علت سوزش واژن چیست و چگونه درمان می شود؟

آیا این باعث نگرانی است؟

خارش و سوزش واژن یکی از مشکلات شایع در بین زنان می باشد. معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست. با این حال، خارش، سوزش و سوزش مداوم ممکن است نشانه عفونت یا بیماری زمینه‌ای دیگری باشد، که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

 

کدام نواحی واژن دچار سوزش می شود؟

این سوزش می تواند شامل ناراحتی در هر نقطه از ناحیه واژن باشد، مانند موارد زیر:

-لابیا

-کلیتوریس

-داخل واژن

این علائم ممکن است به طور ناگهانی شروع شوند یا در طول زمان شدت پیدا کنند. سوزش و تحریک ممکن است ثابت باشد، یا ممکن است در طول فعالیتی مانند ادرار کردن یا مقاربت جنسی بدتر شود.

در ادامه به دلایل احتمالی که منجر به سوزش واژن و علائمی که باید مراقب آنها باشیم می پردازیم.

 

چه عواملی باعث ایجاد سوزش واژن میشوند؟

 

  1. تحریکات ناشی از چیزهایی که به طور غیر مستقیم بر واژن تأثیر می گذارد

مواد شیمیایی موجود در محصولات روزمره می توانند پوست حساس واژن را تحریک کرده و باعث تحریک و سوزش شوند.

این محصولات عبارتند از:

-پودر لباس شویی

-صابون ها

-دستمال توالت معطر

-محصولات حمام کف دار

-پدهای قاعدگی

 

همچنین ممکن است از برخی لباس‌ها تحریک شود، از جمله:

-شلوار نا مناسب

-شلوار های ساپورت  یا جوراب شلواری

-لباس زیر تنگ

 

این علائم ممکن است به محض شروع استفاده از یک محصول جدید که شامل موارد بالا می باشد، ایجاد شوند. اگر سوزش ناشی از لباس باشد، سوزش و سایر علائم ممکن است به تدریج با پوشیدن بیشتر، بیشتر شود و در مراحل اولیه با حذف موردی که باعث ایجاد ناراحتی شده است، می توان سوزش و ناراحتی را از بین برد.

توجه :

از استفاده از محصولات معطر بر روی اندام تناسلی خود خودداری کنید. اگر علائم بعد از استفاده از محصول جدید بروز کرد، استفاده از آن را متوقف کنید تا ببینید آیا علائم برطرف می شوند یا خیر.

 

 

مروری بر چند علت و درمان سوزش واژن

 

۱- استخر یا جکوزی های عمومی:

باکتری های موجود در استخر ممکن است باعث سوزش و خارش در واژن شما شوند، درمان سوزش واژن بعد از استخر این است که حتماً بعد از رفتن در استخر یا جکوزی، حمام یا دوش بگیرید تا باکتری‌ها و مواد شیمیایی را که ممکن است بافت حساس اطراف واژن شما را تحریک کنند از بین ببرید. سلامت جنسی خود را جدی بگیرید !

 

 

۲-سوزش واژن با تحریک ناشی از چیزهایی که مستقیماً بر واژن تأثیر می گذارد :

تامپون ها، کاندوم ها،انواع کرم ها، اسپری ها و سایر محصولاتی که ممکن است در واژن یا نزدیک آن قرار داده شود، می توانند باعث سوزش واژن شوند. این محصولات می توانند اندام تناسلی را تحریک کرده و علائم ایجاد کنند، اگر با کاربرد کاندوم آشنا نیستید مقاله کاندوم چیست به شما کمک کننده خواهد بود. 

 

چگونه این مشکل را در صورت بروز درمان کنیم ساده ترین راه برای درمان این مشکل این است که استفاده از محصولی را که فکر می کنید باعث تحریک شما می شود، متوقف کنید. اگر محصول جدیدی است، شناسایی آن ممکن است آسان باشد. اگر علائم با قطع مصرف از بین رفت، عامل سوزش واژنتان را تشخیص داده اید پس اگر امکان پذیر است مصرف این محصول را به صورت کامل قطع کنید یا محصول یا برند جدیدی را جایگزین کنید و دوباره مراحل تست را بگذرانید.

 

درمان سوزش واژن ناشی از کاندوم و انواع کرم:

اگر پیشگیری از بارداری یا کاندوم شما منبع تحریک است، با پزشک خود در مورد راه های جایگزین صحبت کنید.برخی از کاندوم ها برای افرادی با پوست حساس ساخته می شوند. ممکن است استفاده از آنها در طول مقاربت برای همسرتان بهتر باشد، همچنین به جای استفاده از کاندوم می توانید از روان کننده های محلول در آب هم استفاده کنید .

