انواع جای جوش و اسکار آکنه

برای بسیاری از افراد، جوش یک واقعیت ناخوشایند در زندگی است. بیش از ۹۰ درصد مردم در سراسر جهان در مقطعی از زندگی خود جوش و آکنه را تجربه میکنند. اگر شما فردی هستید که در حال مبارزه با آکنه و یا جای جوش ها بر روی صورت خود هستید، تنها نیستید! آکنه یک بیماری رایج است. آکنه و زخم های طولانی مدت ناشی از آن میتوانند تاثیر زیادی بر حس و حال افراد و عزت نفس شان بگذارد. از آنجایی که انواع مختلف جوش و آکنه وجود دارد، جای آنها نیز در دسته بندی های مختلفی قرار میگیرند. اما خبر خوب این است که نه تنها خود آکنه بلکه جای آنها نیز قابل درمان است. ولی در ابتدا باید با تشخیص درست، این کار را شروع کنیم. پس با ما همراه باشید تا انواع جای جوش و یا بعبارتی اسکار آکنه را بشناسید و آنهارا با روش های مختلف درمان کنید.
 

منظور از جای جوش چیست؟

اول از همه ببینیم که اصلا منظور از جای جوش بر روی پوست چیست. اساسا جای زخم و جای جوش شواهد باقی مانده از روند بهبود بدن هستند. همانطور که میدانید ترکیبی از عوامل مختلف باعث ایجاد جوش میشوند. منافذ روی پوست با باکتری ها و روغن های طبیعی بدن مسدود میشوند. از این رو منافذ میتوانند متورم شوند و باعث ایجاد جوش گردند. اینها همان جوش هایی هستند که اکثر ما با آنها آشنا هستیم. بدن تلاش میکند که برای کنترل آنها واکنش نشان دهد. در همین راستا فیبر پوستی به نام کلاژن میسازد تا التهاب ناشی از جوش را از بین ببرد. ولی متاسفانه فیبرهای کلاژن ایجاد شده دقیقا شبیه به پوست اصلی نیستند به همین دلیل است که جای جوش بر روی پوست باقی میماند.
 
جای جوش - اسکار
 

چرا برخی افراد جای جوش دارند و برخی افراد نه؟

جای جوش در افراد مختلف میتواند به شکل های مختلف نمایان شود. بستگی به نوع جوش و مدت زمان آن و همچنین نحوه درمان آن دارد. آکنه متوسط یا خفیف معمولا شامل برجستگی های قرمز کوچک و جوش های پر از چرک سفید است. ضایعات ریزی با نوک سیاه رنگ وجود دارد که به آنها نیز جوش سرسیاه میگویند. برخی از افراد که برای مدت کوتاهی دچار اینگونه جوش ها میشوند جای جوش را تجربه نمیکنند و برخی نیز آنرا تجربه میکنند.
در مقابل آکنه های شدیدتر مثل آکنه کیستیک، دهانه های عمیق و یا کیست هایی در زیر پوست ایجاد میکنند. درمان این نوع آکنه سخت تر است. بطور معمول این نوع جوش ها دوره طولانی تری بر روی پوست میمانند و بنابراین در اکثر افراد منجر به برجای ماندن جای جوش میشوند. به یاد داشته باشید که دلایل متنوعی برای جوش بزرگسالی وجود دارد از همین رو باید در اسرع وقت آنهارا شناسایی کرده و در صدد درمان برآیید تا بتوانید از به جای ماندن جای آنها جلوگیری کنید.
نکته: وقتی جوشی را دستکاری میکنید و یا آنرا فشار میدهید احتمال بیشتری وجود دارد که جای آن بطور دائمی بر روی پوست شما باقی بماند.
 

انواع جای جوش

حال که فهمیدیم منظور از جای جوش چیست، باید به سراغ انواع آنها برویم. ما در اینجا برخی از رایج ترین جای جوش ها (اسکار آکنه) را مورد بررسی قرار میدهیم. همانطور که قبلا هم اشاره کردیم منظور از اسکار آکنه همان جای جوش است تا اگر در ادامه با این عبارت مواجه شدید دچار سردرگمی نشوید.
 
