مرده و نرم شدن ناحیه کمک میکند و با یک چوب مخصوص، کوتیکول هارا به عقب برانید. برخلاف تصور رایج، پاک کننده ها و یا از بین برنده های کوتیکول با مرطوب کننده های کوتیکول یکسان نیستند و نمیتوان آنهارا به جای یکدیگر استفاده کرد.

۴- دست هایتان را لایه برداری کنید

با استفاده از یک اسکراب سلول های مرده پوست را از بین ببرید و لایه برداری کنید. با اینکار کثیفی را از روی ناخن ها و اطراف آن نیز پاک میکنید.

۵- دست ها و اطراف ناخن های خود را مرطوب کنید

برای جلوگیری از لکه دار شدن پوست توسط لاک (بخصوص پوست اطراف ناخن) آنرا با مرطوب کننده ها، مرطوب کنید.

۶- یک لایه پایه بر روی ناخن هایتان بزنید

ناخن هایتان باید یک پوشش پایه داشته باشد تا از ترک خوردن و زود از بین رفتن لاک جلوگیری کند و همچنین ناخن هارا آبرسانی کند. برای تهیه این ماده میتوانید به داروخانه ها و یا فروشگاه های لوازم ارایشی مراجعه کنید.

۷- لایه اول لاک خود را بزنید

برای لاک زدن از هر نوعی مطمئن شوید که براش لاک را تا انتهای کوتیکول و گوشته های ناخن خود قرار داده باشید. لاک را به اندازه کافی بردارید و یک بار و به صورت یک لایه نازک بر روی ناخن خود پخش کنید. نیاز نیست این کار را چند بار تکرار کنید همان یکبار کافی است.

۸- لایه دوم لاک را بزنید

۲ دقیقه کامل پس از لایه اول لاک، اقدام به زدن لایه دوم کنید. همچنان دقت کنید که تمام ناخن را لاک بزنید و مدام براش را بر روی ناخن نکشید، یکبار و به اندازه این کار را انجام دهید.

۹- از یک تاپ کت (روکش نهایی) استفاده کنید

برای حفظ رنگ و ایجاد ماندگاری بالا در لاک ناخن هایتان از یک تاپ کت استفاده کنید. این کار از ترک خورد ناخن ها نیز جلویگیر میکند و به ناخن هایتان درخشندگی میبخشد.

۱۰- لبه های ناخن هایتان را پاک کنید و بگذارید خشک شوند

یک تکه پد لاک پاکن را به نوک چوب کوتیکول ببندید و هرگونه لک را از اطراف ناخن ها پاک کنید. سپس اجازه دهید ناخن هایتان کاملا خشک شوند. و تمام، شما با این مراحل توانستید خودتان در خانه ناخن هایتان را مانیکور کنید.

انواع مدل های ناخن برای مانیکور

 

• ناخن های مربعی

همانطور که از اسمش پیداست نوک ناخن در این مدل به شکل مربع و گوشه دار در می آید. یعنی در این روش گوشه های ناخن را زاویه قائمه میدهند. ناخن های کوتاه مربعی دست ها را پهن نشان میدهند و همینطور بخطار گوشه ها، به هنگام پوشیدن لباس های ظریف ممکن است به آنها آسیب برسانند. بنابراین این مدل ناخن برای افرادیکه زیاد با دستان خود کار میکنند مناسب نیست.

• ناخن های گرد

مدل ناخن های گرد یک مدل کلاسیک است که گوشه های ناخن در آن بصورت منحنی در می آیند. این فرم ناخن کمتر از فرم های دیگر در معرض شکنندگی قرار دارد بنابراین برای کسانی که زیاد با دستان شان کار میکنند مناسب است.

• ناخن های بادامی

برای داشتن این مدل، باید ناخن هایتان تقریبا بلند باشند تا شبیه به بادام شوند. این مدل دست هارا کشیده تر نشان میدهد و معمولا هم در ناخن های مصنوعی از این مدل استفاده میشود. اگر میخواهید از این فرم برای مانیکور ناخن هایتان استفاده کنید باید با کارهایی مثل باز کردن در نوشابه خداحافظی کنید.

• ناخن های بالرین

چرا این مدل اینگونه نام گذاری شده است؟ نوک های گرد ناخن ها در این مدل شبیه به کفش بالرین ها است به همین دلیل از این نام استفاده شده است. ناخن های این مدل نیز به کشیده تر دیده شدن انگشت ها کمک میکند. ولی اینبارهم باید از انجام برخی کارها که منجر به صدمه دیدن ناخن میشود، جلوگیری کنید.

• ناخن های بیضوی

یک فرم کلاسیک که نوک ناخن ها در بالا انحنا پیدا میکند ولی این انحنا به اندازه فرم گرد نیست. این مدل از مانیکور ناخن موجب استحکام آنها میشود و براحتی متوانید فعالیت های روزمره تان را با این فرم انجام دهید.

• ناخن های بیضی مربعی

ترکیبی از فرم مربعی و بیضی است و برای ناخن های کوتاه و بلند مناسب است. در این مدل نوک ناخن تقریبا انحنا دارد و سطح ناخن صاف است و جزء مدل های پرطرفدار برای پدیکور ناخن است.

• ناخن های کاردی شکل

از اسمش مشخص است! نوکی تیز شبیه به کار دارد. بیشتر مناسب ناخن های بلند است و همانطور که معلوم است میتواند به لباس ها آسیب بزند و شما را از انجام بسیاری از کارها منع کند.

فواید مانیکور ناخن

مانیکور ناخن مزایایی دارد که در ادامه به مهمترین آنها اشاره میکنیم:
• تمیز کردن و از بین بردن کوتیکول ها باعث نرم شدن دستها و حفظ لطافت آنها میشود.
• کثیفی های زیر ناخن را از بین برده و در نتیجه از آلودگی های عفونی و قارچی جلوگیری میکند.
• ماساژ دست ها در انتهای کار باعث افزایش گردش خون و کاهش تنش و استرس میشود.
• سلول های مرده پوست اطراف ناخن را از بین میبرد و آنها را لایه برداری میکند.
به این مسئله دقت کنید که چه در سالن آرایشی ناخن هایتان را مانیکور میکنید و یا در خانه، باید تمام اصول بهداشتی را رعایت کنید، در غیر اینصورت ممکن است ناخن هایتان دچار مشکلات سلامتی بشوند.

سخن پایانی

مانیکور ناخن یکی از روش های مراقبتی و زیبایی برای ناخن ها محسوب میشود. امروزه ناخن کاران در سالن های زیبایی این کار را انجام میدهند ولی با این حال خودتان هم میتوانید در خانه ناخن هایتان را مانیکور کنید. ما در اینجا درباره مانیکور ناخن، انواع آن، نحوه انجام، مزایا و غیره صحبت کردیم.