درمان و جلوگیری از حساسیت به ریمل

محصولات آرایشی مختلف میتوانند منجر به ایجاد حساسیت، قرمزی و خارش بر روی پوست شوند. در این بین حساسیت چشم به مواد آرایشی شایع تر است. ریمل نیز از این قاعده مستثنی نیست و میتواند موجب حساسیت شود. در ادامه به بررسی عواملی که موجب حساسیت به ریمل میشوند و همچنین به توضیح روش هایی برای پیشگیری از آن میپردازیم.

 

چرا چشم ها پس از استفاده از ریمل میسوزند؟

 

چرا چشم ها پس از استفاده از ریمل میسوزند

اگر هر زمان که ریمل میزنید چشم هایتان میسوزد (چه بلافاصله و یا پس از چند ساعت) به احتمال زیاد به ترکیبات موجود در ریمل حساسیت دارید. واکنش به مواد موجود در ریمل لزوما در اولین استفاده از آن اتفاق نمی افتد. در واقع ممکن است به مرور زمان با قرار گرفتن مکرر در معرض محتویات ریمل، دچار حساسیت شوید. بنابراین ریمل تایید شده شما که بطور ناگهانی منجر به خارش و پف چشم میشود، ممکن است محبوبیتش را نزد شما از دست بدهد.
سوزش، خارش، تورم چشم ها یا پلک ها که به استفاده از ریمل ارتباط داشته باشد، ناشی از یک بیماری به نام درماتیت تماسی است. علائم درماتیت تماسی زمانی ایجاد میشود که مواد خاصی – محرک ها یا آلرژن ها – با پوست تماس پیدا کنند. محرک ها شایع ترین علت درماتیت هستند. موادی که در شوینده ها، صابون ها و محصولات آرایشی وجود دارند و میتوانند باعث ایجاد حساسیت و حتی جوش شوند.
آلرژن ها سیستم ایمنی بدن را تحریک میکنند که همین موضوع باعث واکنش آلرژیک میشود. نمونه هایی از آلرژن ها عبارتند از: فلزات جواهرات (نیکل)، عطرهای خاص و آلرژن های موجود در هوا مانند گرد و غبار.
محرک ها یا الرژن های موجود در ریمل شما ( یا هر محصول آرایشی دیگری) میتوانند باعث درماتیت تماسی شوند و ممکن است بلافاصله یا پس از سالها استفاده علائم خود را نشان دهند.

چه ترکیباتی باعث حساسیت به ریمل میشود؟

چیزی که باعث ایجاد درماتیت تماسی میشود از فردی به فرد دیگر متفاوت است، بنابراین تعیین یک عامل بعنوان علت، مشکل است.با این حال برخی از ترکیبات موجود در ریمل ها باعث ایجاد حساسیت به ریمل و تحریک میشود، مثلا:

• پارابن

همه ما به دفعات در مورد این ماده بحث برانگیر شنیده ایم. پارابن ها درواقع مواد شیمیایی ساخته دست بشر هستند که برای حفظ ماندگاری یک محصول مثل ریمل مورد استفاده قرار میگیرند.

• عطر

بسیاری از افراد علاقه مند به محصولات آرایشی معطر هستند ولی عطر میتواند پوست و چشم را تحریک و دچار حساسیت کند. رایج ترین عطر شناخته شده در ایجاد واکنش آلرژیک، بلسان پرو است. این ماده مایعی است که از درختانی خاصی در آمریکای مرکزی جمع آوری میشود و در بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار میگیرد.

• لانولین

ماده ای پماد مانند است که از پشم گوسفند به دست می آید و بعنوان یک ماده مرطوب کننده به ریمل و سایر محصولات آرایشی اضافه میشود.

• کواترنیوم-۱۵

ماده نگهدارنده دیگری که معمولا در محصولات آرایشی استفاده میشود. این ماده بعنوان “آزاد کننده فرمالدئید” نیز شناخته میشود.

• پروپیلن گریکول

یک ماده ای الکلی نگهدارنده که به لوازم آرایشی اضافه میشود تا به حفظ رطوبت محصول کمک کند.

