داشتن یک چهره بی عیب و نقص آرزوی هر فردی است، ولی در اغلب مواقع رسیدن به آن تا حدودی غیرممکن است. آسیب های ناشی از نور خورشید، واکنش های آلرژیک، آلودگی، بسته شدن منافذ، رژیم غذایی، بیماری های ژنتیکی پوستی، سبک زندگی و دلایل مختلفی منجر به ایجاد لک بر روی صورت میشوند. ما در اینجاد تعدادی ماسک و درمان خانگی لک صورت را برایتان لیست کرده ایم. ولی قبل از آنها لازم است بدانیم که اصلا منظور از لک صورت چیست.

 

منظور از لک صورت چیست؟

در ابتدا لازم است بدانید که داشتن لک بر روی صورت لزوما یک بیماری نیست و صرفا اصطلاحی است که برای توصیف شرایط پوستی از آن استفاده میشود. این لک ها نقاط تیره ای هستند که میتوانند:

• ریز باشند.
• بزرگ باشند و سطح وسیعی را پوشش داده باشند.
• در قسمت های مختلف بدن ظاهر شوند.

در حالیکه این لک ها درواقع نتیجه تغییر رنگدانه های پوست هستند، میتوانند علائم یک بیماری دیگر نیز باشند. پس قبل از هرچیزی لازم است با انواع لک های پوستی، دلایل و درمان آنها آشنا شوید.

 

لک صورت به چه علت اتفاق می افتد؟

شایع ترین علت ایجاد لک بر روی پوست تولید بیش از حد ملانین است. ملانین رنگدانه ای است که به پوست رنگ میدهد. این ماده توسط سلول های پوستی به نام ملانوسیت تولید میشوند. بزرگترین دلیل ایجاد این لک ها قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. درواقع هرچه بیشتر در معرض نور خورشید قرار بگیرید، تولید ملانین در پوست اقزایش می یابد و در نتیجه لک ها بیشتر میشوند. اینجاست که متوجه یکی از دلایل ضرورت استفاده از کرم ضد آفتاب در پاییز و زمستان نیز میشویم.
از سایر دلایل لک های پوستی میتوان به اینها اشاره کرد:

• استفاده از داروهای ضد بارداری
• برخی داروها از جمله داروهای شیمی درمانی
• ملاسما
• مقاومت به انسولین
• داشتن پوست تیره تر که بیشتر مستعد تغییر رنگدانه است.
• داروهایی که حساسیت به نور خورشید را افزایش میدهند.
• ایجاد زخم، سوختگی و صدمات دیگر به پوست

 

روش های مختلف برای درمان خانگی لک صورت

حال برویم به سراغ روش های درمان خانگی لک صورت:

 

۱. سفیده تخم مرغ برای از بین بردن لک صورت

سفیده تخم مرغ با مقدار پروتئینی که در خود جای داده است، نقش پررنگی در تغذیه و سلامت ما دارد که شواهد نشان میدهند بر روی لک های پوستی نیز میتواند تاثیرگذار باشد. این ماده دارای آنزیم های طبیعی است و همین موضوع به روشن تر شدن پوست و کاهش لک ها کمک میکند. سفیده تخم مرغ را در ظرفی بریزید و آنرا با قاشق هم بزنید و بعد روی پوست صورت تان بمالید. پس از ۱۰ دقیقه آنرا بشویید و در نهایت از یک مرطوب کننده استفاده کنید.

 

۲. عسل برای درمان لک صورت

عسل از قدیم الایام جزء ترکیبات لازم برای مراقبت از پوست بوده است. مواد نرم کننده موجود در عسل به آبرسانی و روشن کنندگی پوست کمک میکند. عسل دارای آنتی اکسیدان هایی است که به از بین بردن سلول های مرده پوست کمک میکنند. یک قاشق غذاخوری عسل خام را بر رو یصورت خود بمالید و پس ۱۰ الی ۱۵ دقیقه، صورت تان را با آب ولرم بشویید. همچنین عسل جزئ موادی است که میتوانید از آن برای ساخت کرم مرطوب کننده خانگی نیز استفاده کنید.