 

 

۳-واژینوز باکتریایی (Bacterial vaginosis)

واژینوز باکتریایی (BV) شایع ترین عفونت واژینال در همه سنین در خانم ها می باشد ،  زمانی که مقدار زیادی از یک باکتری خاص در واژن رشد می کند، می تواند باعث بروز این بیماری شود، هنگامی که سوزش واژن به دلیل باکتری باشد ، علاوه بر سوزش، ممکن است موارد زیر را نیز تجربه کنید:

-ترشح نازک سفید یا خاکستری
-بوی ماهی مانند و بد،  بویژه بعد از رابطه جنسی
-خارش خارج از واژن

 

چگونه سوزش واژن واژینوز باکتریایی را درمان کنیم

در برخی موارد ، BV بدون درمان از بین می رود. با این حال، بیشتر زنان باید برای تجویز آنتی بیوتیک به پزشک مراجعه کنند. حتما دوز و دوره کامل  از نسخه خود را مصرف کنید. این می تواند به جلوگیری از بازگشت عفونت کمک کند.

 

 

۴-سوزش واژن با عفونت قارچی

به گفته موسسه ملی سلامت کودک و توسعه انسانی، تقریباً ۷۵ درصد از زنان حداقل یک عفونت قارچی را در طول زندگی خود تجربه می کنند. آنها زمانی رخ می دهند که مخمر (yeast) در واژن بیش از حد رشد کند.

با بروز بیماری زنان قارچی علاوه بر سوزش، ممکن است موارد زیر را نیز تجربه کنید:

-خارش و تورم واژن

-خارش، قرمزی و تورم فرج ناحیه تناسلی

-درد هنگام ادرار کردن یا در حین مقاربت

-ترشحات غلیظ و سفید رنگی که شبیه پنیر تکه ایی است

-بثورات قرمز در قسمت بیرونی واژن

 

چگونه سوزش واژن عفونت قارچی را درمان کنیم

بعضی از عفونت‌های قارچی و البته بسیار ساده را معمولاً می‌توان با داروهای خانگی یا داروهای ضد قارچ بدون نسخه از بین برد. داروها معمولاً شامل کرم ها ،پمادها یاشیاف هایی که در واژن قرار می گیرند می باشد. این داروها را را می توان با مشورت با داروخانه و پزشک داروساز و بدون نسخه خریداری کرد و استفاده کرد.

نکته:

اما اگر مشکوک به عفونت قارچی شدید هستید و این اولین عفونت شماست، حتما با پزشک خود مشورت کنید، چرا که بعضی از بیماری های دیگر علائمی شبیه عفئپونت قارچی دارند و یا بیماری عفونت قارچی وقتی به حالت عفونت های تکه ایی می رشد در وضع شدید خود قرار دارد و نیاز به مشورت با پزشک می باشد.

 

 

۵-سوزش واژن ناشی از عفونت دستگاه ادراری (UTI)

عفونت دستگاه ادراری (UTI) زمانی رخ می دهد که باکتری ها به داخل دستگاه ادراری یا مثانه شما نفوذ کنند. این باعث احساس سوزش داخلی و احساس درد در هنگام ادرار می شود.

شما همچنین با مبتلا به این بیماری علائم زیر را هم تجربه کنید:

-میل شدید به ادرار کردن، اما وقتی می خواهید بروید ادرار کمی ادرار می کنید
-نیاز به ادرار مکرر
-درد هنگام شروع جریان ادرار
-ادرار با بوی قوی
-ادرار کدر
-ادرار قرمز، صورتی روشن یا رنگی که ممکن است نشانه وجود خون در ادرار باشد
-تب و لرز
-درد معده، کمر یا لگن

 

چگونه سوزش واژن ناشی از عفونت ادراری را درمان کنیم

اگر مشکوک به عفونت ادراری هستید، به پزشک خود مراجعه کنید. آنها دوره ای از آنتی بیوتیک ها را تجویز می کنند که عفونت را به درستی از بین می برد. حتما دوره دارویی تان را کامل مصرف کنید، حتی اگر علائم شما فروکش کرده باشد. اگر آنتی بیوتیک تان را کامل مصرف نکنید، عفونت ممکن است عود کند. در این مدت مایعات اضافی بنوشید.

نکته:

آنتی بیوتیک ها تنها گزینه درمانی نیستند و ممکن است پزشک برای شما داروهای دیگری هم تجویز کند

 

۶-تریکومونیازیس(Trichomoniasis)

تریکومونیازیس (تریک) یکی از شایع ترین بیماری های مقاربتی (STDs) در ایالات متحده است. در زنان شایع تر از مردان است. بسیاری از زنان مبتلا به عفونت هیچ علامتی ندارند.

هنگامی که علائم ظاهر می شوند، این علائم عبارتند از:

-تحریک و خارش در ناحیه تناسلی
-ترشحات رقیق یا کف آلود که می تواند شفاف، سفید، زرد یا سبز باشد
-بوی بسیار بدبو
-ناراحتی در هنگام مقاربت و ادرار
-درد زیر شکم

 

چگونه تریکومونیازیس را درمان کنیم

تریکومونیازیس با یک آنتی بیوتیک تجویزی درمان می شود. در بیشتر موارد، یک دوره درمان تنها چیزی است که لازم است. هم شما و هم شریک زندگیتان باید قبل از رابطه جنسی مجدد تحت درمان باشید، تا بیماری کاملا رفع شود و تشدید نشود تا دوره درمان کامل شود، اگر مدت زمان رابطه جنسی ایده آل را نمیدانید لینک مقاله کمک کننده خواهد بود. 

