درباره مدت زمان رابطه ی جنسی ,افسانه های زیادی وجود دارد مثلا اینکه هر چه مدت زمان آن بیشتر باشد لذت بیشتری به همراه خواهد داشت, اما در حقیقت هیچکس زمان ایده آل برای یک رابطه ی جنسی را نمی داند چرا که ایده آل بودن یک رابطه نه لزوما به معنای طولانی بودن است بلکه به عوامل بیشماری وابسته است.

 

دلایل مشخص نبودن مدت زمان رابطه ی جنسی

ساده ترین دلیل این است که هیچ زوجی در هنگام برقراری رابطه مدت زمان را اندازه گیری نمی کند. از عوامل تاثیر گذار در مدت زمان رابطه جنسی می توان به موارد زیر اشاره کرد؛

 

۱) اهمیت سن در رابطه جنسی

سن افراد از عواملی است که به شدت روی طول مدت زمان رابطه جنسی اثر گزار است ,پس هیچ گاه مدت زمان برقراری رابطه بین یک زوج جوان ودرسال های اول ازدواج وبا یک زوج سالخورده قابل قیاس نخواهد بود.با بالا رفتن سن توانایی جنسی افراد کاهش یافته و انزال زود تر حاصل می شود به خصوص اگر سن مرد در رابطه بالا باشد.

 

۲) مدت زمان ارضای طبیعی مرد 

زمان انزال اقایان بسته به سن آنان وتوان بدنیشان بسیار متفاوت است اما معمولا آقایان پس از انجام دخول به حس رضایت رسیده وارضاء خواهند شد,البته زمان رسیدن به ارگاسم جنسی برای بانوان همیشه طولانی ترازآقایان است وپارتنر مرد باید همیشه این نکته را هنگام برقراری ارتباط مد نظر قرار دهد .

 

۳) تاثیر خستگی جسمی در مدت زمان رابطه جنسی

اگر رابطه در هنگامی برقرار شود که طرفین خسته هستند,احتمال این که رابطه جنسی مدت زمان کوتاه تری داشته باشد بسیار بالا خواهد بود,حتما قبل از برقراری رابطه جنسی از حال روحی وجسمی پارتنر خود مطلع شوید ودر صورتی که در شرایط روحی ویا جسمی مناسب برای ایجاد رابطه به سر نمی برد از وی تقاضای برقراری رابطه نداشته باشید.

 

باورهای های غلط در مورد مدت زمان رابطه جنسی

در طی ازمایشی برروی چندین زوج متعدد با بک گراند های فرهنگی وقومی متفاوت,افسانه هایی که در رابطه با مدت زمان رابطه جنسی وربط دادن آن به عواملی نظیر قومیت وجود داشت ,مورد بررسی قرار گرفتند,خلاصه ی نتایج آزمایش به شرح زیر است

• باور غلط کاندوم را فراموش کنید!

برخلاف تبلیغات بسیاری که رسانه ها در خوزه ی تاثیر کاندوم برافزایش مدت زمان رابطه جنسی سر میدهند ,دراین ازمایش ثابت شد که مدت زمان رابطه جنسی زوج هایی که از کاندوم استفاده کرده اند تفاوت چندانی با آن هایی که رابطه ی بدون کاندوم داشته اند نداشته است,پس سلامت جنسی خود را جدی بگیرید و گول حرف های تبلیغات را نخورید.

 

• تاثیر سن درست است

به خصوص اگر سن پارتنر مرد بالا باشد وافراد در رابطه در سنین ساخوردگی قرار داشته باشند مدت زمان ربطه جنسی بسیار کاهش می یابد.

 

• ملیت افراد برنیروی جنسی آن ها تاثیری ندارد

علی رغم شایعات پیرامون اینکه برخی نژاد ها از قوای جنسی بالاتری برخوردارهستند یا برعکس,دربرخی از ملیت ها میل جنسی ضعیف عمل می کند ,این آزمایش نشان داد که میان افراد مختلف از نژادهای گونا گون تفاوتی در طول مدت زمان رابطه ی جنسی وجود نداشته است.تنها زوج اهل کشور ترکیه زمان نسبتا کمتری را نسبت به بقیه زوج ها داشته اند .
• زمان مناسب برای رابطه ی جنسی از نظر زوجین به این ترتیب بود ,۱تا۲ ذقیقه را کوتاه,۳تا۷ دقیقه را کافی و۷تا ۱۳ دقیقه را مطلوب توصیف کرده اند
• زمان ایده آل ورویایی را اکثر زوج ها بین ۱۰ تا ۳۰ دانسته بودند
• با بررسی های انجام شده زمان ایده آل به صورت میانگین ۴تا ۵ دقیقه بوده است که این بازه نسبت به سن وآمادگی بدنی افراد می تواند متغییر باشد.
 

