انواع عوارض تزریق ژل لب

شاید این علاقه روزافزون به فیلرهای لب نتیجه ی روش های جدید و ابتکاری باشد که متخصصان زیبایی برای رسیدن به ظاهری پر و شاداب برای لب ها ابداع کرده اند. در سالهای گذشته از سیلیکون واقعی برای تزریق به لب ها استفاده میشد ولی در دنیای امروز فیلرها معمولا از اسید هیالورونیک ساخته میشوند. شاید با شنیدن کلمه “اسید” بخواهید از تزریق فیلرها صرفنظر کنید ولی لازم است بدانید که اسید هیالورونیک درواقع یکی از موثرترین مولکول هایی است که در تعداد زیادی از محصولات زیبایی که هر روز مورد استفاده قرار میدهیم، استفاده میشود! اسید هیالورونیک یک مولکول ژل مانند است که آب را در درون خودش نگه میدارد و بله در بدن خودمان هم موجود است و به همین دلیل یک ماده طبیعی محسوب میشود!

تزریق ژل لب چه عوارض و خطراتی به دنبال دارد؟

احتمال عوارض تزریق ژل به قسمت های مختلف بدن وجود دارد. فارغ از این واقعیت که دریافت ژل لب یک روش ایمن و آسان است، برخی عوارض جانبی و خطرات نیز برای آن وجود دارند که باید قبل از رزرو قرار برای تزریق آنهارا در نظر بگیرید.
در زیر برخی از عوارض جانبی که ممکن است پس از تزریق تجربه کنید آورده شده است. اکثر آنها موقتی هستند و فقط چند روز طول میکشد که بهبود پیدا کنند:
• تورم و کبودی (میزان تورم و کبودی در افراد مختلف متفاوت است).
• قرمزی و حساسیت در محل تزریق.
• تحریک، تبخال یا تاول بر روی لب یا اطراف دهان.
• توده در لب
عوارض جانبی دیگری هم وجود دارد؛ با اینکه نادر هستند ولی ممکن است رخ بدهند. در صورت مشاهده هر یک از اینها سریعا با پزشک خود تماس بگیرید:
• تورم بیش از حد و طولانی مدت که از بین رفتنش بیش از یک هفته طول بکشد.
• زخم شدن لب، دهان و یا سفت شدن لب ها.
• واکنش آلرژیک مثل افزایش قرمزی، تورم و یا خارش بیش از حد اطراف لب.
 

 

خطرناک ترین عوارض تزریق ژل لب کدام است؟

• نکروز پوستی: یکی از عارضه های خطرناک تزریق ژل لب، نکروز پوستی است. نکروز پوستی از طریق سوراخ شدن رگ خونی توسط سوزنی که ژل با آن تزریق میشود ایجاد میشود و در نتیجه آن انسداد رگ اتفاق می افتد که این موضوع منجر به مرگ بافت اطراف ناشی از کمبود جریان خون است. با اینکه این عارضه بسیار نادر است ولی یک تکنسین به هنگام تزریق با آگاهی از آناتومی صورت، اجتناب از مناطق خطرناک و تزریق دقیق قابل پیشگیری است. علائمی که نکروز پوستی به همراه دارد عبارتند از درد در محل تزریق و تغییر رنگ پوست (رنگ پریده و یا قرمز) که چند ساعت پس از تزریق ژل نمایان میشود.
• تاری دید و کوری: اگر ذرات ژل به رگ خونی تزریق شود و به سمت شبکیه که منبع بینایی است حرکت کند، ممکن است اختلال بینایی و یا حتی منجر به نابینایی شود. در اغلب موارد کوری ناشی از تزریق چربی بوده است ولی هیچ ژل یا فیلر دیگری از احتمال وقوع آن مصون نیستند.
 
برای اینکه فرایند تریق ژل لب ایمن تری داشته باشید، پیشنهاد میکنیم از بهترین مارک های ژل لب استفاده کیند.