 

۳. آلوئه ورا برای از بین بردن لک صورت

آلوئه ورا دارای خواص غیرالتهابی و آنتی اکسیدان های مختلفی است که به جوانسازی پوست کمک میکند. میتوانید ژل آلوئه ورا را در صورت ارگانیک بودن از فروشگاه ها خریداری کنید. یا گیاه آنرا تهیه کنید و ژل داخلش را استخراج کنید. آنرا مستقیما روی پوست خود بمالید و بگذارید ۲۰ الی ۳۰ دقیقه بماند. سپس با آب سرد صورت خود را بشویید. به هیچ عنوان از خواص آلوئه ورا برای پوست صورت غافل نیشود. 
 

۴. جوش شیرین برای درمان لک صورت

جوش شیرین دارای خواص ضد التهابی مختلفی است که به از بین رفتن سلول های مرده پوست کمک میکند. برای تهیه این ماسک بسیار ساده به یک قاشق چایخوری جوش شیرین و چند قطره روغن زیتون نیاز دارید. پس از مخلوط کردن این دو، ترکیب خمیری ساخته شده را روی پوست خود بمالید و به آرامی آنرا بر روی پوست ماساژ دهید. پس از ۱۵ دقیقه آنرا بشوید.
 
با استفاده از کرم لایه بردار مناسب برای پوست تان از جمع شدن سلول های مرده بر روی آن جلوگیری کنید.
 

 

۵. کره کاکائو برای درمان لک های صورت

کره کاکائو خواص ضدالتهابی دارد و همین خاصیت میتواند به کاهش لک های صورت کمک کند. همچنین این ماده پوست را مرطوب و آبرسانی میکند. کره کاکائو را بر روی پوست صورت تان بمالید و بگذارید یک شب بر روی پوست تان بماند. برای نتجیه بهتر هر روز این کار را تکرار کنید.

 

۶. آب گوجه فرنگی برای از بین بردن لک صورت

از آنجایی که گوجه فرنگی سرشار از ویتامین C و آنتی اکسیدان است، برای درمان های پوستی بسیار مناسب است. این ماده کارهای مختلفی را بر روی پوست انجام میدهد؛ به کوچک شدن منافذ باز ناشی از آکنه کمک میکند و به دلیل داشتن لیکوپن میتواند بر روی لک های تیره و سرسخت نیز تاثیر بگذارد. آب یک گوجه فرنگی را به آرامی بر روی پوست خود ماساژ دهید و پس از ۱۵ دقیقه آنرا بشویید. این کار را به مدت ۱۵ روز تکرار کنید، نتیجه آن شگفت زده تان خواهد کرد.
 

 

۷. لیمو برای از بین بردن لکه های صورت

آب لیمو معجزه میکند! آب لیمو به روشن کردن پوست و از بین بردن جای جوش و زخم کمک بسزایی میکند. آب لیمو را بر روی صورت (مخصوصا روی لک ها و جای جوش) بمالید و پس از ۱۰ دقیقه آنرا بشویید. این کار را به مدت ۱۵ روز تکرار کنید، مطمئن باشید از تلاش تان پشیمان نخواهید شد. در ضمن اگر پوستتان چرب است، روتین مناسب پوست چرب را فراموش نکنید. 
 

 

۸. سرکه سیب برای درمان لک صورت

سرکه سیب دارای خواص ضدباکتریایی است و برای کنترل آکنه و از بین بردن جای زخم و جوش کمک میکند. این ماده خانگی ماهیت ضدقارچی دارد، باکتری ها را کنترل میکند
و به تعادل چربی پوست نیز کمک میکند. سرکه سیب را مستقیما بر روی لک ها و جای جوش ها بمالید تا رنگدانه های آنهارا کاهش دهد. پس از ۱۵ دقیق آنرا بشویید و بعد از یک مرطوب کننده استفاده کنید.
 

 

۹. پیاز قرمز برای از بین بردن لک صورت

عصاره پیاز قرمز معمولا جزء ترکیبات کرم های روشن کننده پوست و از بین برنده جای جوش و لک است. پوست خشک پیاز قرمز بطور موثری میتواند پوست را روشن و رنگدانه های لک های صورت را کاهش دهد، از آب این ماده میتوانید بر روی پوست خود بمالید و پس از ۱۵ دقیقه آنرا بشویید. اگر بوی پیاز اذیت تان میکند میتوانید از کرم های روشن کننده ای که حاوی Allium cepa (عصاره پیاز قرمز) هستند استفاده کنید.
 

