نکات لازم درمورد لیزر موهای زائد صورت

اگر از اصلاح، استفاده از موچین و یا اپیلاسیون برای از بین بردن موهای صورت تان خسته شده اید، لیزر کردن میتواند گزینه خوبی برای شما باشد. لیزر موهای زائد صورت یکی از رایج ترین روش های زیبایی در سالهای اخیر است که نور بسیار متمرکزی را به فولیکول های مو می تاباند و رنگدانه موجود در فولیکول ها نور را جذب میکنند تا مو را از بین ببرند.

منظور از لیرز موهای زائد صورت چیست؟

لیزر موهای زائد صورت یک روش غیرتهاجمی است که از پرتو نور (لیزر) برای از بین بردن موهای زائد صورت استفاده میشود. این کار را میتوان در سایر قسمت های بدن مثل زیر بغل، پاها، دست ها و ناحیه بیکینی نیز انجام داد. در گذشته لیزر موهای صورت فقط برای افرادی که موهای تیره و پوست روشنی داشتند کارساز بود ولی امروزه به لطف پیشرفت تکنولوژی این روش برای همه افرادی که میخواهند موهای صورت شان را از بین ببرند، روش مناسبی است.

چه فاکتورهایی در لیزر موهای صورت دخیل هستند؟

• رنگ پوست

رنگ پوست یک فاکتور بسیار مهم در اثرگذاری لیزر موهای زائد صورت و قسمت های دیگر بدن است. هرچه رنگ پوست تان روشن تر باشد نتیجه بهتری را شاهد خواهید بود. اما همانطور که قبلا هم اشاره کردیم با توجه به پیشرفت دستگاه های تکنولوژی هر فرد با هر رنگ پوستی میتواند کار لیزر درمانی خود را انجام دهد منتها تعداد جلسات برای پوست های تیره بیشتر خواهد بود.

• رنگ مو

یکی دیگر از فاکتورهای تاثیر گذار برای لیزر موهای زائد رنگ مو است. هرچه رنگ مو تیره تر باشد نتایج مطلوب تر خواهد بود. البته این مورد هم به دستگاه های موجود در کلینک ها بستگی دارد. هرچه دستگاه به روز تر و قوی تر باشد به همان میزان نتایج برای موهای روشن تر نیز مطلوب خواهد بود.

• سرعت رشد مو

هر چقدر سرعت رشد موی بالایی داشته باشید به همان میزان به جلسات بیشتری برای لیزر موهای زائدتان نیاز دارید.

• سطح هورمون ها

از آنجایی که هورمون ها نقش اساسی در رشد موهای شما و متعاقبا سرعت رشد آنها دارند، بنابراین این فاکتور نیز مهم است. هرچه سطح هورمون هایتان بالاتر، سرعت رشد مو بیشتر و در نتیجه جلسات درمانی بیشتر.

چه فاکتورهایی در لیزر موهای صورت دخیل هستند

 

مراحل لیزر موهای زائد صورت

قبل از شروع لیزر موهای زائد صورت شما باید کاملا تمیز شود و احتمالا پس از آن یک ژل بی حس کننده روی قسمتی که قرار است لیزر شود، اعمال میشود. توسط عینک چشم ها و توسط یک کاور موی سرتان را میپوشانید. پزشک دستگاه لیزر را بر روی ناحیه مشخص شده قرار میدهد که اکثر بیماران چیزی شبیه به ضربه زدن را تجربه میکنند. در این حالت ممکن است بوی موهای سوخته را استشمام کنید.از آنجایی که صورت نسبت به سایر قسمت های بدن کوچکتر است، لیزر موهای آن معمولا سریعتر است و گاهی در کمتر از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه انجام میشود.

لیزر موهای زائد صورت چه مزایایی دارد؟

مزایای لیزر موهای زائد صورت عبارتند از:
دقیق است. لیزر میتواند بطور دقیق موهای تیره و درشت صورت را هدف بگیرد و در عین حال به پوست اطراف آسیبی نرساند.
سریع است. هر پالسی از لیزر در کسری از ثانیه میتواند بسیاری از موهای زائد را از بین ببرد. لیزر میتواند موهای قسمت های کوچک مثل بالای لب را در کمتر از یک دقیقه از بین ببرد ولی برای قسمت های بزرگ مثل پاها چیزی حدود یک ساعت وقت لازم است.
قابل پیش بینی است. اکثر مراجعان پس از ۳ تا ۷ جلسه شاهد کند شدن بسیار زیاد رشد مو در صورت شان خواهند بود.