انواع جای جوش
 

• اسکارهای آتروفیک

اسکار آتروفیک رایج ترین نوع اسکار آکنه است. آنها در طول فرآیند بهبود آکنه کیستیک تشکیل میشوند. هنگامی که بافت پوست در طی بازسازی پوست از بین میرود، اسکارهای آتروفیک ایجاد میشوند. این جوش ها عمدتا به دلیل از دست دادن کلاژن به وجود می آیند که پوست بعنوان بخشی از فرآیندهای بهبود انرا میسازد. به همین دلیل اسکارهای آتروفیک در زیر لایه بالایی پوست ایجاد میشوند.
نتیجه: اسکارهای آتروفیک مثل سوراخ ها یا شکاف هایی هستند که در آن کلاژن از بین رفته است. آنها همچنین ممکن است مانند فرورفتگی های کم عمق بنظر برسند.
اسکارهای آتروفیک ۳ نوع مختلف دارند. غلتکی (rolling)، قندیلی (icepick) و جعبه ای (boxcar). در ادامه به توضیح هر یک میپردازیم.

۱. اسکار غلتکی (rolling)

اسکارهای غلتکی مانند امواج در سراسر پوست بنظر میرسند. آنها به خوبی مشخص نیستند اما در عوض گل سطح پوست را ناهموار میکنند. اسکارهای غلتکی زمانی ایجاد میشوند که کلاژن تلاش میکند تا جای زخم ناشی از جوش ها را درمان کند. هنگامی که بدن سعی میکند زخم ها را التیام دهد رشته ها یا نوارهای پروتئینی بین خارجی ترین لایه پوست (اپیدرم) و لایه های عمیق تر پوست (بافت زیر جلدی) کشیده میشوند. در اینصورت اپیدرم به سمت پایین کشیده میشود و به لایه های عمیق تری که عملا به آنها تعلق ندارد متصل میگردد. و در اینصورت منجر به ایجاد اسکارهای غلتکی میشود.

۲. اسکار قندیلی یا آیس پیک (icepick)

این نوع جای جوش بر روی پوست به شکل عمیق و باریک هستند و معمولا هم پس از ایجاد کیست یا عفونت در منافذ ایجاد میشوند. در فرآیند بهبود آکنه ها، سلول ها معمولا پوست اطراف خود را از بین میبرند که این موضوع منجر به ایجاد زخم در پوست میشود.

۳. اسکار جعبه ای (boxcar)

اسکارهای جعبه ای دارای لبه های مشخصی هستند. پهن تر و چیزی شبیه به شکل مربع هستند. ممکن است اصطلاح “پوست حفره دار” را شنیده باشید که برای توصیف فردی با اسکار جعبه ای استفاده میشود. اسکارهای جعبه ای مثل سایر اسکارهای آتروفیک، زمانی ایجاد میشوند که التهاب باعث از بین رفتن کلاژن شود.

• هایپرتروفیک و اسکارهای کلوئیدی

اسکارهای کلوئیدی و هایپرتروفیک اسکارهایی هستند که در بالاترین لایه پوستی ایجاد میشوند. یادتان هست که اسکارهای آتروفیک به دلیل کلاژن بسیار کم ایجاد میشدند؟ در اسکارهای هایپرتروفیک و کلوئیدی مشکل برعکس است.
اسکارهای هایپرتروفیک و کلوئیدی را بعنوان واکنش بیش از حد بدن به فرآیند بهبودی در نظر میگیرند. بدن کلاژن بیش از حد تولید میکند و همین مسئله منجر به ایجاد زخم و جای جوش میشود.

۱- اسکار آکنه هایپرتروفیک

اسکارهای هایپرتروفیک زمانی ایجاد میشوند که در طول بهبود زخم، کلاژن بیش از حد تولید شود. این کلاژن روی پوست انباشته میشود و روی هم جمع میشود. اگر آنرا لمس کنید متوجه برجستگی هایی خواهید شد. معمولا به رنگ صورتی و یا قرمز هستند. اسکارهای هایپرتروفیک زمانی ایجاد میشود که زخم ها یا جراحات قادر به بهبودی کامل نیستند. درواقع اگر زخم یا جوش نتواند بطور کامل بسته شود، اتفاق می افتد.

۲- اسکارهای کلوئیدی

درست مثل اسکارهای هایپرتروفیک، کلوئیدها نیز زمانی اتفاق می افتند که پروتئین های مختلف پوستی بیش از حد روی هم انباشته شوند. با این حال برخلاف اسکارهای هایپرتروفیک؛ کلاژن ها میتوانند خارج از مرزهای آسیب تولید شوند. کلوئیدها میتوانند بسیار بزرگتر از اسیب های اولیه باشند و معمولا به رنگ صورتی یا بنفش هستند.
هنوز بطور واضح مشخص نیست که چه چیزی باعث ایجاد اسکارهای کلوئیدی میشود ولی اسکارهای کلوئیدی معمولا بطور خانوادگی ایجاد میشوند و افرادی که پوست تیره و رنگدانه های بیشتری دارند، بیشتر مستعد ابتلا به کلوئید هستند.
 