 

۱۰. چای سبز برای درمان لک صورت

عصاره چای سبز میتواند اثر رنگدانه های پوست را کاهش دهد. یک عدد چای سبز کیسه های را داخل آب جوش بیندازید. پس از ۳ تا ۵ دقیقه آنرا خارج کنید و بگذارید خنک شود. حال کیسه چای سبز را بر روی لک ها و جاهای جوش بمالید. این کار را دو بار در روز انجام دهید. خورد چای سبز نیز بعنوان مواد غذایی مناسب برای پوست توصیه میشود. 

 

۱۱. چای سیاه برای درمان لک صورت

چای سیاه میتواند بر روی لک های تیره پوست تاثیر گذار باشد. برای اینکار یک قاشق غذا خوری چای سیاه را دم کنید و بعد آنرا داخل یک ظرف بریزید (با استفاده از صافی برگ چای را جدا کنید). یک پنبه به آب چای آغشته کنید و بر روی لک ها بمالید. این کار را دوبار در روز و تا ۴ هفته ادامه دهید.
 

 

۱۲. شیرین بیان برای از بین بردن لک صورت

عصاره شیرین بیان دارای مواد فعالی است که میتواند لک های ناشی از ملاسما و قرار گرفتن در معرض نور خورشید را کاهش دهد. بهتر است برای استفاده از این ماده از کرم های موضعی که حاوی عصاره شیرین بیان هستند استفاده کنید ولی در غیر اینصورت میتواند با استفاده از پودر آن و چند قطر آب یک ماسک خانگی بسازید و آنرا بر روی لک ها بمالید. پس از ۱۵ دقیقه آنرا بشویید و از یک مرطوب کننده استفاده کنید.

 

۱۳. شیر برای از بین بردن لک صورت 

اسید لاکتیک موجود در شیر به کاهش رنگدانه های لک ها و روشن کردن پوست کمک میکند. یک تکه پنبه را با شیر خیس کنید و بعد آنرا بر روی لک های پوستی خود بمالید. روزی دوبار و تا جایی که نتیجه خوبی دریافت کردید این کار را ادامه دهید.

 

۱۴. ماست برای درمان لک صورت

ماست نیز همانند شیر دارای اسید لاکتیک است که به روشن کنندگی، جوانسازی، کاهش رنگدانه های لک های پوستی و از بین بردن سلول های مرده کمک میکند. ماست را کمی رقیق کنید و آنرا بر روی پوست تان بمالید. پس از ۲۰ دقیقه آنرا بشویید و از یک مرطوب کننده استفاده کنید.

 

۱۵. عدس قرمز برای درمان لکه های صورت

عدس قرمز حاوی آنتی اکسیدان هایی است که برای پوست مفید هستند و همچنین به روشن کنندگی آن کمک میکند. برای درست کردن ماسک عدس قرمز، ۵۰ گرم عدس را بخیسانید و بگذارید یک شبانه روز در آب بماند. با استفاده از یک همزن یا مخلوط کن، عدس ها را به حالت خمیری دربیاورید و بعد آنرا بر روی پوست خود بمالید. پس از ۲۰ دقیقه آنرا بشویید.

 

ماسک های خانگی برای از بین بردن لک های صورت

حالا میخواهیم از ترکیب مواد بالا و مواد دیگر تعدادی ماسک خانگی مناسب برای از بین بردن لک و جای جوش را به شما معرفی کنیم:

 

۱- ماسک سیب زمینی و آب لیمو

روش دیگر برای درمان خانگی لک صورت استفاده از این ماسک است. سیب زمینی دارای آنزیم هایی است که به تغییر رنگدانه های لک های صورت و روشن کنندگی پوست میکند. و همانطور که در بالا گفته شد لیمو هم دارای خاصیت روشن کنندگی است که میتواند به پاکسازی پوست نیز کمک کند.
 
