ریزش مو چه دلایلی دارد

ریزش مقدار مشخصی مو در طول روز طبیعی است. ولی وقتی ریختن مو به میزان قابل توجهی میرسد میتواند نگران کننده شود. در این مقاله به علل اصلی ریزش مو، درمان های موجود و روش هایی برای جلوگیری از ریزش مو میپردازیم.

علل ریزش مو

دلایل محتمل بر ریزش مو عبارتند از:

علل ریزش مو

 

۱. افزایش سن

اکثر افراد با افزایش سن متوجه کاهش موهای خود میشوند زیرا رشد مو کند میشود. در برخی مواقع، فولیکول های مو رشد را متوقف میکنند که همین امر میتواند موجب نازک شد مو شود. پیگیری و درمان زود هنگام میتواند در رشد مجدد موها موثر باشد.

۲. ژنتیک

ریزش مو و طاسی میتواند ژنتیکی باشد و این یعنی توسط ژن هایی که از والدین خود دریافت کرده اید ایجاد میشود. دقیقا چگونگی ارثی بودن این مسئله مشخص نیست ولی معمولا در خانوداه و به خصوص مردان دیده میشود. بنابراین اگر اقوام نزدیکی دارید که دچار کچلی یا طاسی هستند، احتمالا شما هم به آن مبتلا خواهید شد.

۳. آلوپسی آندروژنیک

آلوپسی آندروژنیک اصطلاح دیگری برای طاسی سر در مردان و زنان است. طاسی یکی از علل بسیار شایع ریزش مو در هر دو جنس است. الگوی طاسی مردانه و زنانه ژنتیکی است. در مردها ریزش مو از شقیقه ها و تاج سر شروع به ریزش میکند در حالیکه در زنان معمولا موی کل سر نازک میشود. آلوپسی آندروژنیک بیشتر با بالا رفتن سن اتفاق می افتد ولی هر زمان پس از بلوغ نیز میتواند شروع شود. بسیاری از زنان پس از یائسگی آلوپسی آندروژنیک را تجربه میکنند. این یعنی هورمون ها میتوانند بر روی این عارضه تاثیر بگذارند. این بیماری را میتوان با دارویی به نام ماینوکسیدیل – دارویی برای رشد مو – درمان کرد.

۴. بارداری

برخی از زنان کمی پس از زایمان دچار ریزش موی شدید میشوند. دلیل این نوع ریزش مو، کاهش سطح هورمون استروژن است. ریزش مو در این بازه کاملا موقتی است و در عرض یک سال یا کمتر برطرف میشود. برای کمک به بازگست مو به حالت طبیعی خود سعی کنید:
• از شامپوها و نرم کننده های حجم دهنده استفاده کنید.
• از محصولات مناسب برای موهای نازک و کم پشت استفاده کنید.
• از نرم کننده های قوی و شامپوهای حالت دهنده خودداری کنید زیرا این شامپوها برای موهای نازک بسیار سنگین هستند.
• برای استفاده از نرم کننده آنها را به کف سرتان نزنید و برای نوک موهایتان از این ماده استفاده کنید.

۵. تلوژن افلوویم

تلوژن افلوویم وضعیتی است که مو در مرحله تلوژن (ریزش طبیعی) چرخه رشد باقی میماند. بنابراین این موضوع باعث میشود که ریزش موها بیشتر شود، روزانه چیزی حدود یک کف دست.
تلوژن افلوویم یک وضعیت موقتی است که به مرور زمان برطرف میشود ولی بهتر است برای ریشه یابی مسئله به پزشک مراجعه کنید. برخی از علل احتمالی تلوژن افلوویم عبارتند از:
• استرس شدید
• عمل جراحی
• زایمان
• داروهای خاص
اگر پزشک شما متوجه شود که داروهای خاصی سبب تلوژن افلوویم در شما شده است احتمالا انهارا تغییر دهد.

۶. آناژن افلوویم

آناژن افلوویم باعث میشود که حجم زیادی از مو در مرحله آناژن (رشد) چرخه مو ریزش کند. این بیماری ممکن است باعث ریزش سریع مو از سر و سایر قسمت های بدن از جمله ابروها و مژه ها شود. برخی از علل آناژن افلوویم عبارتند از:
• شیمی درمانی
• پرتو درمانی
• عفونت های قارچی
• بیماری های خودایمنی
درمان این بیماری تا حد زیادی به علت آن بستگی دارد ولی یکی از داروهای مناسب برای آن میتواند استفاده موضعی از محلول ماینوکسیدیل باشد.
اگر فردی در اثر شیمی درمانی دچار آناژن افلوویم شده باشد با خنک نگه داشتن پوست سر در طول شیمی درمانی میتوان تاحدودی از ریزش موها جلوگیری کرد. موها معمولا ۳ تا۶ ماه پس از شیمی درمانی مجددا رشد میکنند.