درمان های بدون نسخه برای از بین بردن جای جوش

کرم های بدون نسخه بهترین درمان هایی هستند که میتوانید در خانه انجام دهید. با متخصص پوست خود مشورت کنید و ببینید کدام یک برای پوست شما مناسب است. این کرم ها شامل مواد شیمیایی زیر و یا ترکیبی از آنها هستند:
• آلفا هیدروکسی اسیدها
• اسید لاکتیک
• رتینوئیدها
• اسید سالیسیلیک
همچنین میتوانید با استفاده از انواع کرم های ضدجوش از بروز خود جوش ها و جای انها جلوگیری کنید.
 

درمان های کلینیکی برای بهبود جای جوش

روش های مختلفی وجود دارد که توسط متخصصین در کلینک ها انجام میشود. آنها پس از تشخیص نوع اسکار، یکی از درمان های موثر را تجویز میکنند. تکرار این روش های درمانی بسته به نوع اسکار و عمق آن متفاوت است. برخی از این روش های درمانی عبارتند از:

• لایه برداری شیمیایی

یکی از درمان های رایج اسکارآکنه یا جای جوش، لایه برداری شیمیایی است. همچنین از این درمان برای جلوگیری از ایجاد آکنه بر روی پوست نیز استفاده میشود. لایه بردارهای شیمیایی بسیار قوی هستند و لایه بالایی پوست را بر میدارند تا پوست جدید شروع به رشد کند. قبل از هر جلسه لایه برداری مطمئن شوید که در ۲۴ ساعت گذشته از هیچ محصول لایه برداری و همچنین Retin-A استفاده نکرده اید. پوست جدیدی که پس از این روش ایجاد میشود، صاف تر و جای جوش در آن کمتر است.

• میکرودرم آبریژن

میکرودرم آبریژن شامل صاف کردن پوست و یکدست کردن رنگ آن است. با برداشتن لایه های بالایی پوست، کلاژن جدید تولید میشود. در این روش از ابزار خاصی شبیه به سمباده برای لایه برداری پوست استفاده میکنند.

• درمان جای جوش با لیزر

در لیزر درمانی از لیزرهای پرانرژی برای برداشتن لایه های بیرونی پوست و ایجاد گرما در لایه های زیرین پوست استفاده میشود. این هم یک راه دیگر برای تقویت ساخت کلاژن است. این امر باعث رشد پوست جدید میشود. دو نوع مختلف لایه برداری با لیزر وجود دارد: فرسایشی و غیر سایشی که پزشک تان مشخص میکند که کدام روش برای شما بهتر است.

• تزریق استروئید

در این درمان استروئیدها به جای جوش ها تزریق میشوند. استرویئدها در واقع بافت فیبری را نرم میکنند و باعث صاف شدن جای جوش میشوند.

• فیلرهای پوستی

در این روش ژل ها و فیلرهای پوستی در زیر اسکار پوستی تزریق میشوند که پوست این قسمت را به سمت بالا می آورند و بعبارتی صاف میکنند.

• میکرونیدلینگ

این روش، تکنیکی است که بدن را به ساخت کلاژن تشویق میکند. در این روش از سوزن های کوچکی برای ایجاد جراحات ریز بر روی پوست استفاده میکنند که تولید کلاژن را تحریک و جای جوش را صاف میکند. میکرونیدلینگ را میتوان به تنهایی و یا با گرما ( یعنی فرکانس رادیویی میکرونیدلینگ) انجام داد. فرکانس رادیویی میکرونیدلینگ نشان داده است که به بهبود بافت ناشی از اسکار آکنه کمک میکند و حتی میتواند از ایجاد آنها جلوگیری کند.

• اکسیزیون

در این روش متخصص، پوست را برش میدهد و جای آکنه را برمیدارد و سپس از بخیه برای بستن زخم استفاده میکند.

• سابسیژن

در این درمان از یک سوزن برای جداکردن نوارهای فیبری استفاده میشود که بافت اسکار را به سطوح پایین تر پوست میکشاند. در این حالت پوست آزاد میشود تا بتواند به سطح برگردد و بطور طبیعی صاف شود.