چه کارهایی را قبل از جلسه درمان انجام بدهیم؟

پزشک شما باید از قبل درمورد کارهایی که باید انجام بدهید، به شما اطلاع بدهد اما در اینجا چند دستورالعمل کلی را باهم بررسی میکنیم:
• از قرار گرفتن در معرض نور خورشید در روزهای قبل از درمان خودداری کنید به دلیل اینکه لیزر روی پوست برنزه و آفتاب سوخته کارایی خوبی ندارد.
• باید ۶ هفته قبل از درمان اصلاح و اپیلاسیون موهای صورت را محدود کنید. زیرا لیزر ریشه مو را هدف میگیرد که با استفاده از اصلاح و اپیلاسیون میتوانند بطور موقت از بین بروند.
• از لایه برداری و سایر درمان های شیمیایی در هفته آخر قبل از درمان خودداری کنید زیرا این مواد منجر به تحریک پوست میشوند.
• تا جایی که ممکن است در روز درمان با پوست تمیز و بدون آرایش حاضر شوید.
• سعی کنید با دمای بدن پایین به جلسه درمان بروید (یعنی قبل از جلسه با پیاده روی تند به محل نروید) زیرا لیرز بر روی دمای بالای بدن ممکن است احساس درد بیشتری ایجاد کند.
• از مصرف آسپرین یا سایر داروهای ضدالتهابی یا داروهای گیاهی که ممکن است منجر به خونریزی شوند، خودداری کنید.
• اگر تبخال و یا زخم باز بر روی صورت تان دارید، قرار جلسه را به روز دیگری موکول کنید.

در جلسه لیزر موهای صورت چه کارهایی انجام میشود؟

درست قبل از لیزر موهای شما تا چند میلی متر بالاتر از پوست تان موها کوتاه میشوند و معمولا ۲۰ تا ۳۰ دقیقه قبل از لیزر یک داروی بی حس کننده موضعی را بر روی قسمت مورد نظر میمالند تا گزش پالس های لیزر حس نشود. دستگاه لیزر با توجه به رنگ، ضخامت و محل موها و همچنین پوست شما تنظیم میشوند. در مرحله بعد پزشک یک پالس نور به قسمت مشخص شده میدهد و تا چند دقیقه نگاه میکند که ببیند آیا تنظیمات دستگاه لیزر درست انجام شده است و آیا پوست واکنشی نشان میدهد یا خیر. پس از اتمام کار ممکن است برای کاهش سوزش به شما کمپرس آب یخ، لوسیون های ضد التهاب و یا آب سرد بدهند. سپس میتوانید جلسه درمانی بعدی خود را برای ۴ تا ۶ هفته بعد تنظیم کنید و به یاد داشته باشید که تا توقف رشد مو در قسمت موردنظر، تحت درمان قرار خواهید گرفت.

جلسه لیزر موهای زائد صورت

 

لیزر چگونه موهای زائد صورت را از بین میبرد؟

نور از طریق لیزر وارد فولیکول مو میشود که در آنجا توسط رنگدانه یا ملانین موجود در مو جذب میشود، به همین دلیل است که در ابتدا فقط بر روی افرادی که موی تیره داشتند، کارایی داشت. وقتی نور توسط رنگدانه ها جذب شد به گرما تبدیل میشود تا با این کار بتواند به فولیکول مو آسیب برساند. پس از آسیب رسانی به فولیکول، مو تبخیر میشود و بعد از یک دوره درمان کامل رشد مو تقریبا متوقف میگردد.

چه قسمت هایی از صورت را میتوان لیزر کرد؟

شما میتوانید هر قسمت از بدن را که دارای موی زائد است لیزر کنید و اینکار برای اکثر افراد بی خطر است. با این حال به افراد باردار توصیه میشود که از هیچ نوع لیزر درمانی از جمله لیزر موهای زائد صورت استفاده نکنند.
لیزر موهای زائد را میتوان در هر قسمت از صورت انجام داد، مثل:
• چانه
• پیشانی
• پشت لب
• گونه ها
• شقیقه ها

عوارض لیزر موهای زائد صورت

عوارض جانبی شدید معمولا بسیار نادر هستند و عوارض جانبی رایج خود به خود برطرف میشوند، عوارضی مثل:
• سرخی
• ورم
• تحریک پوست
در موارد نادر عوارض جدی تر لیزر موهای زائد عبارتند از:
• عفونت
• تغییر دائمی رنگ پوست
• تاول
• سوزش
• زخم

