چرا استفاده از کرم ضدآفتاب در پاییز و زمستان مهم است؟

آیا شما قبل از اینکه از کرم ضدآفتاب استفاده کنید آب و هوا را چک میکنید؟ اگر پاسخ تان به این سوال مثبت است بهتر است بدانید که باتوجه به تحقیقات علمی، باید در کل سال (بدون در نظر گرفتن آب و هوا) از این کرم محافظ استفاده کنید، منظور از آب و هوا آفتاب است، برای استفاده از ضد آفتاب حتما نباید هوا آفتابی باشد، دلایل استفاده ما از ضد آفتاب فقط برای آفتاب نیست بلکه برای محافظت پوست از اشعه های مضر موجود در فضای اطراف می باشد.

پس به هیچ وجه نباید از این روتین پوستی الزامی، اجتناب کنید

احتمالا شما هم در روزهای گرم و آفتابی تابستان نیازی به یادآوری برای استفاده از کرم ضدآفتاب ندارید.اگرچه در فصل های پاییز و زمستان، خورشید به تندی تابستان نمی تابد ولی استفاده نکردن از کرم ضد آفتاب در این فصل ها، اشتباه بزرگی است. کرم ضدآفتاب در کل سال فارغ از در نظر گرفتن نوع آب و هوا، باید بخش ثابت روتین پوستی تان باشد. در قسمت بعد دلایل علمی الزام استفاده از از کرم ضد آفتاب را در این فصل ها را باهم بررسی میکنیم.
 
 
 

۱- اشعه های UV از ابرهای فصل های پاییز و زمستان نیز عبور میکنند

ضخامت ابرها در فصل پاییز و زمستان هیچ نقش خاصی در نفوذ ۸۰ درصدی اشعه های UV بر پوست ندارد. آقای سامر جابر متخصص پوست در شهر نیویورک میگوید، دو نوع اشعه UV وجود دارد که بر روی پوست صورت ما، بخصوص در فصل زمستان تاثیر مخرب میگذارد. UVA همیشه و در بسیاری از مواقع در فضا حضور دارد و میتواند از ابر و شیشه رد شود و به لایه های عمیق پوست ما نفوذ کند.
اشعه UVA میتواند لایه های زیرین پوست را تخریب کند و با اینکار روند پیری را سرعت بخشد و منجر به سرطان های پوستی شود. ” آقای دکتر جابر میگوید: از طرف دیگر اشعه UVB با توجه به فصل های مختلف در سال، شدتی متفاوتی را از خود نشان میدهد. اشعه UVB در روزهای تابستانی شدت و قدرت بیشتری دارد. این اشعه بیشتر بر روی لایه های سطحی پوست نفوذ میکند و منجر به آفتاب سوختگی و سرطان پوست میشود.” نکته مهم در این مبحث، این است که اشعه UVA در کل سال وجود دارد، بنابراین مراقبت از پوست در کلیه فصول سال الزامی است.
 
 

۲- استفاده از کرم ضدآفتاب روند پیری را کند میکند

اگر تنها یک فصل وجود داشته باشد که در آن باید نهایت تلاش تان را بکنید تا از خشک شدن و چروک شدن پوست تان جلوگیری کنید، فصل زمستان است بنابراین از کرم ضد آفتاب استفاده کنید تا پوست تان را از چین و چروک و خشکی نجات دهید. هوای سرد زمستان بشدت خشک است و موجب شکنندگی و ایجاد چین و چروک در پوست میشود. خوشبختانه ثابت شده است که استفاده از ضد آفتاب روند پیری را کند میکند. اشعه های UV کلاژن و الاستین پوست را تخریب میکنند و در نتیجه سرعت شکنندگی و چین و چروک را افزایش میدهند.  مطالعات بسیار زیادی هستند که نشان میدهند استفاده از ضدآفتاب سرعت روند پیری پوست را کاهش میدهد اما یکی از بهترین مطالعات در سال ۲۰۱۳ در استرالیا انجام شد. محققان در این مطالعه روند پیری پوست ۹۰۰ زن و مرد استرالیایی را به مدت ۴ سال مورد بررسی قرار دادند. آنها به این نتیجه رسیدند، افرادی که هر روز از کرم ضدآفتاب استفاده کرده بودند، افزایش چندانی در پیری پوست شان مشاهده نمیشد! بطور کلی این افراد ۲۴% روند کندتری را در پیری پوست شان نسبت به افرادی که از ضدآفتاب استفاده نمیکردند، طی کرده بودند. میانگین سنی شرکت کنندگان ۳۹ سال بود و این یعنی هیچوقت برای اضافه کردن ضدآفتاب به روتین پوستی تان دیر نیست.
 