۷. آلوپسی آره آتا

آلوپسی آره آتا یک بیماری خودایمنی است که باعث ریزش ناگهانی مو میشود. در این بیماری سیستم ایمنی به قسمت های سالم بدن از جمله فولیکول مو حمله میکند. ممکن است موهای سر، مژه ها و همچنین ابروها بصورت تکه ای بریزند. اگر فردی به این بیماری مبتلا شود، پزشک ممکن است دارویی برای کمک به رشد مجدد مو تجویز کند.

۸. آلوپسی کششی

وقتی موهایتان را به هنگام بستن خیلی سفت بکشید منجر به شکستن و شل شدن مو میشود. اگر این کار ادامه پیدا کند ممکن است موجب طاسی و نازک شدن موها شود. بنابراین از بستن مدل موهای سفت و محکم، خودداری کنید.

۹. داروها

 

عوارض برخی داروها از علل ریزش مو

برخی از داروهای دارای عوارض جانبی هستند که از بین انها میتوان به ریزش مو اشاره کرد. برخی از این داروهای عبارتند از:
• رقیق کننده های خون مانند وارفارین
• آکوتان برای درمان آکنه
• داروهای ضدافسردگی مثل پروزک و زولوفت
• بتابلاکر ها
• داروهای کاهش دهنده کلسترول مثل لوپید
اگر احساس کردید که دلیل ریزش موهایتان استفاده از داروی خاصی است فورا به پزشک خود اطلاع دهید. احتمالا پزشک تان دوز و یا خود دارو را تغییر دهد.

۱۰. سوء تغذیه

کمبود مواد مغذی میتواند موجب ریزش مو شود. رژیم های غذایی که در آنها پروتئین و ویتامین های خاص مثل آهن کم است، میتواند منجر به ریزش شدید موها شود. برای اینکه ببینید دلیل ریزش موهایتان بعلت مشکلات تغذیه ای است یا خیر باید از پزشک خود بخواهید که برایتان آزمایش خون تجویز و نتایج آنرا بررسی کند.

۱۱. داروهای ضدبارداری

ممکن است خانم ها به هنگام استفاده از داروهای ضدبارداری دچار ریزش مو شوند. برخی هم ممکن است که چند هفته تا چندماه پس از قطع مصرف دارو، دچار ریزش مو شوند. اگر از داروهای ضدبارداری استفاده میکنید، میتوانید دارویی را انتخاب کنید که شاخص آندروژن پایینی دارد. با این کار میتوانید به کاهش خطر ریزش مو کمک کنید.
نمونه هایی از قرص های ضدبارداری با شاخص آندروژن پایین عبارتند از:
• دزوژن
• Orto-Cept
• اورتو سیکلن
Ovral و Loestrin شاخص آندروژن بالایی دارند. سایر اشکال جلوگیری از بارداری مثل ایمپلنت ها نیز ممکن است باعث ریزش مو شوند. افرادی که بطور ژنتیکی در معرض ریزش مو هستند بهتر است از داروهای غیرهورمونی برای کنترل بارداری استفاده کنند.

۱۲. کرم حلقوی

کرم حلقوی یک عفونت قارچی است که باعث ریزش مو میشود. کرم حلقوی میتواند بر روی پوست سر، طاسی ایجاد کند. علائم این عفونت عبارتند از:
• یک لکه کوچک که مدام بزرگتر میشود.
• شکننده شدن ناگهانی موها
• تاول روی پوست سر
پزشکان ممکن است برای درمان این عفونت، آنتی بیوتیکی مثل Griseofulvin را تجویز کند.

۱۳. بیماری تیروئید

اگر مشکلی در تیروئید خود دارید ممکن است متوجه نازک شدن موهایتان شده باشید. برخی افراد در چنین شرایطی شاهد ریزش مو زیاد پس از شانه زدن هستند. ریزش موی ناشی از بیماری تیروئید را میتوان با درمان یا کنترل بیماری، متوقف کرد و حجم به حالت قبل باز خواهد گشت.

۱۴. عفونت های مقاربتی

در صورت عدم درمان عفونت های مقاربتی (Sextual Transmitted Infection) میتواند موجب ریزش مو شود. سیفلیس یک نوع بیماری مقاربتی است که در صورت عدم درمان میتواند موجب کچلی تکه ای در سر و ریزش ابروها، ریش و مژه ها شود. سایر بیماری های مقاربتی هم میتوانند دلیل ریزش مو باشند. پس از درمان این نوع بیماری ها، اغلب موها شروع به رشد میکنند.