• پیوند پوستی

در این روش جای زخم با برش برداشته میشود و سپس با پیوند پوستی گرفته شده از ناحیه دیگری از بدن (معمولا پشت گوشت) ناحیه جای زخم را پر میکنند.

• سرما درمانی

در این درمان از نیتروژن مایع برای منجمد کردن بافت اسکار برجسته استفاده میشود. با این کار بافت اسکار میمیرد و سپس می افتد.
میتوانید از متخصص پوست خود در رابطه با روش هایی که برای اسکارهای شما مناسب است، بپرسید.
 

آیا میتوان از جراحی برای از بین بردن جای جوش استفاده کرد؟

گاهی اوقات جراحی های جزئی برای از بین بردن اسکارهای پوستی در نظر گرفته میشوند. در این جراحی ها بافت اسکار را به سطح رویی پوست نزدیک تر میکنند تا عمق فرورفتگی ها کمتر شود. در این نوع جراحی ها ممکن است جای جوش را بطور کامل از بین ببرند و یا بافت اسکار را بشکنند تا کلاژن جدید تولید شود و جای جوش را صاف کند. در اینگونه جراحی ها از بی حسی استفاده میکنند تا شما دردی را در ناحیه مورد نظر حس نکنید.
 

درمان خانگی جای جوش صورت

با برخی از مواد طبیعی میتوان جای جوش را تا حدودی کاهش داد. برخی از این مواد عبارتند از:
روغن سیاه دانه: این ماده دارای خواص ضدباکتریایی، ضد ویروسی و ضد التهابی است که علاوه بر کاهش التهاب جای جوش میتواند به بهبود زخم جوش ها و جای آنها و تغییر رنگدانه ها نیز کمک کند.
روغن دانه گل رز: استفاده مستقیم از این روغن بر روی پوست کاملا بی خطر است و میتواند به کاهش ظاهر جای جوش ها و تغییر رنگدانه های آنها کمک کند.
عسل: عسل به دلیل دارا بودن خواص ضدباکتریایی میتواند به پاکسازی پوست و از بین بردن جای جوش و جای زخم کمک کند. همچنین این ماده قادر به مبارزه با عفونت هایی است که میتوانند منجر به ایجاد جوش شوند.
آلوئه ورا: استفاده مستقیم از ژل آلوئه ورا بر روی پوست میتواند زخم جوش ها و جای آنها را بهبود دهد.
آب لیمو: این ماده میتواند به کاهش التهاب و تغییر رنگدانه های جای جوش کمک کند. کافی است چند قطره از انرا بر روی جای جوش های خود بمالید.
 

چگونه میتوان از ایجاد جای جوش جلوگیری کرد؟

از کرم ضدآفتاب استفاده کنید: نور خورشید مفید است زیرا پوست شما با استفاده از آن به ساخت ویتامین D کمک میکند. با این حال آفتاب زیاد میتواند جای زخم را تیره تر کند. و هرچه رنگ پوست تیره تر باشد جای جوش مشخص تر خواهد بود.
جوش های خود را دستکاری نکنید و آنها را فشار ندهید: دستکاری و آسیب بیشتر به پوست باعث افزایش التهاب میشود و در نتیجه جای جوش ها را بدتر میکند.
جوش های تان را سریعتر درمان کند: هرچه مدت زمان بیشتری جوش بر روی پوست بماند همانقدر ریسک افزایش جای جوش بیشتر میشود بنابراین بهتر است جوش ها و آکنه های خود را سریعتر درمان کنید.
سیگار نکشید: کشیدن تنباکو خطر ایجاد زخم را افزایش میدهد. نه فقط جای جوش بلکه بطور کلی جای هر زخمی بر روی پوست تان بیشتر خواهد شد.
به متخصص پوست مراجعه کنید: در اسرع وقت به یک متخصص پوست مراجعه کنید و قبل از ایجاد جای جوش، جوش هایتان را درمان کنید.
 

سخن پایانی

نه تنها خود جوش ها و آکنه ها بلکه جای آنها نیز میتواند در ظاهر و بر روحیات فرد تاثیر بگذارد. جای جوش و یا اسکار آکنه انواع مختلفی دارد که با تشخیص نوع آنها درمان نیز راحتر میشود. ما در این مطلب انواع اسکار آکنه را بررسی کردیم و درمان های مختلف آنرا نیز ارائه دادیم.