مواد لازم:
• سیب زمینی رنده شده ۱ عدد متوسط
• آب لیمو ۱ سوم فنجان
این دو ماده را باهم ترکیب کنید و بر روی لک های پوستی تان بمالید. پس از ۳۰ دقیقه آنرا با آب ولرم بشویید. برای اینکه نتیجه سریع و موثری بگیرید باید آنرا روزی دو بار و تا ۴ هفته تکرار کنید.
 

 

۲- ماسک آب لیمو و عسل

لیمو روشن کننده و سفید کننده پوست و عسل مرطوب کننده و نرم کننده پوست است.
 
مواد لازم:
• عسل ۲ قاشق غذاخوری
• آب لیمو ۲ قاشق غذاخوری
ماسک لیمو و عسل بر روی کل صورت بمالید و پس از ۱۵ الی ۲۰ دقیقه آنرا با آب ولرم بشویید. این کار را یکبار در هفته به مدت چند ماه انجام بدهید.
 

 

۳- ماسک زردچوبه و شیر

زرودچوبه یکی از بهترین درمان های خانگی برای از بین بردن لک و روشن کننده پوست است. این ماده دارای خواص ضدباکتریایی عالی است و وقتی با شیر که یک لایه بردار طبیعی است، ترکیب شود پوست را مرطوب و رنگدانه های لک ها را کاهش میدهد.
 
مواد لازم:
• زردچوبه ۵ تا ۶ قاشق غذاخوری
• شیر ۱۰ تا ۱۲ قاشق غذاخوری
این ترکیب تقریبا خمیری را بر روی لک ها و جای جوش ها بمالید و سپس به آرامی آنرا بر روی صورت ماساژ دهید. پس از ۲۰ الی ۳۰ دقیقه آنرا با آب ولرم بشویید. هربار قبل از حمام از این ماسک استفاده کنید.
 
پیشنهاد میکنیم خواندن مقاله خواص جو دوسر برای مشکلات پوستی را از دست ندهید.

 

۴- ماسک آلوئه ورا و عسل

یکی دیگر از روشهای درمان خانگی لک صورت ماسک عسل و آلوئه ورا است. با توجه به خواصی که از آلوئه ورا و عسل در قسمت های قبل گفتیم، ترکیب این دو با هم میتواند به کاهش رنگدانه های لک ها، روشن کردن پوست، مرطوب و آبرسانی کردن پوست کمک کند.
 
مواد لازم:
• عسل ۱ قاشق غذاخوری
• ژل آلوئه ورا ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری
ماسک را روی لک ها و جاهای جوش تان بمالید و پس از ۲۰ دقیقه آنرا با آب ولرم بشویید. این ماسک را باید یکبار در روز به مدت ۲ تا ۳ هفته استفاده کنید.
 

 

۵- ماسک پوست پرتغال

پوست پرتقال دارای اسید سیتریک است و این ماده یک ماده سفیدکننده عالی برای درمان خانگی لک صورت محسوب میشود. وقتی به پوست پرتقال، لیمو، عسل و شیر اضافه شود تبدیل به یک ترکیب عالی برای از بین بردن لک های تیره میگردد.
 
مواد لازم:
• پودر پوست پرتقال خشک شده ۱ قاشق غذاخوری
• عسل ۱ قاشق چایخوری
• آب لیمو ۱ قاشق چایخوری
• آب به اندازه ای که خمیری صاف بدست آید.
این ترکیب را بر روی لک های صورت تان بمالید و بگذارید خشک شود. پس از ۱۵ الی ۲۰ دقیقه آنرا با آب ولرم بشویید. از این ماسک ۳ الی ۴ بار در هفته بطور منظم استفاده کنید تا علاوه بر روشن کنندگی، پوست تان را لایه برداری و سلول های جدید بازسازی شوند.
 

 

سخن پایانی

رسیدگی و مراقبت از پوست باید جزء روتین های روزمره هر فردی باشید. برخی مسائل پوستی مثل لک های صورت از جمله مشکلاتی هستند که رضایت افراد از کیفیت ظاهرشان را کاهش میدهند. اما لک صورتی مشکل بزرگی نیست. با پیشگیری هایی مثل قرار نگرفتن در معرض نور خورشید و درمان خانگی لک صورت میتوانید تا مقدار زیادی آنها را کنترل کند.