۱۵. آلوپسی اسکار

این وضعیت زمانی رخ میدهد که فولیکول های مو با التهاب از بین میروند. پس از تخریب فولیکول، مو نمیتواند رشد کند. شرایط مختلف میتواند منجر به آلوپسی اسکار شود که برخی از آنها شامل بیماری های خود ایمنی، عفونت های قارچی، باکتری یا ویروسی و قرار گرفتن مداوم در معرض نور خورشید شدید هستند. متاسفانه هنگامی که یک فولیکول مو از بین میرود نمیتواند مجددا مو را رشد دهد. تشخیص زودهنگام این بیماری میتواند از ریزش مو جلوگیری کند.

۱۶. عدم تعادل هورمونی

یکی از علل شایع عدم تعادل هورمونی، سندروم پلی کیستیک (PCOS) است. این سندروم که منجر به ایجاد کیست در تخمدان خانم ها میشود دارای عوارض مختلفی از جمله ریزش مو است. قطع برخی از داروهای ضدبارداری میتواند به ایجاد تعادل هورمونی کمک کند. با درمان این مشکل میتوان تا حد زیادی به رشد مجدد موها امیدوار بود.

۱۷. درمان سرطان

شیمی درمانی و پرتو درمانی میتواند منجر به ریزش بخشی از موها و یا کل آنها شود. موها معمولا چندماه پس از اتمام شیمی درمانی و پرتو درمانی شروع به رشد میکنند. در این خصوص متخصصان نیز با تجویز دارو میتوانند رشد مو را سریع تر کنند. استفاده از کلاه خنک کننده قبل، در حین و پس از هر جلسه شیمی درمانی میتواند به جلوگیری از ریزش مو کمک کند.

درمان خانگی ریزش مو

برخی از روش های درمانی آسان و در دسترس هستند و در عین حال تا حد زیادی موثر. در این بخش به معرفی برخی روش های خانگی برای کاهش ریزش مو و کمک به رشد مجدد موها میپردازیم.

درمان خانگی ریزش مو

 

۱- ماسک تخم مرغ

تخم مرغ سرشار از گوگرد، فسفر، سلنیوم، ید، روی و پروتئین است که همه اینها باهم به رشد مو کمک میکند. یک عدد سفیده تخم مرغ را در ظرفی جدا کرده و یک قاشق چایخوری روغن زیتون و عسل به آن اضافه کنید. آنهارا به هم مخلوط کنید تا ماده ای تقریبا خمیری شکل به دست آید و بعد آنرا به ریشه تا نوک مو بمالید. بعد از ۲۰ دقیقه با یک شامپوی ملایم آنرا آبکشی کنید.

۲- آب پیاز

خواص ضدباکتری پیاز به مبارزه با عفونت های پوست سر کمک کرده و همچنین گوگرد موجود در آن باعث بهبود گردش خون در فولیکول های مو میشود. پیاز باعث رشد مو شده و ریزش آنرا کنترل میکند. برای گرفتن آب پیاز، آنرا چرخ و یا رنده کرده و بعد پنبه را به آن آغشته کنید و به پوست سر خود بمالید. پس از ۲۰ الی ۳۰ دقیقه با آب و یا شامپوی ملایم بشویید. این کار را هفته ای یکبار انجام دهید و نتیجه را ببینید.

۳- آلوئه ورا

آلوئه ورا یک درمان خانگی موثر در کنترل ریزش مو و تقویت رشد مو است. این ماده همچنین در کاهش مشکلات پوستی سر مثل خارش و پوسته پوسته شدن نیز موثر است. ژل داخل این گیاه را جدا کنید و آنرا روی پوست سر خود بمالید و بگذارید ۴۵ دقیقه بماند. برای نتیجه بهتر میتوانید این کار را ۳ تا ۴ بار در هفته انجام دهید.

۴- ماسک چغندر

چغندر سرشار از ویتامین های C، B6، فولات، منگنز، بتائین و پتاسیم است که همه اینها برای رشد و تقویت موی سالم ضروری هستند. علاوه بر این، چغندر با کمک به تمیز نگه داشتن پوست بعنوان یک عامل سم زدا نیز عمل میکند. ۷ -۸ تکه چغندر را بجوشانید و تا زمان نرم شدن آنها صبر کنید. بعد با مقداری حنا آنهارا له کنید تا ترکیبی خمیر شکل به دست آید. این خمیر را به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه بر روی پوست سر خود بمالید و سپس با آب گرم بشویید.