 

مدت زمان رابطه جنسی ایده آل ,کوتاه است یا بلند؟

همان طور که گفته شد سکس ایده آل به عواملی فراتراز مدت زمان رابطه جنسی بستگی دارد ,اما طبق تحقیقات انجام شده بسیاری از زوجین مدت زمان بین ۲۰ تا ۳۰ را ایده آل توصیف کرده اند واحتمالا توقعشان از شریک جنسی خود نیز همین است , اما همان طور که طبق نتیجه ی آزمایش دیدیم این مدت زمان برای اکثر زوجین در واقعیت بین ۴تا۵ دقیقه اتفاق می افتد که نفاوت آشکاری با مدت زمان ایده آل دارد ,پس سوال اینجاست برای طولانی تر کردن مدت زمان رابطه جنسی چه باید کرد؟
قبل ازاین سوال باید به مسئله ی دیگری پرداخت وآن این است که:
 
 

 

برای داشتن یک رابطه جنسی ایده آل چه باید کرد ؟

واقعیت اینجاست که اقایان در هنگام شروع رابطه تمایل دارند تا زودتر به نزدیکی برسند وپس از ارضاء شدن دلیلی به ادامه ی رابطه نمی بینند اما این مسئله برای خانم ها این گونه نیست ,زن ها باتجسم کردن وپیش نوازش های قبل از رابطه است که تمایل به رابطه داشتن را در خود احساس می کنند و بعد از انجام نزدیکی نیز با ادامه دادن نوازش ها به ارضاء نزدیک می شوند
پس قبل از شروع رابطه با پارتنر خود صحبت کنید ,در مورد نیاز ها وفانتزی ها گفت وگو کنید ودقیق مشخص کنید که دریک رابطه جنسی ایده آل انتظار شما از طرف مقابل چیست وحتی به هم کمک کنید تابه ایده آل ذهنی طرف مقابل خود نزدیک تر شوید.جالب است بدانید که برخلاف انتظارات موجد ,تمام رضایت جنسی حاصل از رابطه در هنگام نزدیکی رخ نمی دهد بلکه قسمت اعظم آن به پیش از شروع رابطه بازمیگردد,نوازش ,گفت وگوی محبت آمیز وآمادگی روحی قبل از رابطه کمک شایانی به ارضاء شدن دوطرف در هنگام نزدیکی می کند,اگر از لحاظ روحی با پارتنر مقابلتان احساس صمیمیت ونزدیکی بکنید خواهید توانست در رابطه عملکرد بهتریی از لحاظ جنسی داشته باشید وبه فانتزی ذهنی فرد مقابل خود نزدیک تر می شوید .پس گفت وگو و نوازش را دست کم نگیرید زیرا راه گشای خیلی از مشکلات است.
 

 

مکان و زمان رابطه جنسی مهم است

عوامل تاثیر گذار دیگر در مدت زمان رابطه جنسی که شاید خیلی اوقات فراموش می شود مسئله ی زمان ومکان است ,این که رابطه در کجا ودر چه وقت از شبانه روز صورت می پذیرد مسئله ی بسیار مهمی است که تاثیر زیادی روی کیفیت وکمیت رابطه خواهد گذاشت ,رابطه باید در زمانی که هردوطرف مشغله فکری ندارند ودرمکانی نیستند که احساس معذب بودن داشته باشند انجام شوند,اگر در زمانی از روز که قصد رفتن به سرکاریا قرار مهمی را دارید یا منتظر برگشت بچه ها از مدرسه هستید وهزاران کاربرای انجام دادن دارید,قصدبرقراری رابطه را داشته باشید ممکن است نتیجه ی حاصل نتیجه ی مطلوب شما نباشد.
عامل مکان هم فراموش نشود که جای مورد نظر باید ایمن وبه دور از چشم غریبه ها باشد تااحساس ایمنی واطمینان بیشتری در افراد حاصل شود.
 