 

حساسیت به ریمل با چه علائمی همراه است؟

 

حساسیت به ریمل چه علائمی دارد

علائم حساسیت به ریمل عبارتند از:
بثورات: پس از آرایش چشم ها، ممکن است جوش های قرمز در اطراف چشم و روی پلک ها ظاهر شود. این جوش ها معمولا با خارش همراه هستند.
چشم های متورم: در چنین حالتی احتمالا سیستم ایمنی بدن شما به یک یا دو محصول آرایشی واکنش نشان داده اند.
احساس سوزش: پاک کننده ها و محصولات آرایشی مثل ریمل میتوانند باعث سوزش پوست و چشم های شما شوند.
کهیر: که اغلب با بثورات پوستی همراه است که ممکن است در صورت بروز واکنش آلرژیک آنرا تجربه کنید.
• تجمع بیش از حد اشک
• پوسته پوسته شدن اطراف چشم
• تغییر رنگ پوست اطراف چشم به رنگی مایل به قهوه ای

 

جلوگیری از حساسیت به ریمل 

 

اقداماتی وجود که برای جلوگیری از ایجاد حساسیت توسط لوازم آرایشی چشم از جمله ریمل میتوانید دهید تا مطمئن شوید محصولاتی که برای آرایش چشم هایتان استفاده میکنید باعث سوزش نمیشوند.

• از ریمل های فانتزی پرهیز کنید.

در چندسال گذشته شرکت های مختلف لوازم آرایشی، ریمل های با “الیاف اکستنشن” به بازار عرضه کرده اند که این الیاف روی مژه های طبیعی شما قرار میگیرند تا حجیم تر و بلندتر بنظر برسند. در حالیکه این الیاف میتوانند وارد چشم شما شده و حساسیت ایجاد کنند. علاوه بر این موادی که برای ساخت این الیاف استفاده میشوند نیز میتوانند چشم ها را تحریک کنند. با استفاده از ریمل هایی با ترکیبات محدود و فرمول ضد الرژی کارتان را ساده کنید.

• ریمل را تست کنید.

اگر به لوازم آرایشی حساسیت بالایی دارید، توصیه میشود قبل از استفاده از محصول آنرا روی دست خود تست کنید. قسمت داخلی بازو جای خوبی برای اینگونه تست ها است زیرا پوست حساس تری نسبت به پشت دست دارد. این آزمایش تعیین میکند که آیا محصول حاوی موادی حساسیت زا یا محرک هایی است که پوست شما را آزار دهد یا خیر.

• با آرایش نخوابید.

خوابیدن با ارایش میتواند پوست شما را خراب کند و باعث تحریک ناشی از مواد آرایشی شود. اگر نمیتوانید به شستن آرایش تان قبل از خواب عادت کنید، لااقل با استفاده از دستمال مرطوب و یا میسلار واتر آنرا تمیز کنید.

• از ریمل مشکی استفاده کنید.

اگرچه که ممکن است مژه هایی به رنگ قهوه ای و یا سرمه ای مورد علاقه شما باشد، ولی بهتر است به همان ریمل های مشکی بسنده کنید. افزودنی و رنگ های موردنیاز برای تهیه ریمل های رنگی میتواند چشم ها را تحریک کند.

• از استفاده از ریمل های ضد آب اجتناب کنید.

جدای از مواد موجود در اینگونه ریمل ها که آنهارا در برابر آب مقاوم میکند، شستن و پاک کردن آنها نیاز به روغن هایی دارد که میتواند باعث ایجاد حساسیت به ریمل در چشم ها شود.

• کمی به خط مژه فضا بدهید.

اصولا در اغلب مواقع در رابطه با نحوه اعمال ریمل میشنوید که میگویند، زدن ریمل را درست از روی خط مژه خود شروع کنید. این کار نه تنها میتواند با وارد شدن محصول به چشم باعث تحریک آن شود، بلکه طوفان مناسبی برای عفونت باکتریایی به راه می اندازد.

• از دور انداختن محصول نترسید.

همانطور که قبلا گفته شد، ممکن است چشم هایتان به محصولی که قبلا از آن استفاده میکرده اید، حساسیت نشان دهد. درحالیکه دور انداختن آن میتواند برایتان سخت باشد، ولی ارزشش را دارد. بعلاوه امروزه انواع متنوعی از ریمل ها در بازار وجود دارند که قطعا در نهایت ریمل مناسب خود را پیدا خواهید کرد.

• لوازم آرایشی جزء محصولات شخصی هستند.

از آنجایی که ویروس ها و باکتری ها میتوانند به سرعت منتقل شوند، لذا از به اشتراک گذاشتن و استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی دیگران اکیدا خودداری کنید. حتی ممکن است نتیجه آن به سرعت قابل مشاهده نباشد و پس از چند وقت متوجه حساسیت و خارش شوید.

• حواستان به تاریخ انقضای محصول باشد.

ریمل ها معمولا تا ۳ ماه ماندگاری دارند. استفاده از ریمل هایی که تاریخ مصرف شان به اتمام رسیده است میتواند به شدت شما را در معرض عفونت های چشمی و حساسیت قرار دهد. محصولات آرایشی پس از به پایان رسیدن تاریخ انقضای شان، محل بسیار مناسبی برای رشد باکتری ها محسوب میشوند.