۵- چای سبز

چای سبز سرشار از آنتی اکسیدان است که به تقویت رشد مو و جلوگیری از ریزش آن کمک میکند. بسته به حجم موهایتان، مقداری چای سبز را در آب داغ بخیسانید پس از خنک شدن، آنرا روی پوست سر خود به آرامی ماساژ دهید. بعد از ۱ ساعت آنرا بشویید.

۶- شیر نارگیل

پروتئین و چربی های ضروری موجود در شیر نارگیل باعث رشد مو و جلوگیری از ریزش مو میشود. برای تهیه شیر نارگیل، یک نارگیل متوسط را رنده کنید و بگذارید به مدت ۵ دقیقه بجوشد. بعد یک قاشق غذاخوری فلفل سیاه و یک قاشق غذاخوری شنبلیله به آن اضافه کنید. سپس این ماسک را بر روی پوست سر و ساقه های موهای خود بمالید. پس از ۲۰ دقیقه انرا بشویید.

مواد غذایی مناسب برای تقویت رشد مو

درحالیکه درمان ها و مراقبت های مختلف در جلوگیری از ریزش مو و تقویت رشد آن نقش دارند، راز موهایی ضخیم، براق و قوی داشتن یک رژیم غذایی سالم است. برخی از مهمترین مواد غذایی که در تقویت رشد مو تاثیر زیادی دارند عبارتند از:
• اسفناج
• هویج
• تخم مرغ
• جو دو سر
• گردو
• حبوبات
• مرغ
• ماست
• سیب زمینی شیرین

درمان دارویی و کلینیکی ریزش مو

 

درمان دارویی و کلنیکی ریزش مو

درحالیکه درمان های خانگی راحت و در دسترس هستند ولی درمانی که توسط پزشک تجویز میشود طبعا موثرتر است. به همین دلیل متخصص شما ممکن است یکی از روش های زیر را برای شما در نظر بگیرد:

۱- داروی ماینوکسیدیل

برای استفاده از ماینوکسیدیل مطابق دستور، معمولا یک یا دو بار در روز باید آنرا بر روی پوست سر خود بمالید. ماینوکسیدیل در صورت استفاده طبق دستور میتواند رشد مو را تحریک و از ریزش بیش از حد مو جلوگیری کند. ماینوکسیدیل زمانی که به همراه روش درمانی دیگری استفاده شود، موثر تر است. دیدن نتایج با استفاده از این دارو حدودا ۳ الی ۶ ماه طول میکشد. دقت کنید که این دارو میتواند از ریزش زودرس مو جلوگیری کند و نمیتواند منجر به رشد دسته های زیادی از مو شود.

۲- میکرونیدلینگ

دستگاه میکرونیدلینگ دارای صدها سوزن ریز است. مطالعات نشان میدهد که این روش میتواند به تحریک رشد مو کمک کند. شواهد حاکی از این است که ترکیب درمان میکرونیدلینگ و مصرف داروی ماینوکسیدیل میتواند تاثیر زیادی داشته باشد. تا جایی که بیماران تحت درمان این دو روش پس از ۱۲ هفته شاهد رشد زیادی در موهایشان بودند.

۳- تزریق کورتیکواستروئیدها

برای کمک به رشد مجدد مو، متخصص پوست و مو این دارو را به نواحی طاس (یا نازک) تزریق میکند. این تزریق ها معمولا هر ۴ تا ۸ هفته انجام میشوند بنابراین برای درمان باید به مطب پزشک مراجعه کرد. این روش یکی از درمان های موثر برای افراد مبتلا به آلوپسی آره آتا (در بالا توضیح داده شد) است. مطالعات نشان میدهد بیش از ۸۰ درصد افرادی با این روش درمان شده اند حداقل نیمی از موهایشان در عرض ۱۲ هفته رشد کرده است.

۴- کاشت مو

اگر الگوی طاسی مردانه یا زنانه دارید احتمالا یکی از روش های پیشنهادی متخصص تان کاشت مو خواهد بود. این روش میتواند یک راه حل موثر و دائمی برای نازکی و طاسی باشد.

۵- لیزر درمانی

اگر استفاده روزانه از ماینوکسیدیل یا مصرف دارو برای درمان ریزش مو برای شما جذاب نیست لیزر درمانی میتواند روش خوبی باشد. لیزردرمانی نسبت به کاشت مو یک روش غیرتهاجمی محسوب میشود. این روش میتواند برای این موارد کمک کننده باشد:
• ریزش موی ارثی
• آلوپسی آره آتا
• ریزش مو در اثر شیمی درمانی
• بهبودی و رشد مو پس از کاشت
لیزر درمانی یک روش بی خطر و بدون درد است ولی به جلسات درمانی تقریبا زیادی نیاز دارد. برای مشاهده اندکی رشد موهایتان احتمالا باید چند بار در هفته به مدت چند ماه برای درمان مراجعه کنید.