 

مزیت های طولانی بودن مدت زمان رابطه جنسی

طولانی شدن رابطه ی جنسی مزیت هایی هم دارد ,اگر رابطه بانوازش وصبر خوصله ودقت شروع شود احتمال زیاد مدت بیشتری طول می کشد تا طرفین ارضاء شوند واحساس بهتری دانتها خواهند داشت.البته معاقشات طولانی باید پیش از ارضاء شدن طرفین صورت پذیرد,زیرادرغیر این صورت لدتی برای فرد ارضاء شده نخواهد داشت
از دیگر مزیت های طولانی شدن مدت زمان رابطه جنسی و انجام معاشقه قبل از آن این است که ارضا زوجین به طول می انجامد و با مدیریت زمان مشکل زودانزالی و زود ارضائی آنان برطرف می گردد، بنابراین اگر این مشکل را دارید ، بهتر است قبل از رابطه جنسی حوصله به خرج دهید.
 

روی منفی سکه

همان گونه که گفته شده رابطه جنسی طولانی اگر به افراط نکشد ,تاثیر مثبتی برروی زندگی جنسی وزناشویی افراد خواهد داشت وموجب افزایش حس صمیمیت در طرفین می گردد,اما تلاش برای طولانی شدن رابطه به هر قیمتی مشکلانی را نیز در پی دارد که به ان ها می پردازیم.
 

کیفیت رابطه جنسی از کمیت آن مهم تر است

این مورد درمورد رابطه جنسی هم صدق می کند ,پس اگر رابطه جنسی کوتاه مدت اما مطلوبی دارید,برای طولانی تر کردن آن به هرکاری دست نزنید زیرا گاهی باعث خراب شدن اوضاع وصدمه به سلامتی افراد خواهد شد ,استفاده از انواع داروهای گیاهی وشیمایی برای افزایش طول مدت رابطه وبه تعویق انداختن زود انزالی گاهی موجب آسیب های جبران ناپذیر به سلامت افراد می شود ,قبل هرگونه اقدام دارویی ودرمانی ویاخرید داروی خاص که در ماهواره تبلیغ شده است با پزشک معتمد خود مشورت کنید ,شاید اصلا مشکل شما ربطی به دارو نداشته باشد وبا یک جلسه مشاوره ی زوجین حل بشود,پس قبل از آسیب زدن به سلامت جسمی خود از فرد معتمد وصاحب دانش مشورت بگیرید. 

 

تاثیر مشکلات روانی بر روی مدت زمان رابطه جنسی 

گاهی علت خیلی از نارضایتی ها روانی است , مراجعه به روانپزشک معتبردراین زمینه حتما راه گشا خواهد بود.دریکی ازموارد مراجعه به روانپزشک آمده بود , علت اختلاف تنها زمان برقراری رابطه جنسی بوده است که یک از افراد به علت اینکه پارتنر او از وی تقاضای برقراری رابطه در صبح زود را داشته ,به تنگ آمده بوده وتقاضای طلاق کرده است ,با مطرح کردن این مسائل وگفت وگو با طرفین درپیش روانشناس متخصص,این مشکل به راحتی قابل حل وفصل شدن است ونیازی به اقدامی جدی نخواهد بود.

زمان ایده آل سکس

هرچند همان طور که گفتیم زمان ایده ال مشخصی وجود ندارد وزمان ایده آل زمانی است که هردوطرف رابطه احساس رضایت وآسودگی داشته باشند اما بااین وجود زمان هایی وجود دارد که دربین اکثر زوج ها پرطرفدار است این زمان ها عبارت اند از؛

 

• رابطه جنسی در صبح

صبح یکی از زمان های مناسب برای داشتن رابطه جنسی است . در واقع در ساعت های آغازی روز، علاوه بر انرژی بیشتر، میزان ترشح هورمون تستسترون (هورمون جنسی مردان) و اکسی توسین (هورمون عاطفی زنان) نیز افزایش می یابد. این سیکل، باعث ترشح بیشتر هورمون اندروفین و شادی می شود. نتیجه ی این روند، صمیمیت و وابستگی بیش از پیش همسران است.توصیه ی بی نظیری برای آغاز یک روز خوب به نظر می رسد، این طور نیست!
 

 

• رابطه جنسی هنگام مریضی و کسالت

با آمیزش جنسی در فصل سرما، از بروز سرماخوردگی جلوگیری کنید. رابطه ی جنسی به شکلی باورنکردنی سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. موقع مریضی، با وجود آن که نمی توانید رابطه ای پرهیجان داشته باشید، رابطه ی جنسی، مکانیسم دفاعی بدن شما را مقاوم خواهد کرد.