۳-فضای بسته هم میتواند اشعه های مضر دارد

حتی اگر کل روز را در دفتر کارتان مشغول به کار هستید، نباید از ضدآفتاب غافل شوید. مخصوصا اگر میز کارتان در کنار پنجره قرار دارد. طبق گفته های بنیاد سرطان های پوستی، شیشه میتواند اشعه UVB را بلاک کند ولی اشعه UVA را نه. این مسئله در رابطه با شیشه های هواپیماها، اتوبوس ها و ماشین ها نیز صادق است. این موضوع نشان میدهد که میزان کمی از نور خورشید هم میتواند آسیب زننده باشد. مطالعه ای نشان میدهد افرادی که بیشتر در کنار پنجره مینشینند، قسمتی از صورت شان که در معرض نور خورشید قرار دارد چین و چروک بیشتری نسبت به قسمت دیگر صورتشان مشاهده میشود. همچنین نور آبی کامپیوترها و دیگر صفحات نیز نگران کننده هستند. مطالعه ای نشان میدهد نور آبی بیش از حد میتواند منجر به ناهنجاری سلولی و حتی مرگ شود. هنوز نتایج روشنی از تاثیر نور آبی بر روی پوست در دست نیست اما برخی مطالعات نشان میدهند که نور آبی میتواند منجر به افزایش جوش و آکنه در صورت شود. در هر حالت استفاده از ضد آفتاب ضرر نخواهد داشت.

 

۴-ورزش های زمستانی شما را در معرض خطر اشعه های UV قرار میدهد

طبق بررسی های بنیاد سرطان های پوستی، هر ۳۰۴ متر که از سطح دریا بالاتر میرویم، ۵ درصد به تشعشع های اشعه های UV اضافه میشود. این یعنی هر چه بالاتر بروید بیشتر در معرض اشعه های خطرناک UV قرار میگیرید. بعلاوه برف، نور خورشید را با شدت بیشتری انعکاس میدهد و شما را بیشتر در معرض سوختگی قرار میدهد. بنابراین اگر میخواهید زمستان امسال را در کوهستان برای اسکی، اسنوبرد و یا اقامت در کابین بگذرانید، حتما هربار پوست تان را با ضدآفتاب بپوشانید.
شرایط آب و هوایی پاییز و زمستان، ضدآفتاب موجود بر روی پوست تان را سریعتر از بین میبرد
در یک روز گرم تابستان در ساحل، مدام عرق میکنید بنابراین لازم است ضد آفتاب خود را ترمیم کنید. چیزی که اغلب افراد به آن فکر نمیکنند این است که حتی شرایط آب و هوایی موجود در فصل های پاییز و زمستان با سرعت بیشتری ضد آفتاب را از بین میبرد. با توجه به گفته های بنیاد سرطان های پوستی، بادهای شدید، باران و برف میتوانند براحتی ضدآفتاب موجود بر روی پوست را از بین ببرند، پس فکر نکنید که اگر یکبار در صبح از ضدآفتاب استفاده کرده اید تا آخر روز کافی خواهد بود. با توجه به این صحبت ها توصیه میشود که در فصل پاییز و زمستان هر دو ساعت یکبار ضد آفتاب خود را تمدید کنید.