آیا تزریق ژل لب میتواند منجر به آلرژی شود؟

بله! با اینکه موارد مشاهده شده کم است ولی تزریق ژل لب میتواند منجر به واکنش های آلرژیک شود. واکنش های آلرژیک همراه با خارش، تورم و قرمزی/ بثورات پوستی ظاهر میشوند که بسیار نادر هستند. این واکنش های آلرژیک ممکن است پس از استفاده از بی حس کننده های موضعی، کلاژن نوع گاوی یا هیالورونیداز – آنزیمی که برای حل کردن اسید هیالورونیک در مواقع اصلاح قسمتی که بیش از حد تزریق شده و یا برای مقابله با نکروز پوستی تزریق میشود – نمایان شوند. قبل از تزریق ژل با تشخیص اینکه آیا فرد دارای آلرژی است و به آنتی هیستامین ها یا استروئیدهای درمانی واکنش میدهد یا خیر، میتوان تا حد زیادی از ایجاد آلرژی پس از تزریق جلوگیری کند. جدی ترین و نادرترین واکنش آلرژیک به تزریق ژل لب و در کل فیلرهای پوستی، شوک آنافلاکتیک است که دارای علائمی مثل تحریک و سوزش بینی، دهان، پوست، جوش های پوستی، اسهال، مشکلات تنفسی، احساس خفگی و متورم شدن ناگهانی لب ها است. در صورت مشاهده این علائم پس از تزریق سریعا با اورژانس تماس بگیرید.
 

 

آیا تزریق ژل لب میتواند منجر به عفونت شود؟

متاسفانه جواب به این سوال هم مثبت است. هر زمان که لایه های پوستی در معرض آلودگی قرار بگیرند، خطر عفونت بالا میرود. بدیهی است که این خطر با انجام تزریق در یک محیط بالینی، با پزشکی که از تکنیک های آسپتیک (ضدعونی کردن) پیروی میکند و با استفاده از تجهیزات استریل و محصولات مورد تایید FDA به حداقل میرسد.
بطور گیج کننده ای علائم عفونت مشابه عوارض رایجی هستند که پس از تزریق نمایان میشوند. فقط فرق عفونت با این عوارض در این است که عفونت باقی میماند و رفته رفته تشدید میشود. این علائم عبارتند از:
• التهاب طولانی مدت
• قرمزی طولانی مدت
• درد طولانی مدت
• آبسه
• ریزش پوست
• احساس گرما در ناحیه تزریق شده

 

در صورت مشاهده عوارض پس از تزریق ژل لب چه کنیم؟

اگر پس از تزریق متوجه واکنش ها آلرژیک شدید و یا با دیدن علائمی حس کردید که فیلر اشتباه تزریق شده است سریعا به اورژانس و یا پزشک متخصص تان مراجعه کنید. در چنین مواقعی توصیه به تزریق هیالورونیداز (هیلاز) میشود. هیالورونیداز آنزیمی است که اسید هیالورونیک را حل میکند و در درمان نکروز پوستی، عوارض عروقی و اصلاح تزریق بیش از حد که منجر به کج شدن لب ها میشود، ضروری است. این ماده متاسفانه انواع دیگر فیلرها را حل نمیکند. در برخی شرایط نیاز به استفاده از آنتی هیستامین ها و در صورت بروز شوک آنافلاکسی به آدرنالین نیاز است. درصورت ابتلا به عفونت نیز ممکن است پوست ناحیه را کنار زده و مایع عفونی را بردارند، یا دوباره در این مورد نیز از هیالورونیداز و یا آنتی بیوتیک برای حل مشکل استفاده کنند.
این موضوع یکی از مهمترین دلایلی است که یادآور می شود که تزریق ژل لب و هر فیلر دیگری را فقط توسط متخصصانی که در این زمینه آموزش دیده اند انجام دهید تا از بسیاری از این عوارض جلوگیری شود و یا در صورت بروز بتوانید از تخصص او بهره مند شوید.

 

پس از تزریق ژل لب از چه روش های مراقبتی استفاده کنیم؟

بسیاری از افراد پس از تزریق ژل لب دچار کبودی و تورم میشوند که این کاملا طبیعی است که پس از چند روز فروکش میکند. با این حال چند راه حل وجود دارد که میتوانید برای کاهش تورم و کبودی آنهارا امتحان کنید:

از کمپرس آب گرم استفاده کنید. یک پارچه تمیز را داخل آب داغ قرار دهید و بعد کاملا آب آنرا بگیرید. پارچه را بر روی صورت خود پهن کنید و اجازه بدهید بخار آن به لب ها و بقیه قسمت های صورت برسد. میتوانید این کار را هر دو ساعت یکبار تکرار کنید.
از کرم آرنیکا و یا ژل آلوئه ورا استفاده کنید. میتوانید براحتی هر دوی این محصولات را از داروخانه و عطاری تهیه کنید. استفاده آنها بر روی لب ها میتواند به کاهش التهاب کمک کند.
• آب کافی بنوشید. نوشیدن آب کافی به ترمیم زخم و کبودی کمک میکند.
• تا ۶ ساعت پس از تزریق از دست زدن به لب های خود جلوگیری کنید.
• پس از ۴۸ ساعت که ژل تزریقی در لب ها ته نشین شد، یکبار در روز به آرامی نواحی تزریق شده را ماساژ دهید.
به پشت بخوابید تا پروسه درمان به تعویق نیفتد.
• در مجاورت با دمای بالا مثل استخر آب گرم و نور مستقیم خورشید قرار نگیرید.
• برای جلوگیری از ابتلا به هر نوع عفونتی حداقل به مدت یک هفته از ورزش سنگین خودداری کنید.
• حداقل تا دو روز پس از تزریق از مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری کنید زیرا الکل موجود در آنها میتواند موجب افزایش کبودی و تورم شود.

 

آیا تزریق ژل لب برای شما مناسب است؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا از خودتان بپرسید که اصلا چرا میخواهید به لب هایتان ژل تزریق کنید. این کار را انجام ندهید مگر برای اینکه واقعا بخواهید ظاهرتان را اصلاح کنید. اگر این کار را برای خوشحال کردن دیگران و یا تلاش برای ایجاد تصویر ایده آل از خود انجام میدهید، پیشنهاد میکنیم که کمی بیشتر به آن فکر کنید.
همچنین داشتن انتظارات واقع بینانه مهم است. لب های تزریق شده باعث حجیم تر شدن و پرتر شدن لبها میشود ولی شما همچنان خودتان خواهید بود فقط با کمی تغییر. قبل از تزریق ژل باید در سلامت کامل باشید و اعتیاد به سیگار، مواد مخر و الکل نداشته باشید و اگر موارد زیر را دارید احتمالا تزریق ژل برای شما کار درستی نیست:
• یک عفونت فعال مثل تبخال دهانی
• دیابت
• لوپوس
• مشکلات لخته شدن خون
اگر در گذشته تبخال دهانی داشته اید باید قبل از تزریق به پزشک تان اطلاع بدهید. همچنین در صورت داشتن هر نوع آلرژی و حساسیت به لیدوکائین نیز به او اطلاع بدهید. علاوه بر اینها اگر داروی خاصی مصرف میکنید از جمله داروهای تجویزی، بدون نسخه و یا مکمل های گیاهی حتما با پزشک معالج تان در میان بگذارید.

 

پزشک مناسب برای تزریق ژل باید دارای چه تخصصی باشد؟

چندین متخصص وجود دارند که میتوانند تزریق ژل لب و انواع دیگر فیلرها را انجام دهند از جمله:
• جراحان پلاستیک
• متخصصین پوست
• جراحان زیبایی صورت
مهمترین نکته این است که یک پزشک متخصص و با تجربه و در کل کسیکه به او اعتماد دارید را برای تزریق ژل و فیلر انتخاب کنید. سراغ هرکسی نروید. تزریق ژل لب خطرات جدی به دنبال دارد، مخصوصا اگر توسط یک فرد غیر متخصص و بی تجربه انجام شود. حتما قبل از مراجعه به پزشک مورد نظر درمورد او تحقیقاتی انجام دهید. در چه زمینه ای تخصص دارد؟ تا به حال چند عمل زیبایی و تزریق انجام داده است؟ مراجعین از او راضی هستند؟ از محصولات معتبر استفاده میکند؟ همچنین عکسای قبل و بعد مراجعین را نیز بررسی کنید.

 

سخن پایانی

تزریق ژل لب به یکی از کارهای زیبایی ترند تبدیل شده است. فیلرهای مختلفی برا حجیم کردن لب ها استفاده میشود که ما در این مقاله در مورد عوارض جانبی مختلف تزریق ژل لب مثل عوارض رایج، واکنش آلرژیک، عفونت و عوارض خطرناک آن صحبت کردیم و هر یک را توضیح دادیم. در نهایت درمورد کارهایی که پس از مشاهده این عوارض باید انجام دهید و اطلاعات مفید دیگری را ارائه دادیم. بخاطر داشته باشید با توجه به خطرات موجود حتما یک پزشک مجرب که از محصولات تایید شده استفاده میکند و دارای دانش کافی در این زمینه است را برای تزریق انتخاب کنید. که ما در این زمینه نیز اطلاعاتی در مورد پزشک مناسب تزریق ژل در اختیار شما قرار دادیم.