درآمد آرایشگری در ایران

دیگر رسیدگی به پوست و مو و زیبایی فقط مختص قشر خاصی از جامعه نیست. امروزه اکثر افراد، ماهانه هزینه ای را صرف مراقبت از پوست، مو و زیبایی خود میکنند. به همین علت است که آرایشگری تبدیل به یک شغل پر درآمد شده است. در ادامه این مطلب میخواهیم به درآمد آرایشگری و پردرآمدترین شاخه های آن بپردازیم. با ما همراه باشید.

 

درآمد آرایشگری

احتمالا شما هم این روزها جمله “آرایشگری شغلی پر درآمد” را شنیده اید. درست است! شغل آرایشگری در سالهای اخیر با پیشرفت چشمگیری مواجه بوده است. علاوه بر این آرایشگری شغلی زود بازده است یعنی شما میتوانید با شرکت در دوره های آرایشگری مختلف و گذراندن دوره های کارآموزی، مشغول به کار شوید. درآمد آرایشگری چیزی نیست که بتوان براحتی درمورد آن صحبت کرد. درآمد آرایشگری به عوامل مختلفی مثل تخصص، خدمات، مهارت، سابقه کار و غیره بستگی دارد. ولی اگر بخواهیم درمورد میانگین درآمد آرایشگری در شهر تهران بگوییم میتوانیم به چیزی حدود ۷ تا ۱۵ میلیون در ماه اشاره کنیم. دقت کنید که این بازه قیمتی با توجه به مهارت های فردی و کیفیت خدماتی که ارائه داده میشود متغیر است. لذا قطعا بهترین سالن های آرایشی در تهران میانگین درآمدی متفاوتی با سایر آرایشگاه ها دارند. در قسمت های بعدی به تفکیک درمورد درآمد آرایشگری مردانه و زنانه صحبت خواهیم کرد.

درآمد آرایشگری زنانه

بطورکلی درآمد آرایشگری زنانه به مراتب بیشتر از آرایشگری مردانه است و چندان هم جای تعجب ندارد. مشخصا خدمات زیبایی و مراقبتی در خانمها گسترده تر از آقایان است و نکته بعدی اینکه خانم ها گرایش بیشتری نسبت به انجام کارهای زیبایی دارند. اگر میخواهید درآمد بالایی داشته باشید میتوانید در دوره های تخصصی مختلف شرکت کنید و درآمد خود را افزایش دهید. با توجه به این نکته باید متوجه شده باشید که طبیعتا سطح درآمد یک آرایشگر مبتدی، متوسطه و پیشرفته فرق زیادی با یکدیگر دارد. میانگین درآمد آرایشگری زنانه در ایران چیزی بالغ بر ۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان است که قطعا در سطوح پیشرفته و به شرط ارائه خدمات با کیفیت این مقدار تغییر میکند.

درآمد آرایشگری زنانه

 

درآمد آرایشگری مردانه

وقتی از آرایشگری صحبت میکنیم اکثر مردم به آرایشگاه های زنانه فکر میکنند ولی همانطور که خودتان هم مطلع هستید آرایشگاه های مردانه نیز امروزه به خدمات خود اضافه کرده و درآمد خوبی را از این طریق کسب میکنند. در این مورد هم باتوجه به مهارت های آرایشگر، درآمد مغییر است. دقت کنید که منظورمان از مهارت صرفا تخصص در آرایشگری نیست. نحوه برخورد با مشتری و مهارت ها کلامی و غیرکلامی همگی در این دسته جا میگیرند. میانگین درآمد آرایشگری مردانه چیزی حدود ۵ تا ۷ میلیون تومان در ماه است.

شاخه های مختلف آرایشگری زنانه

آرایشگری زنانه شاخه های مختلفی دارد که عبارتند از:
• کوتاهی مو
• شینیون مو
• اکستنشن مو و مژه
• پاکسازی پوست
• لیفت مژه و ابرو
• طراحی و کاشت ناخن
• میکاپ
• اپیلاسیون
• میکروبلیدینگ
• ویتامینه و کراتینه مو

پردرآمدترین رشته های آرایشگری زنانه

احتمالا انتظار دارید که در این بخش تنها یک رشته پردرآمد در آرایشگری را معرفی کنیم. ولی چنین نیست. درواقع در اکثر رشته ها و شاخه های آرایشگری به شرط داشتن تخصص و مهارت های لازم و به روز بودن در رابطه با متودهای روز دنیا میتوان درآمد بالایی را کسب کرد. با این حال ما در اینجا به برخی رشته های پردرآمد آرایشگری میپردازیم.
 درآمدهای ذکر شده برای هر شاخه به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد (شهر، محل سالن، تخصص، مهارت، کیفیت خدمات و غیره) و ما با در نظر گرفتن اکثر این جوانب سعی کردیم یک قیمت کاملا حدودی را در اختیار شما قرار دهیم. بنابراین میانگین درآمد ها از شهری به شهر دیگر و از فردی به فرد دیگر متغیر است.