محدودیت های لازم پس از لیزر موهای زائد صورت 

پس از لیزر موهای صورت میتوانید فعالیت های روزمره خود را از سر بگیرید، ولی تا چند روز از ورزش کردن و قرار گرفتن در نور مستقیم خورشید جلوگیری کنید. ممکن است ۲ تا ۳ هفته طول بکشید که تا تفاوت محسوسی در رویش موهای صورت تان ببنید البته پس از اینکه پروسه درمان را تکمیل کردید.

لیزر موهای زائد صورت دائمی یا موقتی

بطور خلاصه خیر. لیزر موهای زائد با داغ کردن فولیکول مو برای جلوگیری از رشد موهای جدید عمل میکند. این روش فولیکول های مو را برای مدت طولانی در حالت خواب قرار میدهد و این یعنی رشد مو تا مدتی تقریبا موقف میشود – بیشتر از زمان اصلاح و اپیلاسیون – . پس از لیزر زمانیکه موها مجددا رشد کنند ظریف تر و بسیار کمتر خواهند بود. اگرچه این روش اغلب به عنوان یک روش دائمی برای از بین بردن موهای زائد معرفی میشود ولی شواهد حاکی از این است که لیزر درمانی فقط حجم موهای زائد را کاهش میدهد و بطور کامل رشد کل مو را متوقف نمیکند لذا برای تثبیت نتیجه میتوانید سالی یکبار خدمات لیزر درمانی تان را تمدید کنید.

آیا مردان هم میتوانند موهای صورت شان را لیزر کنند؟

 

لیزر موهای زائد صورت در مردان

چرا که نه! آقایانی که از شیو کردن هر روزه ی موهای صورت شان خسته شده اند میتوانند این گزینه را برای لیزر موهای زلئد صورت و گردن شان انتخاب کنند. نکته جالب اینکه در سالهای اخیر مراجعه مردها به کلینک های لیزر درمانی افزایش یافته است. لازم به توضیح است که طبیعتا بعلت تفاوتی جنس مو در مردان تعداد جلسات درمانی آنها عموما بیشتر از خانم ها است.

استفاده از لیزر خانگی چطور؟

لیزرهای قابل استفاده در خانه نیز وجود دارند که ممکن است باعث کاهش متوسط رشد مو شوند. اما هیچ مطالعه ای وجود ندارد که میزان اثرگذاری دستگاه های لیزر خانگی و دستگاه ها لیزر های موجود در کلینک ها را مقایسه کند. صرفا تا به اینجا تجربه افراد نشان میدهد که قدرت و کیفیت اثر گذاری دستگاه های لیزر موجود در کلینک ها بیشتر از لیزرهای خانگی است.

هزینه هر جلسه لیزر موهای زائد صورت چقدر است؟

بطور کلی هزینه لیزر موهای زائد قسمت های مختلف بدن به کلینیک، نوع دستگاه ها و برند آنها بستگی دارد. با تحقیقاتی که در رابطه با کلینیک های بزرگ و محبوب انجام دادیم برای هر جلسه به یک قیمت حدودی برای قسمت های مختلف صورت رسیدیم که آنها را با شما به اشتراک میگذاریم:
• کل صورت : ۱۰۰-۱۵۰ هزارتومان
• چانه: ۴۰-۵۰ هزارتومان
• گونه: ۵۰-۶۰ هزارتومان
• پیشانی: ۵۰-۶۰ هزارتومان
• پشت لب: ۳۰- ۴۰ هزارتومان
• گردن: ۵۰-۶۰ هزارتومان
• خط ریش آقایان: ۱۰۰-۱۱۰ هزارتومان
• پشت گردن آقایان: ۵۰-۶۰ هزارتومان

سخن پایانی

لیزر درمانی یکی از روش های جدید برای از بین بردن موهای زائد بدن است که در سالهای اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده است. صورت نیز جزء قسمت هایی که بعلت داشتن مو رشد تقریبا سریع آن، میتواند اصلاح کردنش برای افراد مختلف کلافه کننده باشد. ما در این مطلب تقریبا همه چیز را درمورد لیزر موهای زائد صورت بیان کردیم. امیدواریم شما هم به جواب پرسش تان رسیده باشید.