علت گودی زیر چشم چیست و چگونه میتوان آنرا درمان کرد؟

اگه حس میکنید که ناحیه زیر چشم تان کمی فرورفته است، ممکن است گودی چشم داشته باشید. حفره هایی در قسمت نرم زیر چشم ایجاد میشوند که به آن گودی زیر چشم میگویند. این مسئله میتواند موجب تیرگی و یا سایه دار شدن زیر چشمانتان شود. گودی زیر چشم میتواند با حلقه های تیره نیز همراه باشد. گودی و تیرگی زیر چشم میتواند دلایل مختلفی داشته که در ادامه به آنها میپردازیم.

 

منظور ازگودی زیر چشم چیست؟

با وجود گودی زیر چشم متوجه شل تر شدن پلک پایینی چشم تان میشوید که دیگر حالت کشیده قبل را ندارد. وقتی زیر چشم شما شروع به گود افتادن میکند باعث میشود که قسمت بالا گونه شما شروع به فرورفتگی کند. این موضوع میتواند موجب ایجاد سایه در زیر چشم شما شود. با گودی چشم احتمالا ظاهرتان خسته و یا حتی ناراحت بنظر میرسد. گودی زیر چشم میتواند خود به خود اتفاق بیفتد و یا با ظاهر شدن کیس هایی در زیر چشم همراه باشد. دلیل آن هم این است که پوست زیر چشم شما شروع به افتادگی میکند. و وقتی پوست شل و افتاده میشود بنظر میرسد که کیس هایی در زیر چشم و بالای گونه شما ایجاد شده است.

گودی زیر چشم

 

علت گودی زیر چشم 

گودی زیر چشم میتواند بطور طبیعی به دلیل بالا رفتن سن اتفاق بیفتد و یا دلایلی مرتبط با سبک زندگی تان داشته باشد. دلایل رایج گودی زیر چشم عبارتند از:

بالا رفتن سن

 

بالا رفتن سن دلیل گودی زیر چشم

وقتی زیر هر دو چشم شما گود میفتد به احتمال بسیار زیاد به علت بالا رفتن سن است. کلاژن فراوان ترین پروتئین در بدن انسان است و به پوست قدرت و انعطاف میدهد. با افزایش سن بدن کلاژن خود را از دست میدهد. اولین جایی که از دست دادن کلاژن در آن بسیار محسوس است، زیر چشم است.

کم آبی بدن

یکی از عوارض جانبی جدی به هنگام کم آبی بدن، گود افتادن زیر چشم است. مصرف بیش از حد قهوه، نوشابه و نوشیدنی های ادرار آور میتواند موجب کم آبی بدن و در نتیجه تبعات ناشی از آن مثل گودی و تیرگی اطراف چشم شود.

• کمبود خواب

خستگی و کم خوابی میتواند موجب ایجاد گودی زیر چشم شود.

• افزایش یا کاهش وزن

رژیم هایی که منجر به افزایش یا کاهش وزن شما میشوند میتوانند به سرعت موجب ایجاد گودی در زیر چشمان شما شوند. وقتی وزن شما بالا میرود و یا پایین می آید، چربی اطراف چشم تان تغییر میکند. این موضوع منجر به گود افتادن زیر چشم میشود.

• ژنتیک

در برخی افراد گودی چشم میتواند ناشی از ژنتیک و یا DNA باشد. اگر افراد خانواده تان دارای گودی زیر چشم هستند، شما هم ممکن است دچار آن شوید.

• انوفتالموس

گودی زیر چشم ممکن است برا یک یا هر دو چشم اتفاق بیفتد ولی اگر فقط یکی از چشمانتان فرو رفته است احتمالا دچار انوفتالموس شده اید. انوفتالاموس ممکن است به دلیل آسیب به استخوان چشم و یا فرسایش استخوان آن به دلیل افزایش سن اتفاق بیفتد. سایر علت های انافتالاموس عبارتند از:

• کاهش وزن صورت
• بیماری خودایمنی التهابی به نام اسکلرودرمی
• جراحی
• بیماری ایدز
• سرطان سینه متاستاتیک
• جراحی اوربیتال
• کمبود ویتامین ها
کمبود ویتامین های C، K و آهن میتواند منجر به گودی چشم شود. در واقع گودی چشم یکی از عوارض سوء تغذیه است. ویتامین C به جذب آهن و کاهش کبودی ها کمک میکند درحالیکه ویتامین K مسئول انعقاد خون است. بنابراین کمبود یک یا هر دوی اینها میتواند منجر به پوست ناسالم، گودی و کبودی زیر چشم شود.