۱. لیفت و اکستنشن مژه

 

درآمد لیفت و اکستنشن مژه

یکی از محبوب ترین خدماتی که اکثر خانم به آن علاقه مند هستند همین مورد است. اکستنشن و لیفت مژه یکی از شاخه های پردرآمد آرایشگری در ایران و جهان است. در واقع در این حوزه با استفاده از ژل و محصولات تقویتی، مژه ها را لیفت و اکستنشن میکنند. در اکثر سالن های زیبایی، لیفت و اکستنشن مژه انجام میشود و دارای طرفدارانی زیادی است.
• درآمد لیفت و اکستنشن مژه از ماهی ۵ تا ۲۰ میلیون متغیر است.

۲- طراحی و کاشت ناخن

 

درآمد طراحی و کاشت ناخن

امروزه زیبایی فراتر از صرفا مراقبت و آرایش صورت است. طراحی و کاشت ناخن دلیلی بر این مدعاست. خانم های برای ناخن های دست و پای خود اهمیت قائل هستند و معمولا به این نوع خدمات علاقه نشان میدهند. طراحی و کاشت ناخن جزء شاخه از آرایشگری است که در چند سال اخیر سر و صدای زیادی کرده است. این لاین آرایشی مرتبط با طراحی ناخن ها، کاشت ناخن، مانیکور، پدیکور، ژلیش و خدمات دیگر مرتبط با ناخن است که امروزه خدمات خانگی نیز دارد. یعنی علاوه بر اینکه یک ناخن کار میتواند در آمد زیادی در این زمینه داشته باشد، میتواند به فضای سالن زیبایی نیز وابسته نباشد و برای ارائه خدمات به منزل افراد برود.
• درآمد یک ناخن کار ماهانه ۴ میلیون به بالا است.

۳- پاکسازی پوست

پاکسازی پوست صورت یعنی لایه برداری، از بین بردن آکنه و جای جوش، افزایش نرمی و لطافت پوست. این نوع مراقبت های پوستی برای اکثر افراد مهم است بنابراین این مورد نیز بازار کار خوبی دارد. افرادی که در این زمینه تخصص دارند، با استفاده از ماسک های طبیعی یا شیمیایی، محصولات مراقبتی و دستگاه ها خدمات خود را به مشتریان ارائه میدهند. با شرکت در دوره ی پاکسازی و مراقبت از پوست میتوانید درآمد بالایی داشته باشید.
• درآمد این شاخه ماهانه ۴ میلیون به بالا است.

۴- اکستنشن مو

این رشته آرایشگری نیز اخیرا در سراسر دنیا مورد استقبلال خانم ها قرار گرفته است. افرادی که موهای کم پشت و یا کوتاهی دارند میتوانند براحتی با اکسشتن مو، ظاهر موهایشان را به حالت طبیعی برگردانند. افراد متخصص باید به کیفیت کاری که ارائه میدهند مطمئن باشند زیرا استفاده از چسب و مواد نامرغوب در این زمینه میتواند منجر به آسیب رساندن به مو و پوست سر شود.
• درآمد حوزه اکستنشن مو ماهانه ۳ میلیون به بالا است.

۵- گریم و میکاپ صورت

 

درآمد میکاپ صورت

یکی از شاخه هایی که از گذشته تاکنون بین افراد محبوب بوده است گریم و میکاپ صورت است. این شاخه از آرایشگری بسیار کاربردی است زیرا به افراد کمک میکند که با برجسته کردن ویژگی های صورت و از بین بردن نقص های آن بتوانند ظاهر زیبا داشته باشند متخصصین این رشته با شرکت در دوره های مختلف و دنبال کردن ترندهای جهانی میتوانند درآمد بالایی داشته باشید. در رابطه با رشته گریم و میکاپ لازم است بگوییم که افراد حرفه ای در این شاخه علاوه بر کار در آرایشگاه ها میتوانند بعنوان گریمور در تئاتر و سینما نیز فعالیت داشته باشند.
• درآمد این شاخه ماهانه ۶ تا ۱۵ میلیون و بیشتر است.