نکته:

اگر تریک درمان نشود، می تواند خطر ابتلا به سایر بیماری های مقاربتی را افزایش دهد و منجر به عوارض طولانی مدت شود.

 

۷-سوزش واژن ناشی از سوزاک (Gonorrhea)

سوزاک یک بیماری مقاربتی و از جمله بیماری های  STD است که در هر سنی که رابطه جنسی شروع می شود می تواند بروز کند،

مانند بسیاری از بیماری های مقاربتی، سوزاک به ندرت بعد از ابتلا علائمی ایجاد می کند. در بیشتر موارد، انواع آزمایش STD تنها راه برای اطمینان از وجود این بیماری است.

اگر علائمی را تجربه کردید، که شامل موارد زیر است :

-سوزش و سوزش خفیف در واژن
-سوزش و سوزش دردناک هنگام ادرار کردن
-ترشح غیر معمول
-خونریزی یا لکه بینی بین قاعدگی به پزشک مراجعه کنید.

 

چگونه سوزاک را درمان کنیم

سوزاک به راحتی با یک دوز آنتی بیوتیکی درمان می شود.

اگر سوزاک درمان نشود، می تواند منجر به عوارض جدی مانند بیماری التهابی لگن (PID) و ناباروری شود .

 

 

۸-مشکل سوزش واژن با کلامیدیا

کلامیدیا یکی دیگر از STD  های شایع است. مانند بسیاری از بیماری های مقاربتی، ممکن است علائمی ایجاد نکند.

هنگامی که علائم ظاهر می شوند، ممکن است شامل احساس سوزش هنگام ادرار و ترشح غیر طبیعی باشد.

 

چگونه کلامیدیا درمان میشود؟

کلامیدیا با آنتی بیوتیک های تجویزی درمان می شود. اما در صورت عدم درمان، کلامیدیا می تواند آسیب دائمی به سیستم تولید مثل شما وارد کند. این بیماری ممکن است باردار شدن شما را دچار مشکل کند.

 

عفونت مکرر با کلامیدیا یکی از بیماری های شایع است. هر عفونت بعدی خطر ابتلا به مشکلات باروری را افزایش می دهد ، در صورت بروز هر یک از علائم مبتلا به کلامیدیا حتما به پزشک مراجعه کنید و تا درمان کامل دوره داروهایتان را کامل مصرف کنید.

 

۹-تبخال تناسلی از مشکلات شایع سوزش واژن

تبخال تناسلی یکی دیگر از STD های رایج است. با توجه به مرکز کنترل بیماری (CDC)،از هر ۶ نفر ۱ نفر از  افراد ۱۴ تا ۴۹ ساله در ایالات متحده به آن مبتلا هستند، و متاسفانه در سالهای اخیر در ایران هم پیشرفت کرده است ، تبخال تناسلی علاوه بر روابط جنسی از طریق ترشحات تبخال هم قابل انتقال می باشد.

 

هنگامی که علائم ظاهر می شوند، اغلب خفیف هستند و ممکن است مورد توجه قرار نگیرند. زخم های ناشی از تبخال تناسلی اغلب شبیه یک جوش یا موهای زیر پوستی هستند.

این تاول ها ممکن است در اطراف واژن، راست روده یا دهان ایجاد شوند.

 

چگونه تبخال تناسلی را درمان کنیم

هیچ درمانی برای تبخال تناسلی وجود ندارد. این یک ویروس است که در بدن شما باقی می ماند. داروهای تجویزی می توانند خطر شیوع بیماری را کاهش دهند و مدت زمان شعله ور شدن را کوتاه کنند.

مهم است به خاطر داشته باشید که اگرچه دارو علائم شما را کاهش می دهد، اما از گسترش STD به شریک زندگی شما جلوگیری نمی کند. با متخصص مراقبت های بهداشتی خود در مورد آنچه می توانید به دلیل کاهش احتمال انتقال انجام دهید،  صحبت کنید.

 

۱۰-زگیل تناسلی ناشی از HPV

زگیل تناسلی توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود. HPV شایع ترین بیماری مقاربتی در ایالات متحده است.

این زگیل ها ممکن است در نواحی زیر ظاهر شوند:

-روی فرج، واژن، دهانه رحم یا مقعد شما
-به صورت برجستگی های سفید یا همرنگ پوست
-به صورت یک یا دو برآمدگی یا به صورت خوشه ای

 

زگیل تناسلی چگونه درمان میشود

هیچ درمانی برای زگیل تناسلی وجود ندارد. زگیل تناسلی ممکن است بدون درمان خود به خود از بین برود.

با این حال، برخی از افراد ممکن است حذف زگیل ها را برای کاهش ناراحتی انتخاب کنند. از بین بردن زگیل ها همچنین خطر انتقال عفونت به همسرتان را کاهش می دهد.

پیشنهاد می شود که جوانانی که در شروع پروسه روابط جنسی هستند واکسن HPV را دریافت کنند،  HPV در انواع پیشرفت تر می تواند باعث سرطان مقعد، دهانه رحم و سایر نواحی بدن شود.