• سیگار کشیدن

سیگار کشیدن باعث از بین رفتن کلاژن و کاهش خاصیت ارتجاعی پوست میشود. و همین عاملی است برای شل شدگی پوست و گود افتادن زیر چشم.

• آلرژی

آلرژی میتواند منجر به گود افتادن زیر چشم و ایجاد حلقه های سیاه در اطراف آن شود. این اثرات ناشی از التهاب در رگ های خونی کوچک زیر چشم و یا مسدود شدن رگهای بینی است.

• عفونت های سینوسی

التهاب سینوس ها یکی دیگر از دلایل گودی زیر چشم ها هستند. گرفتگی بینی و درد در اطراف آن از علائم التهاب سینوسی هستند که در صورت مواجه شدن با آنها باید به پزشک مراجعه کرد.

• ضربه

هرگونه آسیب به صورت یا استخوان های اطراف چشم میتواند منجر به فرورفتگی و گودی چشم شود. با اینکه شکستگی های استخوان های چشمی در عرض چند هفته یا چندماه بهبود می یابد ولی اکثر این شکستگی ها اوربیتال هستند یعنی لبه استخوانی چشم سالم است اما کف نازک حدقه چشم پاره شده و یا ترک خورده است.

 

درمان خانگی گودی زیر چشم

تغییرات در سبک زندگی و درمان های خانگی میتواند به کاهش گودی زیر چشم کمک کند. درمان های خانگی برای کاهش گودی و تیرگی زیر چشم عبارتند از:

۱. نوشیدن آب

آب مهمترین چیزی است که بدن برای سالم ماندن به آن احتیاج دارد. آب قسمت های مختلف بدن و به خصوص پوست را تحت تاثیر قرار میدهد. معمولا افرادی که گودی چشم دارند با افزایش مصرف آب و کم کردن نوشیدنی های فراوری شده ی ادرار آور، بهبود می یابند. نوشیدن ۸ تا ۱۰ لیوان آب در روز میتواند به جلوگیری و کاهش گودی چشم کمک کند.

۲. خواب باکیفیت

گودی چشم اغلب نشان دهنده این است که فرد به اندازه کافی نمیخوابد و یا اینکه خواب با کیفیتی ندارد.بزرگسالان به ۷ تا ۹ ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارند و نوزادان و کودکان نیز ممکن است به خواب بیشتری نیاز داشته باشند.

۳. داشتن یک رژیم غذایی متعادل

دریافت ویتامین ها و مواد مغذی به اندازه کافی میتواند کمک زیادی به سلامت پوست شما بکند. بنابراین داشتن یک رژیم غذایی سالم و حفظ وزن ثابت میتواند تا حد زیادی منجر به بهبود گودی چشم شود.

۴. روغن بادام

گودی چشم ها نشان میدهد که پوست زیر چشم مواد مغذی خود را از دست داده است. با استفاده از روغن بادام که سرشار از ویتامین E است، میتوان پوست را تغذیه کرد.

۵. سیب زمینی برای درمان گودی زیر چشم

سیب زمینی حاوی ویتامین C، آنزیم و نشاسته است که برای تغذیه پوست نازک زیر چشم بسیار مناسب است. از طرفی خنکی سیب زمینی خام التهاب زیر چشم را کاهش میدهد و ظاهر تیره آنرا به حداقل میرساند. سیب زمینی خام را رنده کنید و یا بصورت ورقه ای به مدت ۲۰ دقیقه در حالت دراز کشیده زیر چشم های خود قرار دهید.

۶. چای کیسه ای جهت کاهش کبودی و حلقه های دور چشم

 

چای کیسه ای جهت کاهش کبودی و حلقه های دور چشم

چای دارای آنتی اکسیدان است. استفاده از چای کیسه ای بر روی نواحی زیر چشم با تقویت گردش خون و آرامش اعصاب و ماهیچه ها به بهبود گودی چشم کمک میکند.
دو عدد چای کیسه ای را حداقل به مدت ۵ دقیقه دم کنید. خیسی آنرا بگیرید و مطمئن شوید که برای ناحیه زیر چشم، خیلی داغ نباشد. و بعد برای ۱۰ دقیقه آنها را زیر چشمانتان قرار دهید.