 

• رابطه جنسی قبل از کنفرانس یا ارائه های حیاتی

یکی از زمان های مناسب برای برقراری رابطه جنسی قبل از کنفرانس یا سخنرانی های مهم و پر استرس است . براساس تحقیقات، رابطه ی جنسی باعث آرامش اعصاب، کاهش فشار خون و اضطراب می شود. براساس آمارهای دقیق، کسانی که پیش از سخنرانی خود، رابطه ی جنسی داشته اند، کمترین میزان اضطراب را تجربه کرده اند.

 

• رابطه جنسی بعد از بحران های روحی واسترس

اگر می خواهید اضطراب و ناراحتی های یک روز سخت کاری را از خود دور کنید، رابطه ی جنسی با همسرتان بیش از هر چیز به کمکتان می آید. مطالعات نشان می دهد که هیجان ناشی از یک رابطه ی جنسی گرم و پرشور، روحیه شما را تقویت می کند و اضطراب و ناراحتی تان را از بین می برد. هم چنین در مواقعی که علّت عصبانیت شما عواملی جز همسرتان است، رابطه جنسی خشن می تواند باعث تخلیه ی انرژی و آرامش تان شود.

 

• رابطه جنسی در روز چهاردهم سیکل قاعدگی

روز چهاردهم قاعدگی نیز از زمان های مناسب برای رابطه جنسی است. پژوهش های اخیر نشان می دهد که در سیکل ماهانه زنان، حدود دو هفته، دریچه ی مهبل تا ۲۰% بازتر می شود و زوج ها، در این دوره، آمیزش و ارگاسم راحت تری را تجربه می کنند. روز چهاردهم این سیکل، به علّت تخمک گذاری بالا، مناسب ترین زمان برای آمیزش و بارداری است.

 

• رابطه جنسی بعد از ورزش

یکی از بهترین زمان ها برای داشتن رابطه جنسی بعد از ورزش کردن است. هنگام ورزش، ترشّح بیشتر هورمون تستسترون، میل بیشتری برای برقراری رابطه ی جنسی ایجاد می کند. طی آزمایش هایی که در دانشگاه تگزاس بر روی عکس العمل زنان دوچرخه سوار انجام گرفت، مشخص شد که پس از ۲۰ دقیقه دوچرخه سواری و تحریک با دارو، جریان خون در ناحیه اندام تناسلی آن ها تا ۱۶۹% افزایش یافته است.

 

• رابطه جنسی بعد از افزایش آدرنالین خون

یکی دیگر از بهترین زمان ها برای برقراری رابطه ی جنسی، بلافاصله بعد از کارهای پر هیجان و نفس گیر مانند ترن هوایی، بانجی جامپینگ، بندبازی و یا دیدن یک فیلم ترسناک است. براساس مطالعات، با ترشّح هورمون آدرنالین (هورمون هیجان) شهوت و میل جنسی افزایش یافته و بدن، عکس العمل بهتری هنگام رابطه نشان می دهد.

 

استرس مهم ترین عامل اختلال رابطه جنسی!

آیا تا کنون از خود پرسیده اید که مهم ترین عمال برهم زننده رابطه ی جنسی چیست؟شاید عامل بالارفتن سن یا عدم جذابیت جنسی شریک جنسی ویاحتی نداشتن سلایق و طرز فکر مشترک به ذهن شما بیاید اما واقعیت امر چیز دیگری است .
اختلال در رابطه ی جنسی نه به علت عوامل بالا بلکه به علت استرس ونداشتن احساس امنیت وتمرکز کافی در هنگام رابطه به وجود می آید ,خستگی ذهنی ناشی از کار روز مره ومشکلات زندگی ,باعث ایجاد استرس های ناخود آگاه در فرد شده وباعث می شود که نتواند روی زندگی شخصی وزناشویی خود تمرکز کند ودرنتیجه عدم توجه کافی به شریک زندگی وخواست های او باعث سردی در رابطه ی زناشویی واختلال در روابط جنسی زوج می شود,پس برای بهبود کیفیت رابطه ی جنسی خود ,روی کاهش استرس وعوامل سبب شدن آن تمرکز کنید ,تا زندگی جنسی شادتر وسلامت تری را تجربه کنید.