۶- ویتامینه و کراتینه مو

ویتامینه کردن مو یعنی تغذیه کردن آن. در این روش میتوان موهای آسیب دیده را ترمیم کرد و باعث تقویت مو شد. در کراتینه مو هم با استفاده از مواد شیمیایی و ابزارهای مختلف، موهای وز و فر را صاف و لخت میکنند. در واقع هردوی اینها از شاخه های به روزی هستند که اخیرا به لاین سالن های آرایشی اضافه شده اند. متخصصین این حوزه درآمد بالایی دارند.
• این شاخه که امروزه از پول سازترین شاخه های آرایشگری است، درآمد تقریبی ماهیانه در ان ۸ میلیون به بالا است.

۷- رنگ مو

 

درآمد رنگ مو

با وجود ماده ای مثل حنا مشخص میشود که زنان از قدیم علاقه به رنگ کردن موهایشان داشته اند و امروزه نیز این روش زیبایی طرفداران بسیار زیادی دارد. کار کردن در شاخه رنگ مو علاوه بر تخصص و مهارت نیاز به استفاده از مواد مرغوب و با کیفیتی دارد که در نهایت نتیجه کار منجر به رضایت مشتری شود (البته که استفاده از مواد با کیفیت در همه شاخه ها ضروری است).
• درآمد فعالیت در حوزه رنگ مو در ماه از ۷ میلیون تا بالا است.

۸- میکروبلیدینگ

میکروبلیدینگ حوزه ای مرتبط با ابرو است که از آن تحت عنوان فیبروز ابرو نیز یاد میشود. از انجایی که داشتن ابروهایی پهن و خوش فرم در سالهای اخیر ترند شده است، کار متخصصان این حوزه نیز روز به روز بیشتر و بیشتر میشود. میکروبلیدینگ فقط در رابطه با زیبایی ابروها نیست بلکه در رفع نقص آنها نیز موثر است. مثلا با استفاده از این روش میتوان ابروهای نامتقارن را اصلاح کرد. فردی که میخواهد در این حوزه فعالیت داشته باشد بهتر است نمونه های خوب و با کیفیتی ارائه بدهد تا بتواند مشتریان زیادی را به خود جلب کند.
• درآمد یک میکروبلیدر ماهانه ۵ میلیون به بالا است.

۹- شینیون مو

شنیون کردن مو دیگر فقط مخصوص عروسی ها نیست. با خدمات جدیدی که امروزه وارد این شاخه شده است (مثل براشینگ و کرلی کردن موها ) دیگر خانم ها برای تولدها، جشن ها و مراسمات کوچک نیز به آرایشگاه ها مراجعه میکنند. با توجه به این موضوع این شاخه هم از شاخه های درآمدزای آرایشگری است.
• درآمد یک شنیون کار ماهانه ۴ میلیون به بالا است.

۱۰- اپیلاسیون موهای زائد

موهای زائد صورت و بدن همیشه جزء چیزهای نخواستنی در بین خانم ها بوده است لذا از بین بردن آنها برایشان یک دغدغه محسوب میشود. امروزه با وجود روش های مختلف برای از بین بردن موها زائد از طریق ابزارآلات قوی، اپیلاسیون همچنان مورد استقبال قرار میگیرد. در این روش با استفاده از موم گرم یا سرد موهای صورت و بدن را از ریشه میکنند و پوست را صاف و تمیز میکنند.
• درآمد یک اپیلاسیون کار ماهانه ۴ میلیون به بالا است.

هزینه تاسیس آرایشگاه زنانه

مشخصا راه اندازی هر کسب و کاری نیاز به سرمایه اولیه دارد. تاسیس آرایشگاه زنانه نیز از آن دسته کسب و کارهایی است که نیاز به سرمایه اولیه در آن تا حدودی زیاد است. هزینه ان به عوامل مختلفی مثل محل آرایشگاه، نوع خدماتی که ارائه داده خواهد شد، هزینه های رهن و اجاره، خرید لوازم آرایشگاه و غیره بستگی دارد. ولی بطور کلی میتوان گفت باید چیزی حدود ۲۰۰ تا ۶۰۰ میلیون را در نظر داشته باشید که بسته به شهر و محل زندگی تان نیز این بازه میتواند تغییر کند.

سخن پایانی

امروزی آرایشگری جزء مشاغل پردرآمد در کشورهای مختلف محسوب میشود. این شغل شاخه های مختلفی دارد که هر کدام خدمات مخصوص به خود را ارائه میدهند. ما در این مقاله در رابطه با درآمد آرایشگری و شاخه های پردرآمد آن صحبت کردیم.