۷. روغن ماهی

روغن ماهی سرشار از اسیده های چرب است که همین ماده انرا تبدیل به یک ضدالتهاب میکند که میتواند به بهبود سلول های آسیب دیده کمک کند. برای استفاده موضعی از روغن ماهی میتوانید کپسول روغن ماهی را بشکنید و روغن داخل آنرا به زیر چشمان خود بمالید و به آرامی ماساژ دهید. این کار را باید به مدت ۴ هفته قبل از خواب انجام دهید.

۸. آب لیمو

آب لیمو یک سفید کننده طبیعی است و وقتی بر روی پوست مالیده شود به تغییر رنگ سلول های پوست مرده کمک میکند. برای جلوگیری از سوزش پوست اطراف چشم باید آب لیمو را با کمی آب رقیق کنید و بعد از آن استفاده کنید.

۹. روغن چوب صندل

چوب صندل دارای خواص تسکین دهندگی و آرامش بخشی طبیعی است. به همین دلیل چوب صندل وقتی بر روی پوست استفاده شود میتواند به بهبود گودی چشم و دیگر مشکلات پوستی نیز کمک کند. برای اینکار روغن و یا پودر چوب صندل را به شکل خمیر درآورید و زیر چشمان خود بمالید. اینکار خستگی پوست را تسکین میدهد، سیاهی را کاهش و گودی زیر چشم را از بین میبرد.

۱۰. شیر سرد 

شیر دارای مواد مغذی بسیار زیادی است برای بهبود و یا حتی جلوگیری از گودی و تیرگی های دور چشم، یک تکه پنبه را به شیر خنک آغشته کنید و آنرا به ناحیه اطراف چشم بمالید و بگذارید تا نیم ساعت بماند.

۱۱. برش های خیار

 

برش های خیار برای درمان گودی زیر چشم

خیار یکی از درمان های خانگی محبوب برای سیاهی و گودی چشم است. برش های خیار را زیر چشمان تان قرار دهید و از اثر خنک کنندگی ، کاهش تورم و کبودی آن بهره مند شوید.

۱۲. کرم ضد آفتاب

پوست اطراف چشم دارای بافت حساسی است بنابراین حتما باید از آن در برابر اشعه های مضر آفتاب که میتواند منجر به تیرگی و حتی گودی شود محافظت کرد. لذا استفاده از ضد آفتاب در فصل زمستان نیز ضروری است.  برای این کار بهتر است از ضدآفتاب های مخصوص اطراف چشم استفاده کنید.

 

بهترین ویتامین ها برای کاهش تیرگی ها و گودی زیر چشم

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم استفاده از ویتامین ها میتواند منجر به محو شدن و حتی از بین رفتن کامل گودی چشم و حلقه های تیره دور چشم شود. برخی مکمل های غذایی میتوانند اثر کمبود آن دسته از مواد غذایی را که مسئول ایجاد حلقه های تیره در اطراف چشم هستند را از بین ببرند و مکمل های دیگر نیز به حفظ سلامت رگهای خونی و کلاژن اطراف چشم کمک کنند. ولی بطور کلی قبل از استفاده از هرنوع مکمل و ویتامینی با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید. برخی از ویتامین های کمک کننده به رفع گودی و تیرگی های چشم عبارتند از :

• ویتامین K

ویتامین کا در بدن مسئول انعقاد و گردش خون است. بنابراین وقتی این ویتامین در بدن کم باشد، خون از میان رگهای نازک تراوش میکن و در زیر پوست نازک زیر چشم ها تجمع می یابد و همین امر موجب ایجاد تیرگی و سایه در زیر چشم میشود. علاوه بر این کمبود ویتامین کا میتواند منجر به شکنندگی مویرگها شود و تیرگی و گودی زیر چشم ها را افزایش دهد. ویتامین کا معمولا در سبزیجات سبز رنگ مثل کلم سبز و بروکلی و در میوه هایی مثل آووکادو و کیوی نیز موجود است. روغن دانه سویا و روغن کانولا نیز منابع خوبی از ویتامین کا هستند. البته ویتامین کا در اکثر کرم های دور چشم نیز موجود است.