• برس ها و اپلیکاتورهایتان را تمیز کنید.

برس ها و اپلیکاتورها ممکن است کاملا تمیز بنظر برسند، اما همچنان میتوانند باکتری ها را در خود جای دهند و موجب حساسیت به ریمل شوند. حداقل هفته ای یک بار آنها را با آب گرم و شامپو بچه بشویید تا از ایجاد حساسیت و عفونت چشم ها جلوگیری شود. پس از اینکه برس ها و اپلیکاتورها در هوای آزاد خشک شدند آنهارا در یک ظرف درپوش دار قرار دهید. هرگز لوازم آرایشی هایتان را روی روشویی حمام و توالت نگه داری نکنید. باکتری ها میتوانند در فضا حرکت کنند و سطوح مختلف از جمله برس ها و مسواک ها را بپوشانند.

• دست هایتان را بشویید.

برس های تمیز هیچ ارزشی ندارند اگر که شما آنها را با دستانی آلوده و گرد و خاکی استفاده میکنید. بنابراین حتما قبل از آرایش دستان خود را بشویید.

• به محصولات ارزان قیمت شک کنید.

از خریداری ریمل ها و محصولات آرایشی ارزان قمیت بپرهیزید. زیرا در ۹۹ درصد مواقع این محصولات تقلبی و دارای مواد نامرغوبی هستند که علاوه بر ایجاد حساسیت به ریمل و عفونت میتوانند سلامتی شما را به خطر بیندازند.

 

حساسیت به ریمل را چگونه درمان کنیم؟

 

درمان حساسیت به ریمل

درمان آلرژی به آرایش چشم ضروری است، هرچه سریعتر واکنش آلرژیک را متوقف کنید، پوست سریعتر بهبود می یابد. از آنجاییکه مشکل در نزدیکی چشم است بنابراین ماده شیمیایی یا عامل درمانی ممکن است به قرنیه برسد و باعث التهاب ملتحمه شود که اصلا جالب نیست. بنابراین باید تمام احتیاط های لازم را به کار ببرید تا کرم و یا شوینده به داخل چشم تان نفوذ نکند.
یکی از اولین کارهایی که باید انجام دهید شستن لوازم آرایشی از روی چشم است. سعی کنید از هیچ گونه دستمال مرطوب و شوینده ای استفاده نکنید. ناحیه ای که به مواد آرایشی واکنش نشان داده است به احتمال زیاد در حال حاضر به هر ماده شیمیایی دیگری واکنش نشان خواهد داد. برای شستشو از آب ولرم و صابون ملایم استفاده کنید و چشم ها را مالش ندهید. از نرم ترین دستمال یا حوله برای خشک کردن آب چشم ها استفاده کنید. تا زمانیکه دیگر خط چشم و ریملی بر روی چشم ها وجود نداشته باشد، شستشو را ادامه دهید.
اگر پس از انجام این کارها سوزش و قرمزی برطرف نشد حتما به پزشک مراجعه کنید.

 

چگونه یک ریمل مناسب برای چشم های حساس انتخاب کنیم؟

مهم ترین کاری که باید انجام دهید این است که، برچسب محصول را پیدا کنید و به دنبال کلمه hypoallergenic ( به معنی کمتر آلرژی زا) باشید. استفاده از محصولی با کمترین میزان آلرژن میتواند بهترین گزینه برای شما باشد. ممکن است کلمه natural (به معنی طبیعی) را نیز ببینید، اما این کلمه معنای زیادی ندارد و مطمئنا به این معنی نیست که برای پوست ها و چشم های حساس مناسب است زیرا همچنان میتواند دارای مواد گیاهی آلرژی زا باشد. محصولات آرایشی ضد حساسیت محصولاتی هستند که تولید کنندگان آنها ادعا میکنند که حساسیت کمتری نسبت به سایر محصولات ایجاد میکنند. همچنین میتوانید برای اطمینان بیشتر در انتخاب محصول مناسب از یک پزشک متخصص مشورت بگیرید.

 

سخن پایانی

لوازم و محصولات آرایشی میتوانند منجر به حساسیت و واکنش های آلرژیک شوند. در این بین چشم ها بعنوان عضو حساس بدن در معرض آسیب و آلرژی بیشتری قرار دارند. یکی از چیزهایی که موجب واکنش آلرژیک در چشم ها میشود، استفاده از ریمل است. ما در این مطلب به بیان دلایل حساسیت توسط ریمل و نکاتی جهت جلوگیری و درمان آن پرداخته ایم.