۶- روش PRP

پلاسمای غنی از پلاکت یا PRP میتواند یک درمان ایمن و موثر برای ریزش مو باشد. در روش PRP مقداری از خون شما را در دستگاهی قرار میدهند تا تجزیه شود. پس از تجزیه قسمتی از خون یعنی پلاسما را به ناحیه ریزش مو تزریق میکنند. کل این روش حدود ۱۰ دقیقه طول میکشد و نیازی به استراحت ندارد. معمولا برای این درمان باید یکبار در ماه به مدت سه ماه به پزشک مراجعه کنید و سپس هر ۳ تا ۶ ماه یکبار آنرا تمدید کنید. در همان چند ماه اول ریزش موی کمتری را شاهد خواهید بود.

دلایل رایج ریزش مو در زنان

 

• مدل مو به هنگام بستن موها

مدل موی زنان میتواند در ریزش مویشان تاثیر داشته باشد. هر چقدر به هنگام بستن موهایتان (دم اسبی، بافت و غیره) آنهارا سفت و محکم بکشید همانقدر احتمال ریزش مو افزایش می یابد. به این نوع ریزش مو، آلوپسی کششی گفته میشود که اگر به فولیکول مو آسیب بزند، رشد مجدد امکان پذیر نخواهد بود.

• کمبود ویتامین

• رژیم های غیر استانداردی که منجر به کاهش وزن زیاد در مدت زمان کم میشود.
• رژیم های محدود کننده
• داروهای ضد بارداری
• یائسگی
• عدم تعادل هورمونی

درمان ریزش مو زنان

ریزش مو در زنان میتواند دلایل مختلقی داشته باشد. ریزش موی ژنتیکی، تغییر سطح هورمون ها و یا ریزش مو بعنوان بخشی از روند طبیعی پیری. تمامی روش های درمانی گفته شده در قسمت های بالا میتواند از ریزش مو در خانم ها جلوگیری کرده و به تقویت رشد مو در آنها کمک کند. یکی از روش های درمانی مهمی که میتوان به لیست درمانی ریزش مو برای خانمها اضافه کرد، هورمون درمانی است. برای مثال اگر عدم تعادل هورمونی ناشی از یائسگی باعث ریزش مو شود، پزشک نوعی هورمون درمانی را توصیه میکند. در این نوع درمان معمولا توصیه به عدم استفاده از قرص های ضد بارداری میشود. نکته دیگر استفاده از داروهای ضد آندروژن مثل اسپیرونولاکتون است. آندروژن هورمونی است که ریزش مو را در برخی زنان به خصوص آنهایی که به سندروم تخمدان پلی کیستیک مبتلا هستند، تشدید میکند.

درمان ریزش مو مردان

از درمان های رایج کچلی و ریزش مو در مردان میتوان به این موارد اشاره کرد:
• درمان دارویی
• درمان لیزری
• کاشت مو
توضیحات هر کدام از این روش های درمانی در قسمت های بالا ارائه شده است.

شایعاتی در رابطه با ریزش مو

شایعات در رابطه با ریزش مو بسیار زیاد است. در صورت شنیدن چنین مسائلی آنهارا باور نکنید و به دنبال دلایل علمی و منطقی برای ریزش موی خود باشید:
• استفاده بیش از حد از شامپو یا رنگ کردن موها باعث ریزش مو میشود!
• شوره سر باعث ریزش دائمی مو میشود!
• استرس باعث ریزش موی دائمی میشود!
• اگر سر خود را بتراشید موهای تان دوبرابر میشود!
• اگر بر روی سر خود بایستید جریان خود در سر افزایش می یابد و رشد مو تحریک میشود!
• کلاه و کلاه گیس باعث ریزش مو در زنان میشود!
• افرادی که مشغله ذهنی بیشتری دارند، بیشتر دچار ریزش مو میشوند!

نکته پایانی

ریزش مو یکی از مشکلاتی است که میتواند نگران کننده باشد. ریزش مو میتواند دلایل مختلفی داشته باشد از افزایش سن گرفته تا کشیدن موها به هنگام بستن آنها. ولی در برخی مواقع نیز ریزش مو عارضه جانبی بیماری و یا مشکل دیگری است. ما در این مقاله به علل و روش های درمانی ریزش مو پرداخته ایم.