• ویتامین C

ویتامین C مسئول بالا بردن میزان کلاژن پوست است. این ویتامین از پوست در برابر رادیکال های آزاد و آسیب نور خورشید که باعث پیری و تشدید گودی و تیرگی اطراف چشم میشود نیز محافظت میکند. از آنجایی که کمبود کلاژن میتواند پوست زیر چشم را نازک و همچنین تیره کند، مصرف ویتامین سی به سفت شدن و کلفت تر شدن پوست این ناحیه و در نتیجه بهبود گودی و تیرگی آن کمک میکند.

• ویتامین E

بطور کلی ویتامین E برای پوست لازم و ضروری است. این ویتامین با کاهش چین و چروک ها و همچنین پف های اطراف چشم که منجر به برجسته تر شدن تیرگی ها میشود، منجر به بهبود کبودی و گودی زیر چشم میشود. از ویتامین ای میتوان بطور موضعی و یا خوراکی استفاده کرد.

• ویتامین A

ویتامین آ یک نوع آنتی اکسیدان است که به حفظ سلامت پوست، از بین رفتن چین و چروکها، جلوگیری از پیری و نازک شدن پوست نیز کمک میکند. ویتامین آ را میتوان در جگر، کدوتنبل، تخم مرغ، سبزیجات و در بسیاری از کرم های پوستی یافت.

• ویتامین B9 یا فولیک اسید

مثل سایر ویتامین های گروه ب، ویتامین ب ۹ نیز برای داشتن پوستی سالم حیاتی است. از آنجایی که اثرگذاری ویتامین B9 همراه با ویتامین های B6 و B12 بیشتر است، معمولا در مکمل ها این ویتامین ها بطور یکجا ارائه میشوند.

 

درمان کلینیکی گودی زیر چشم

 

درمان کلینیکی گودی زیر چشم

 

• جراحی برای درمان گودی زیر چشم

برای آن دسته از افرادی که به دلیل بالا رفتن سن و یا ژنتیک دچار گودی چشم شده اند، جراحی های مختلفی وجود دارد. ولی باید به این مسئله دقت داشته باشید که جراحی ها هیچوقت بدون خطر نیستند.

• تزریق فیلرهای پوستی برای درمان گودی زیر چشم

تزریق فیلرهایی مانند ژوویدرم و رستلین که حاوی یک ماده طبیعی به نام اسید هیالورنیک هستند میتوانند گودی چشم را بهبود بخشد. تزریق فیلر معمولا بدون درد است و فقط چند دقیقه طول میکشد که تزریق انجام شود اما دائمی نیست. بنابراین هر سال و یا حتی هر ۶ ماه یکبار باید این روش را تمدید کرد. علاوه بر این به دلیل بافت حساس اطراف چشم، تزریق فیلر نیز ممکن است با عوارض ( هر چند قابل کنترل) همراه باشد.

• تزریق چربی برای درمان گودی زیر چشم

مثل تزریق فیلرهای اسید هیالورونیک، این روش هم یک روش تزریقی است که میتواند منجر به بهبود گودی زیر چشم شود. در این روش چربی را از قسمت های دیگر بدن میگیرند و آنرا به ناودان اشکی زیر چشم تزریق میکنند. بر خلاف فیلرها، ماندگاری این روش بیشتر است ولی از آنجایی که سلول های چربی نیز همیشه زنده نمی مانند، اثر آن نیز دائمی نیست.

• جراحی های زیبایی برای درمان گودی زیر چشم

جراحی های زیبایی مثل لیفت ابرو، بلفاروپلاستی (جراحی پلک پایین) و لیفت پوست صورت میتواند گودی چشم ها را کاهش و حتی بهبود دهد. این روش ها نسبت به تزریق فیلرهای پوستی تهاجمی تر هستند ولی با این حال ماندگاری بیشتری دارند و راه حل طولانی مدتی برای گودی چشم محسوب میشوند.

 

سخن پایانی

گودی و تیرگی زیر چشم یکی از مسائلی است که میتواند بر روی ظاهر اطراف تاثیر منفی داشته باشد. این مشکل دلایل مختلفی دارد، از افزایش سن گرفته تا تغذیه نامناسب. برای جلوگیری و درمان گودی زیر چشم میتوان از روش های خانگی بهره مند شد و در صورت نیاز به سراغ روش های کلینیکی رفت. ما در این مقاله به دلایل، روش های درمانی مختلف گودی چشم و نکات مهم دیگری در رابطه با این مسئله پرداختیم. امیدواریم برایتان مفید واقع شده باشد.