 

۵- نور خورشید در پاییز و زمستان هم میتواند عامل سرطان پوست شود

همانطور کشیدن سیگار بدون در نظر گرفتن زمان آن میتواند منجر به سرطان ریه شود، نور خورشید هم در هر زمانی میتواند عامل سرطان پوست باشد. طبیعتا سرطان در هوای ابری و سرد به مرخصی نمیرود! فقط بخاطر اینکه در فصل پاییز و زمستان خورشید دقیقا در وسط آسمان قرار ندارد به این معنی نیست که جای دوری رفته است. در نتیجه در طول فصول پاییز و زمستان هم ریسک ابتلا به سرطان پوست وجود دارد، پس حتما از پوست تان مراقبت کنید. از هر ۵ آمریکایی یک نفر به سرطان پوست مبتلا میشود. آکادمی مراقبت های پوستی در آمریکا توصیه میکند که افراد همه روزه از ضدآفتاب استفاده کنند. اشعه ماوراء بنفش (UV) منجر به تشکیل رادیکال های آزاد، آسیب و جهش DNA میشود. در نهایت آسیب مکرر DNA میتواند منجر به سرطان پوست شود و ۹۰% از سرطان های پوستی غیر ملانومایی از قرار گرفتن در معرض اشعه های UV ناشی میشوند.”

 

۶- استفاده همه روزه از کرم ضد آفتاب از بروز لک پوستی نیز جلوگیری میکند

همانطور که در بخش های قبل دیدیم، نور خورشید در تمامی فصول حضور دارد، فقط شدت آن تغییر میکند. یکی دیگر از کارهایی که نور خورشید با هر شدتی میتواند منجر به آن شود ایجاد لک و رنگدانه های ریز بر روی صورت است. استفاده از ضدآفتاب به جلوگیری از تغییر رنگ و لکه های ناشی از آسیب خورشید کمک میکند و همین امر موجب میشود پوست صاف و یکدستی داشته باشید.
 
 

 

چه ضد آفتابی برای پاییز و زمستان بخریم؟

 

ضد آفتاب هایی بخریم با برچسب طیف گسترده (Broad spectrum) :

با توجه به اینکه اشعه های موجود در اطراف ما چه مربوط به خورشید و چه لامپ ها و روشنایی های اطراف ما طیف گسترده ایی از اشعه ها شامل : UVA و UVA می باشند پس حتما این کلمه Broad spectrum روی ضد آفتاب نوشته شده باشد.ضد آفتاب هایی از جمله :

  • ضد آفتاب های سینره
  • ضد آفتاب های لافارر
  • ضد آفتاب های پرایم  

 

ضد آفتاب هایی با SPF بالای ۳۰ استفاده کنید 

spf مخفف Sun Protection Fact  می باشد ، که این عدد فاکتور محافظت از پوست شما می باشد، هر چه این عدد بالاتر باشد طیف گسترده تری از اشعه ها را مهار خواهد کرد ، یک ضدآفتاب با SPF30  می تواند ۹۷درصد از اشعه های خورشید را مهار کند و SPF های بالاتر اشعه های فرابفش را هم کنترل می کند و از پوست شما در برابر این اشعه ها محافظت می کند.اگر پوست حساسی دارید به دنبال SPF های ۵۰ به بالا باشید.

 

سخن پایانی

احتمالا هیچ کس دوست ندارد که آفتاب سوختگی و دیگر عوارض ناشی از نور خورشید مثل لک، چین و چروک و سرطان های پوستی را تجربه کند. زیرا برخی از این عوارض نتایج جبران ناپذیری به بار می آورند. بنابراین برای جلوگیری از آن کافی است هر روز کار ساده ای مثل کاور کردن پوست تان با کرم ضد آفتاب را انجام دهید.
 
 
منبع :